Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Leslie Bricusse

  V roce 2017. Foto REX

  Leslie Bricusse

  29. 1. 1931 Pinner, Middlesex, Anglie – 19. 10. 2021 Saint-Paul-de-Vence, Francie

  Britský skladatel, textař a dramatik. Proslavil se hlavně prací pro divadelní Broadway a filmovou hudbou pro Hollywood. Na kontě má několik Cen Grammy, Zlatých globů a dva Oscary za hudbu (Victor/Victoria a Pan doktor a jeho zvířátka). Je mj. autorem písní pro bondovky Goldfinger a Žijeme jen dvakrát.

  Narodil se a vyrůstal v severozápadním předměstí Londýna. Vystudoval londýnskou University College School a poté Gonville and Caius College v Cambridge. V době studia byl v letech 1952-53 tajemníkem cambridgeského divadla Footlights a v následujících letech jeho ředitelem.

  Leslie Bricusse a Anthony Newley. Foto archiv

  V šedesátých a sedmdesátých letech spolupracoval s Antony Newleyem. Napsali spolu muzikál Stop the World – I Want do Get Off / Zastavte svět – chci vystoupit, který byl uveden nejprve na divadelní scéně a poté i zfilmován (1966). Z jejich spolupráce vzešel mj. film Willy Wonka a továrna na čokoládu (1971), za hudbu k němu byli nominováni na Oscara. V době, kdy spolupracovali, mluvili o sobě jako o duu „Brickman a Newburg“,  přičemž „Newburg“ většinou psal hudbu a „Brickman“ texty.

  Bricusse jako textař dále spolupracoval se skladatelem Cyrilem Ornadelem na muzikálu Pickwick (Pickwickovci, 1963), později s Henry Mancinim (Victor/Victoria, 1982 a Tom a Jerry: The Movie, 1992) či Johnem Williamsem (Superman, Hook, 1991). Jako skladatel a textař napsal hudbu a písně do filmu Doctor Dolittle (Pan doktor a jeho zvířátka, 1967), za který získal Oscara za nejlepší původní píseň Talk to the Animals. V roce 1969 napsal hudbu k filmu Sbohem, pane profesore / Goodbye, Mr. Chips.

  Leslie Bricusse. Foto archiv

  Jeho písně se staly populární v provedení zpěváků jako Sammy Davis Jr. (What Kind of Fool Am I? (z Stop the World – I Want to Get Off) a The Candy Man (Willy Wonka & the Chocolate Factory), Nina Simone (Feeling Good„), Matt Monro,  Frank Sinatra (My Kind of Girl), Shirley Bassey (Goldfinger„), Harry Secombe (If I Ruled the World), Nancy Sinatra (You Only Live Twice), Maureen McGovern (Can You Read My Mind), Diana Krall (When I Look in Your Eyes) či skupina The Turtles (A Guide for the Married Man).  V roce 2013 byl v Pacific Resident Theatre ve Venice v Kalifornii uveden projekt California Pure Imagination: The World of Anthony Newley and Leslie Bricusse vytvořený Brucem Kimmelem. V roce 2015 byl přenesen do Londýna, kde měl premiéru v St. James´Theatre.

  V říjnu 2001 získal Brucisse Řád britského impéria za zásluhy v oblasti filmu a divadla.

  Žil v Kalifornii, byl ženatý s herečkou Yvonne Romain a měli syna Adama.

  Jeho smrt oznámila na sociálních sítích britská herečka Joan Collins.

  /Pro i-DN připravila jas/

  • Autor:
  • Publikováno: 21. října 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Leslie Bricusse

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,