Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Jiří Volkmer

  FOTO archiv

  Jiří Volkmer

  28. 8. 1934 Ostrava – 12. 4. 2013 Ostrava

  Významná osobnost českého loutkářství, v němž působil jako herec i jako režisér. Patřil mezi zakládající členy Kraského divadla loutek, dnes Divadla loutek Ostrava (DLO), v němž působil od 1. srpna 1953.

  FOTO archiv

  Divadelní profesi začal jako elév v ostravském činoherním Divadle mladých. Činohře se příležitostně věnoval ještě donedávna. Pohostinsky nastudoval několik rolí v Komorní scéně Aréně a v Divadle Petra Bezruče. Jeho největší láskou, řemeslem, uměním a zaměstnáním však byly loutky. Herecký talent se v něm vzácně snoubil s loutkářským. V souvislosti s ním se za jeho nejaktivnějšího profesního období hovořilo o „ostravské loutkářské škole“ a vznikl pojem „herecké loutkové divadlo“.

  V DLO ztvárnil nespočet rolí a režíroval kolem dvaceti inscenací. K jeho režiím patří například inscenace Ubrousku, prostři se!, Tygřík Petřík, Hračky na cestách, Udatný princ Bajaja nebo Pohádky Františka Hrubína z roku 1990, které byly v roce 2002 obnoveny pod názvem O Budulínkovi, Karkulce, loupežnících a veliké řepě. K jeho výrazným rolím patřil například Starý král v inscenaci Zlatovláska v režii Jana Kačera, Barbucha v inscenaci Kubula a Kuba Kubikula, Kašpar Láryfáry v inscenaci pro dospělého diváka Láryfáry a Čert ve vánoční inscenaci Půjdem spolu do Betléma, Hubička ve Snu noci svatojánské, všechny čtyři inscenace v režii Petra Nosálka, nebo Anděla Teofila v Hrátkách s čertem pod režijním vedením Vlastimila Pešky. Na jevišti DLO jej diváci mohli naposledy vidět v inscenaci Ze Starých pověstí českých.

  V roli Dědečka (druhý zprava) s Kateřinou Krejčí, Lukášem Melníkem, Janem Vlasem, Přemyslem Burešem, Michalem Weberem a Tomášem Dastlíkem v inscenaci Divadla Petra Bezruče Rodinná slavnost (r. Martin Františák, prem. 21. 1. 2011). FOTO archiv DPB

  Pro Českou televizi režíroval asi sto dvacet loutkových filmů a sehrál v nich více než sto rolí. Citlivé práci s loutkou naučil několik generací mladých loutkářů. Získal řadu ocenění na celostátních festivalech Skupova Plzeň a Mateřinka. V posledním roce života byl navržen na Cenu Thalie v oboru loutkářství, které se do oceňovaných kategorií dostalo v loňském roce poprvé.

  Zemřel po těžké nemoci.

  /z více zdrojů pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 16. dubna 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Jiří Volkmer

  1. Verner Konopek

   Avatar

   Dobrý den,
   chci se zeptat,kdy a kde bude mít pohřeb.
   Děkuji předem za odpověď.

   17.04.2013 (10.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Lenka Dombrovská

   Lenka Dombrovská

   Dobrý den,
   kolegové a diváci se s Jiřím Volkmerem mohou rozloučit v pátek 19. dubna v 15 hodin v Divadle loutek Ostrava.
   Zpráva z divadla je zde:
   http://www.dlo-ostrava.cz/cz/menu/1/novinky/clanek-686-rozlouceni-s-jirim-volkmerem/

   17.04.2013 (10.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,