Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jindřich Kabát

  Foto archiv

  Jindřich Kabát

  24. 4. 1953 Praha – 14. 7. 2020

  Spisovatel, psycholog a vysokoškolský učitel, ministr kultury v první vládě Václava Klause (2. 7. 1992 – 17. 1. 1994).

  Vystudoval Filosofickou fakultu UK, obor psychologie se zaměřením na klinickou a sociální psychologii. Studoval i v zahraničí, nejprve v Polsku (tehdy ilegálně), poté prošel jedenácti zahraničními stážemi a studiemi, např. v Paříži, v Londýně či v Illinois. Působil jako klinický psycholog na Lékařské fakultě UK v Praze, v osmdesátých letech přednášel na DAMU, byl také psycholog činohry Národního divadla, vyučoval psychologii umění na FF UK. V devadesátých letech působil jako pedagog působil na Vyšší odborné škole žurnalistiky a na přelomu tisíciletí na Teologické fakultě UK. Vyučoval též na univerzitě ve Virginii a psychopatologii umění a psychologii totalitních režimů na Anglo-americké univerzitě v Praze. V oboru psychologie byl také soudním znalcem. Jeho životní zkušenost zahrnovala kombinaci jdoucí od deseti let klinické praxe na psychiatrické klinice až po účast ve vládě České republiky.

  Ministr kultury v první vládě Václava Klause (2. 7. 1992 – 17. 1. 1994). Foto Dorian Hanuš

  Předtím, než se stal ministrem kultury, působil na Ministerstvu kultury ČR jako první náměstek a zmocněnec vlády pro otázky uprchlíků. Byl také členem mezivládní Komise ministrů vlád ČR a SR, která odpovídala za rozdělení bývalého Československa. Zastával funkci místopředsedy českého výboru UNESCO.

  V roce 1994 byl krátce předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jejím členem pak byl do srpna 1998. V letech 1992 až 1994 byl předsedou KDU, po sloučení s ČSL místopředsedou KDU-ČSL.

  Rozhovory s Václavem Malým (2017). Repro archiv

  V kauze České lotynky se dostal až před soud, ten ho ale v roce 2002 zprostil obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ministerstvo kultury mělo podle obžaloby za úkol domy pouze spravovat a nemělo oprávnění dát je do zástavy. Soud ale dospěl k závěru, že Kabátovo jednání nebylo trestným činem. (V případu České lotynky šlo o projekt samofinancování kultury z výnosů loterie provozované státem. Prostřednictvím firmy KJD ji provozoval Státní fond kultury, jehož správcem bylo ministerstvo kultury. Fond neměl peníze, a proto si ministerstvo vzalo úvěr 300 milionů korun u Komerční banky. Zaručilo se za něj zástavou domu U Hybernů a Domu U Černé Matky boží. Zástavní smlouvu podepsal právě ministr Kabát. Loterie však zkrachovala a fond musel uhradit úvěr. Téměř 300 milionů bylo zaplaceno ze státního rozpočtu a fond měl tuto část splácet. Za 20 let ale splatil jen asi 30 milionů korun navzdory vlastnictví zmíněných domů. Až v roce 2016 stát fond oddlužil. – pozn. red.)

  Praslík a Sprejda polodvojčata (2016). Repro archiv

  Vyšly mu knihy Psychologie ve výzkumech kultury (1982), Psychologie komunismu (2011), psychologická novela Groh (2013), Útěk (2014), Nenažraná a jiné texty  (2016), Rok 2112: Tajemství Karla Janečka (2016), kniha pro děti Praslík a Sprejda polodvojčata (2016) či rozhovory s Václavem Malým (2017) /více zde/.

  Foto archiv

  Byl ženatý, měl pět dětí.

  Zemřel v rodinném kruhu. O jeho úmrtí informoval veřejnost jeho syn Martin.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. července 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Jindřich Kabát

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,