Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Libor Čihař

  Foto archiv JD ČB

  Libor Čihař

  17. 2. 1967 Praha – 16. 4. 2020

   Tanečník, bývalý sólista baletního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

  V roce 1985 absolvoval taneční oddělení konzervatoře Praha. V témže roce přijal angažmá v baletním souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se v roce 1987 stal sólovým tanečníkem. Mezi jeho role patřila velká řada hlavních postav klasického repertoáru, například Romeo v Romeovi a Julii (1986), Hoffmann v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha/J. Lanchberyho (1987), titulní role Macbetha a Banca v Macbethovi K. V. Molčanova (1988), Václav v Bachčisarajské fontáně (1989).

  S Marinou Zacharčenkovou v Hoffmanových povídkách. Foto archiv JD ČB

  Od roku 1990 působil jako sólista v baletním souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde se jako vynikající tanečník stal okamžitě hlavní mužskou hvězdou a oporou „popřevratového“ baletu formovaného uměleckou šéfkou a choreografkou Libuší Královou. Setrval tu v angažmá do 31. srpna 2009 a účinkoval ve více než třech desítkách baletních, operních i operetních inscenací na divadelních scénách v Českých Budějovicích i před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

  Zvoník u Matky Boží. Foto Petr Hasal

  Jeho doménou byli mužní protagonisté ve velkých klasických baletech, často s „lomenými“ charaktery. Za všechny jmenujme Rudovouse v Čajkovského Labutím jezeru, Dona Josého v tanečním ztvárnění Bizetovy Carmen, Alberta v klasickém baletu A. Ch. Adama Giselle, titulní roli v baletu Jana Hanuše Othello či Hamleta v Shakespearovských siluetách na hudbu P. I. Čajkovského (1994). Osobitý smysl pro jevištní komiku osvědčil už ve své první roli v Jihočeském divadle (Colas v Marné opatrnosti, 1991) či jako Vlk a Macecha v tanečních pohádkách Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk a Popelka. Diváckou popularitu získala také jeho kreace v úloze Kouzelnice v tanečním ztvárnění barokní opery Dido a Aeneas a rovněž Coppelius v baletu Coppelia L. Delibese.

  Zprávu o jeho úmrtí přineslo na svých webových stránkách Jihočeské divadlo České Budějovice (zde)

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval a připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. dubna 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Libor Čihař

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,