Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Zprávy

    Zemřel Karel Šiktanc

    V roce 2011. Foto Petr Horník

    Karel Šiktanc

    10. 7. 1928 Hřebeč u Kladna – 26. 12. 2021 Praha

    Básník, textař, scenárista, novinář a překladatel, jeden z posledních velkých českých básníků druhé poloviny dvacátého a začátku jednadvacátého století.

    Vystudoval učitelský ústav. Následné studium Vysoké školy pedagogické nedokončil, jelikož dal přednost žurnalistické praxi. Novinářskou práci začal v Mladé frontě. V jeho tvorbě se silně projevil zážitek z vyhlazení Lidic – sousední vesnice, kde měl mnoho kamarádů.

    Jeho literární počátky byly ovlivněny komunistickou ideologií, ale po roce 1968 byl tehdejším režimem pronásledován a publikovat mohl pouze v samizdatu a v zahraničí.

    V padesátých letech se svou budoucí ženou. Foto soukromý archiv

    V začátku své žurnalistické i umělecké dráhy byl silně ovlivněn komunistickou ideologií. Od roku 1950 byl redaktorem Československého rozhlasu, kde pracoval až do roku 1960. Působil v časopise Květen, spoluredigoval Almanach Květen a Hlubší než smrt. V letech 1961–1971 byl šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta.

    V roce 1978 ve svém bytě. Foto soukromý archiv

    Za normalizace upadl v nemilost a své zaměstnání musel opustit. Poté publikoval v samizdatu a v cizině. Vystřídal více zaměstnání, mj. byl údržbářem dvorců na Štvanici. Nakonec se začal živit jako spisovatel na volné noze. Za normalizace publikoval pod jinými jmény, například Milena Medová (televizní pohádky), Eva Králová (rozhlasové pohádky), Pavel Frýbort, Vladimír Pistorius, Jiří Šebánek či Vladimír Remeš.

    Vedle velkého básnického díla, jež od roku 1951 po dnešek (poslední sbírka vyšla v roce 2018) čítá na třicet osm básnických sbírek, se věnoval i tvorbě pro děti (celkem pět sbírek) a napsal scénáře pěti televizních a sedmnácti rozhlasových inscenací. Je zastoupen v mnoha výborech české poezie a nakladatelství Karolinum mu v letech 2001–2004 připravilo v sedmi svazcích souborné vydání jeho díla.

    V roce 2010 jej prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy. Foto archiv

    V roce 2011 s Cenou Jaroslava Seiferta, kterou tehdy získal podruhé. Foto archiv

    V roce 1989 obdržel Cenu Jaroslava Seiferta za sbírku Srdce svého nejez. Za sbírku Šarlat (1999) získal Státní cenu za literaturu. Společná kniha s Oldřichem Králem Tři nadání se v anketě Lidových novin stala knihou roku 1999. V roce 2000 získal cenu Českého literárního fondu. Sbírka Zimoviště získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší básnickou knihu roku 2004. V roce 2010 jej prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy. V roce 2011 obdržel podruhé Cenu Jaroslava Seiferta, tentokrát za sbírku Nesmír.

    Foto Jan Němec

    V roce 2010 vydalo nakladatelství Host jeho biografii Někde tady, již napsal básník Petr Hruška.

    Měl syna Petra. Jeho snachou je divadelní režisérka a pedagožka Jaroslava Šiktancová, vnukem divadelní režisér a šéf Činoherního studia Ústí nad Labem David Šiktanc.

    Zemřel po desáté hodině dopoledne. O úmrtí informoval na svém facebookovém profilu jeho vnuk David Šiktanc.

    /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

    • Autor:
    • Publikováno: 26. prosince 2021

    Komentáře k článku: Zemřel Karel Šiktanc

    1. DN

      Avatar

      Poslední rozloučení
      se uskuteční zítra – ve středu 5. ledna 2022 – v 11.00 hodin v bazilice sv. Markéty Antiochijské v Praze 6 na Břevnově.

      04.01.2022 (13.39), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,