Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jiří Vondráček

  Foto archiv ČRo

  Jiří Vondráček

  10. 10. 1948 Kolín – 23. 2. 2022 Praha

  Dlouholetý rozhlasový redaktor, překladatel z polštiny a divadelní a filmový teoretik.

  Byl absolventem Univerzity Karlovy, kde vystudoval obor divadelní a filmové vědy. Mnoho let působil v divadle. Překládal z polštiny, specializoval se na současné polské drama. Hry v jeho překladech hrála a hrají pražská (DS Kašpar, DnV, DNz, nedávno např. Lov na losa Michała Walczaka v pražském Divadle Palace, prem. 11. 10. 2021) i mimopražská (DJKT PLzeň, JD České Budějovice, MD Olomouc, Buranteatr Brno ad.) divadla. Více zde.

  Zanechal po sobě úctyhodné dílo, ať už jako překladatel současných polských dramatiků (např. Ingmara Villqista, Michała Walczaka, Malgorzaty Sikorske-Miszczuk, Marka Modzelewského, Tadeusze Slobodzianka, Mateusze Pakuly – více zde) nebo teoretických divadelně vědných prací (Proměny ikonosféry Henryka Jurkowského, či Divadelní prostor a Druhá divadelní reforma? Kazimierze Brauna). Opomenout nelze ani jeho překlad knihy Anny Bikont My z Jedwabneho. Jeho odborné erudice pravidelně využívaly časopisy Svět a divadlo, Divadelní revue, stejně jako pořadatelé mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni, pro který několik let pomáhal tlumočit inscenace hostujících polských souborů.

  Jako člen literární redakce Českého rozhlasu Vltava a později Tvůrčí skupiny Drama a literatura se zabýval především českou a polskou literaturou. Od roku 1990, kdy do Českého rozhlasu nastoupil, vytvořil nebo redakčně připravil stovky literárních pořadů všech formátů: od povídek, přes pořady poezie, četby na pokračování, až po autorské dokumenty či komponované večery věnované nejrůznějším kulturním tématům a událostem. Pro pořad Osudy zaznamenal vzpomínky mnoha českých uměleckých osobností, za všechny jmenujme Vladimíra Justa, Václava Daňka, Jiřího Stivína, Jana Vladislava, Lubomíra Martínka, Ivana Vyskočila, Karla Halouna, Editu Grosmanovou, Ivana Binara, Karola Sidona …

  Zemřel na rakovinu.

  Budeme velmi rádi, když najdete způsob, jakým na Jiřího Vondráčka vzpomenout, a pokud byste pro to potřebovali naši součinnost, neváhejte se na nás obrátit, napsali v reakci na úmrtí kolegy zástupci Tvůrčí skupiny ČRo Drama a literatura Vladimíra Bezdíčková, Petr Gojda, Klára Novotná, Petr Turek, Martin Velíšek a Renata Venclová.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 25. února 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Vondráček

  1. Mgr. Renata Venclová

   Avatar

   Dobrý den,
   děkuji všem za sdílení zprávy o úmrtí Jiřího Vondráčka i za projevy účasti. Pohřeb se bude konat v sobotu 5. března ve 14:00 v kostele Nejsvětější Trojice v Kolíně.

   02.03.2022 (0.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,