Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Lubomír Lipský

  FOTO archiv Finále Plzeň

  FOTO archiv Finále Plzeň

  Lubomír Lipský

  19. 4. 1923 Pelhřimov – 2. 10. 2015 Praha

  Jeden z nejpopulárnějších českých herců druhé poloviny XX. století a začátku tohoto, legenda českého filmu a divadla.

  V Pelhřimově, kde se narodil, prožil krásné dětství i dospívání. Byl nejstarším ze tří synů v cukrářské rodině. Spolu s bratrem Oldřichem, pozdějším významným režisérem, inklinoval už od dětství k herectví. Měli to ostatně v rodině, protože otec byl nadšený herec a režisér pelhřimovského ochotnického souboru. Lubomír stál poprvé na jevišti v roce 1935 ve Strakonickém dudákovi. Podílel se na založení Dramatického studia mladých, kde se mimo obou bratrů Lipských objevil také Jiří Lír. Od počátku tíhli ke komediálnímu žánru. Jejich největším vzorem bylo Osvobozené divadlo.

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Po maturitě na reálném gymnáziu absolvoval osm semestrů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor divadelní věda a estetika. Vedle divadla se od dětství zajímal o hudbu, ještě na základní škole se naučil na klavír, na střední škole přidal saxofon a začal hrát v jazzovém orchestru. Později získal praxi i v hraní na pozoun. Na konci protektorátu vytvořili mladí pelhřimovští ochotníci tajně kabaretní pásmo Rozbitá trilogie. S ním po osvobození hostovali v Praze, kde si jich všiml režisér Jan Škoda, a nabídl jim založení divadla v hlavním městě. Pětice pelhřimovských mladíků tak v létě 1945 v Umělecké besedě na Malé Straně založila Divadlo satiry. Od 1. srpna se tak z Lubomíra Lipského stal herecký profesionál. V Divadle satiry vydržel do roku 1949, kdy bylo divadlo z moci úřední zlikvidováno. V taneční skupině divadla se nicméně stačil seznámit s tanečnicí Věrou Kittlerovou a v roce 1948 se vzali. O rok později se jim narodila dcera Taťjana, která se stala překladatelkou. Syn Lubomír (1951-1991) byl filmovým režisérem.

  Po odchodu z Divadla satiry přijal krátce angažmá v Realistickém divadle. Od roku 1950 byl členem Městských divadel pražských. Jen kvůli vojně si na čas odskočil do tehdejšího divadla Čs. armády na Vinohradech (1953) a pak se vrátil do ABC, kde setrval až do penze v roce 1987, ale hrál až do loňského roku (poslední premiéra Drž mě pevně, miluj mě zlehka, r. M. Hanuš, prem. 8. 6. 2013). Další scény, na kterých účinkoval, byly Laterna Magika (Montreal), Hudební divadlo v Karlíně a Divadlo Na Jezerce. Na seznamu jeho divadelních rolí je 150 položek. Úspěchu dosáhl též jako výrazný estrádní komik (např. postava Hlustvisiháka).

  S Janou Štěpánkovou v televizní inscenaci Manželství Mamerta Kalivody (r. Václav Hudeček, 1986). FOTO archiv ČT

  S Janou Štěpánkovou v televizní inscenaci Manželství Mamerta Kalivody (r. Václav Hudeček, 1986). FOTO archiv ČT

  Byl živoucí legendou českého filmu a divadla. Vystupoval v nesčíslné řadě – vesměs komediálních – divadelních inscenací, filmů a televizních pořadů. Televizní záznam představení Divadla ABC Charleyho teta z roku 1969 patří k legendárním pořadům Československé televize. Nejznámější role v MDP byly Jack Worthing ve Wildově Jak je důležité míti Filipa, 1950, Klubko ve Snu noci svatojánské, 1954, David Veleba ve Veselých paničkách windsorských, 1969, Dolfa Hezoun v Daňkově Svatbě sňatkového podvodníka, 1961, Děda Potůček v Dietlových Třech chlapech v chalupě, 1963, Babberley v Charleyově tetě, 1964 – v této hře si zahrál v různých rolích nejvíckrát, Jörgen Tesman v Ibsenově Heddě Gablerové, 1965. Z později doby diváci asi nejvíce vzpomínají na Jezinky bezinky či Únos Sabinek. I v nové éře Městských divadle pražských si zahrál na scéně ABC i Rokoka – mj. Marvinův pokoj, Baron Prášil, Postřižiny, Šakalí léta, U nás v Kocourkově, Pan Kaplan má třídu rád… Na divadelních scénách Městských divadle pražských působil neuvěřitelných 65 let!

  V roce 1997 získal cenu Thálie v úloze Billyho Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku. V roce 2006 získal Thálii za celoživotní mistrovství, o dva roky později byl obdobně oceněn Cenou Františka Filipovského za svou práci v dabingu. Do Dvorany slávy cen TýTý vstoupil v roce 2013 a ve stejném roce převzal také od prezidenta Zemana Medaili Za zásluhy.

  V Národním divadle 25. března 2006 během ceremonilu Cen Thálie, na kterém získal ocenění za celoživotní činoherní mistrovství. FOTO archiv

  V Národním divadle 25. března 2006 během ceremoniálu Cen Thálie, na kterém získal ocenění za celoživotní činoherní mistrovství. FOTO archiv

  Od roku 1948 byl ženat s tanečnicí Věrou Kittlerovou (1926 – 2003) a měli spolu dvě děti. Tatjana Jandourková (1949) je překladatelka, syn Lubomír (1951-91) byl filmový režisér.

  Zemřel v Thomayerově nemocnici v Praze, kde se o něj do posledních chvil starala jeho snacha, která v nemocnici pracuje jako primářka. Sem byl převezen z Vinohradské nemocnice, kde byl hospitalizovaný zhruba před měsícem kvůli horečkám a zápalu plic. Úmrtí potvrdil hercův vnuk Matěj Lipský, který uvedl, že jeho dědeček zemřel ve spánku, selhalo mu srdce. Informaci poté potvrdil hercův synovec, filmový střihač Dalibor Lipský.

  /Z více zdrojů – především z CSFD – pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2015

  Komentáře k článku: Zemřel Lubomír Lipský

  1. DN

   Profilový obrázek

   Městská divadla pražská oznamují,
   že poslední rozloučení s hereckou legendou Lubomírem Lipským se bude konat v pátek 9. října v 11:30 hodin v Divadle ABC. Přístup veřejnosti bude možný od 10:15 hodin.
   Půjde o jediné rozloučení s hercem pro rodinu i pro veřejnost. Kromě toho od středy 7. října bude u pokladny pražského Divadla ABC umístěna kondolenční kniha.

   06.10.2015 (18.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   V pátek 9. října o půl dvanácté dopoledne
   se v Divadle ABC za zvuků skladby Jaroslava Ježka Ezop a brabenec a písně Není nutno z pohádky Tři veteráni naposledy rozevřela opona na počest Lubomíra Lipského.
   „Děkuju mu za naši touhu být jako on,“ řekl ve svém projevu prezident Herecké asociace Jiří Hromada. „Strašně rád jsem ti psal sms k svátku. I dnes jsi pro mě superstar,“ zavzpomínal herec Otakar Brousek ml. Herec Ladislav Trojan Lipskému poděkoval za jeho laskavý humor. „Netlačil jsi na pilu, tvůj humor byl laskavý. Sbohem, můj milovaný Mirečku,“ pronesl.
   Na konci celého loučení ze záznamu zazněla Lipského legendární děkovná řeč za ocenění Thálie za celoživotní činoherní mistrovství a píseň My Lord v podání přítomných herců.
   U čestné stráže se vyměnily herečky Taťjána Medvecká, Dana Batulková nebo Veronika Kubařová. Stráž držel i herec Jan Hrušínský, který dorazil se svou manželkou Miluší Šplechtovou. Celý obřad byl prokládán slavnými scénami z Lipského kariéry a jeho fotografiemi.
   Obdivovatelé Lubomíra Lipského se začali před Divadlem ABC objevovat déle než hodinu před zahájením rozloučení. Na místo dorazily i herečky Ljuba Skořepová nebo Iva Hüttnerová. Smuteční věnce na potemnělé jeviště přinesli zástupci Parlamentu ČR, Státního fondu kinematografie, mnoha divadel i Lipského rodného města Pelhřimova.
   /Převzato z i-DNES: http://kultura.zpravy.idnes.cz/pohreb-lubomir-lipsky-062-/filmvideo.aspx?c=A151008_163210_filmvideo_spm /

   12.10.2015 (18.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,