Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Ladislav Kaiser

  V dokumentu ČT z roku 1969. Repro archiv /zde/

  Ladislav Kaiser

  14. 10. 1947 – 17. 8. 2023 Milovice

  Provazochodec a lidový loutkář.

  Pocházel z tradiční cirkusové a loutkářské rodiny Kaiserů, která je spojena s představeními na náměstích, kde která přecházeli jako nejištění provazochodci. Od kostelní věže na radnici a zpět. Mnohdy za větru, za náhlé změny počasí. Slavný je například přechod 31. července 1982 na laně mezi věžemi kostela sv. Havla na pražském Starém Městě. Ladislav Kaiser tehdy přešel celou cest se zavázanýma očima. Vystoupení bylo určeno pro americký televizní pořad You asked for it.

  Od šedesátých let byl vedoucím skupiny provazochodců a akrobatů 7 Kaiser složené – vedle něho – z jeho sourozenců Artura, Karla, Jindry a Marcely, dále Marty (manželky Artura) a jeho manželky Dany. Provazochodectví a překonávání rekordů, které skupina předváděla, bylo pokračováním rodinné tradice započaté už Matějem Kaiserem (nar. 1820), jehož otec Vilém Kaiser byl kočovným loutkářem. Údajně právě jemu věnoval V. K. Klicpera hru Jan za chrta dán.

  Ladislav s bratrem Arturem prováděli v kopuli cirkusu looping (tj. číslo vzdušné akrobacie založené na přemetech), jejich sestry Hena (Jindřiška) a Marcela (provdaná Joo) zvládaly akrobacii na létající hrazdě. Jejich otec Josef Kaiser vystupoval také s marionetami, jeho specialitou byly varietní loutky. V nich mu patřilo u nás prvenství. Na pódia varieté přivedl po druhé světové válce loutky námořníka, pouličního harmonikáře, akrobata na jednokolce nebo operní pěvkyni s klavírním doprovodem. Do roku 1956 střídal s dětmi provazochodectví v létě s hraním loutkového divadla v zimě. Administrativně direktivní nařízení v polovině padesátých let však ukončila jeho relativně svobodné podnikání. Jeho syn Ladislav se ale nikdy loutkám věnovat nepřestal. Zhotovil kopie loutek po svém dědovi, lidovém loutkáři Rudolfu a začal s nimi vystupovat. A nadále se sourozenci věnoval i provazochodectví /zde/.

  Ke konci života technicky pomáhal svým synům, provazochodcům Ladislavu mladšímu a Viktorovi v zahraničí. V roce 2003 dělal poradce při tvorbě seriálu ČT Lidé z manéže (r. Břetislav Rychlík). V roce 2006 získal roli Komedianta-provazochodce v Národním divadle Brno v inscenaci Prodané nevěsty v režii Ondřeje Havelky (prem. 24.  3. 2006). A nadále hrál loutkové divadlo – pro pacienty dětské onkologie fakultní nemocnice v Motole.

  V provazochodecké rodinné tradici pokračují jeho děti Stanislava, Viktor a Ladislav, jeho vnuk Viktor Kaiser ml. a vnučka Veronika Trantinová.

  Zemřel po dlouhé těžké nemoci. O jeho úmrtí Divadelní noviny informoval Břetislav Rychlík.

  Poslední rozloučení se koná v úterý 22. srpna od 12 hodin ve smuteční síni v Lysé nad Labem. Poté bude uložen do hrobu v Milovicích.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. srpna 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Ladislav Kaiser

  1. Brigita Berousková

   Avatar

   Čest jeho památce,
   nezapomeneme.

   24.08.2023 (1.58), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Jana Bujarkova

   Avatar

   Člověk člověkem je když..
   Soucítím s Vámi Jana

   07.09.2023 (7.04), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,