Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jozef Bednárik

  FOTO ROBERT HÜTTNER

  FOTO ROBERT HÜTTNER

  Jozef Bednárik

  17. 9. 1947 Zeleneč – 22. 8. 2013 Bratislava

  Herec a především divadelní režisér, u nás známý především z operních, baletních a muzikálových produkcí. Vystudoval střední umělecko-průmyslovou školu a v roce 1970 herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V letech 1971 – 1981 byl hercem a od roku 1981 režisérem Divadla Andreje Bagara v Nitře. Současně byl režisérem bývalého amatérského Divadla Z ze Zelenče, se kterým se v 70. a 80. letech XX. století účastnil i Jiráskova Hronova.

  Jako host režíroval divadelní představení v Bratislavě, Brně, Praze i jinde ve světě. V Čechách je jeho jméno spojeno především s režií muzikálových projektů (Dracula Karla Svobody, Johanka z Arku Ondřeje Soukupa, Angelika Michala Davida, Mona Lisa). Věnoval se rovněž operní režii. Proslul zejména operními inscenacemi ve Slovenském národním divadle koncem 80. let. Za inscenaci Fausta a Markétky získal cenu kritiky na Edinburském divadelním festivalu. Na úspěch svého Fausta navázal Hoffmanovými povídkami a Donem Quijotem. Naposledy režíroval v SND Princeznu Turandot a ve Státní opeře Praha Manon Lescaut (2007). Návštěvníci pražského Národního divadla znají jeho inscenace Gounodovy opery Romeo a Julie nebo Bizetovy Carmen.

  V roce 1995 s oceněním Libuška. FOTO archiv

  V roce 1995 s oceněním Libuška. FOTO archiv

  Inscenace opery Romeo a Julie byla na pražském Festivalu hudebního divadla v roce 1995 oceněna Libuškou jako nejzajímavější operní inscenace festivalu. Televizní diváci jej mohli vídat jako porotce taneční soutěže TV Nova Bailando. Jako hostující režisér působil v Německu, Rakousku, Francii, Bulharsku, Monaku, Japonsku Anglii i v Izraeli.

  V roce 2007 byl oceněný Cenou mesta Nitra za celoživotní dílo.

  Bednárika našel synovec v pondělí 19. srpna v jeho bratislavském bytě v bezvědomí. Okamžitě přivolal záchranku a sanitka odvezla bezvládné tělo do Univerzitní nemocnice. Podle vyjádření lékařů praskl Bednárikovi vřed. Pokusy o záchranu jeho života byly marné. Jozef Bednárik zemřel krátce před 21. hodinou na vážné metabolické a kardiální selhání, uvedla mluvčí bratislavské nemocnice Petra Maťašovská.

  /Pro i-DN z více zcrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Jozef Bednárik

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Posledního rozloučení s Jozefem Bednárikem
   se v pátek 30. srpna ve Slovenském národním divadle v Bratislavě zúčastnili známí slovenští i čeští divadelní a hudební umělci. Smuteční obřad, na jehož přípravě se podílel ve své závěti i sám Bednárik, se konal za velkého zájmu slovenské veřejnosti. Koncipován byl v pěti částech jako přehlídka uměleckého života a tvorby zesnulého. V jeho průběhu mimo jiné zapěla česká operní diva Eva Urbanová árii Turandot z druhého dějství opery Giacoma Pucciniho. Po ní se na jeviště, kde byla vystavena rakev, přišel rozloučit Daniel Hůlka s jednou z písní muzikálu Dracula.
   Jednotlivá vystoupení umělců v SND propojovaly záznamy, v nichž režisér hovořil o svém životě, ale i o obřadu, který „režíroval“ ve zřejmé předtuše blízké smrti. V jednu chvíli tak vyjádřil radost z toho, že se s ním přišli rozloučit všichni, které má rád. Programu dal konečnou režijní podobu Ján Ďurovčík.
   Ve zcela zaplněném hledišti přihlížela rodina, kolegové, přátelé zemřelého a také veřejnost. Lidé, na které se nedostalo místo v divadle, mohli obřad sledovat na velkoplošné obrazovce instalované před smutečně zahalenou budovou SND. Ještě před začátkem smutečního aktu zaplnilo prostor pod jevištěm velké množství květin a věnců.
   Hůlka na přání rodiny zazpíval i na sobotním soukromém pohřbu v Bednárikově rodné Zelenči.

   01.09.2013 (16.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,