Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Zemřel Jean-Jacques Sempé

  Ve svém bytě v Paříži v květnu 2020. Foto Arnaud Dumontier

  Jean-Jacques Sempé

  17. 8. 1932 Pessac, Francie – 11. 8. 2022 Draguignan, Francie

  Francouzský humoristický kreslíř a karikaturista. Byl autorem řady kreslených knih, příběhů, vtipů a filmů. V Čechách se proslavil svými ilustracemi k sérii knih Reného Goscinnyho Malý Mikuláš.

  Ve dvanácti letech nakreslil první vtipy a karikatury, o dva roky později opustil základní školu a vystřídal několik dočasných zaměstnání: stal se prodavačem kol, podomním obchodníkem se zubní pastou v prášku, praktikantem na dětských táborech a dodavatelem vína. V roce 1950 zalhal, že je plnoletý a vstoupil do armády, podle jeho slov jediného zaměstnání, které mu dalo ubytování a stravu zdarma. V roce 1951 vytvořil první karikatury, v roce 1954 začal publikovat. První kresby otiskoval v novinách Sud Ouest. Pomocnou ruku mu podal v té době slavný humorista Chaval. Belgický rozhlasový týdeník Le Moustique použil několik jeho kreseb na titulní stranu a Sempé byl záhy požádán, aby vytvořil vlastní postavičku. Nakreslil chlapečka na kole a dal mu jméno malý Mikuláš (podle reklamy na obchod s vínem Nicolas). Šéfredaktor ho propojil se scenáristou René Goscinnym a podporoval je, aby společně udělali komiks. Tak vznikla série komiksových gagů, které byly v časopise uveřejňovány každý týden. O několik let později vznikla první kniha o malém Mikulášovi.

  Sempé v začátcích své kariéry. Foto archiv

  Příběhy francouzského školáka a jeho kamarádů – mlsouna Vendelína s věčně upatlaným sešitem, obrýleného šprta Celestýna, nejhoršího žáka Kryšpína či Augustýna, jenž má pekelně bohatého tatínka – zaujaly nejen vtipnými a zábavnými historkami ze školního a maloměstského prostředí, ale i hravými ilustracemi Jeana-Jacquese Sempého. Sám Sempé se údajně jako kluk podobal nejvíce právě Mikulášovi. Hlavně proto, že má rád fotbal, a já jsem také vášnivý příznivec fotbalu, říkal. Jeho nejmilejší figurkou byl ale Celestýn: Je to šprt, a tak mu trochu ubližují. Cítím s ním. Knihy o malém Mikulášovi byly přeloženy do čtyřiceti jazyků včetně češtiny (v češtině vyšly poprvé roku 1970). Ale bylo velmi těžké přesvědčit Albatros, aby příběhy vydal. Tvrdili, že jsou pro děti moc složité. Teprve, když měly ohromný úspěch časopisecky, v Květech a v Ohníčku, vyšly knižně, vzpomíná Tamara Sýkorová, překladatelka Mikuláše do češtiny.

  Po úspěchu svých knih se Sempé natrvalo usadil v Paříži a kreslením se živil jako svou jedinou profesí. V šedesátých letech žil s malířkou a ilustrátorkou Mette Imersovou, jejich dcera Inga Sempé (* 1968) je rovněž výtvarnicí.

  Nejen ve Francii, ale zejména v Německu, v Británii a ve Spojených státech byl ceněn jako člen výrazné generační skupiny kreslířů, jejichž práce se již od šedesátých let objevují na stránkách důležitých světových periodik. Jeho práce se pravidelně objevovaly ve francouzských denících i časopisech Paris Match, L’Express, Le Figaro, Le Nouvel Observateur, Télérama, Ici Paris, či na obálce časopisu The New Yorker. Od roku 1962 vydával v nakladatelství Denöel téměř každoročně album kreslených humorných příběhů. V roce 1978 se poprvé stal autorem obálky časopisu New Yorker, posléze jich nakreslil téměř sto. Vydal i několik titulů, kde se věnoval svému oblíbenému jazzu (sám rád hrál na piano). Celkem publikoval šestadvacet knih.

  V roce 2013 převedl Mikulášovy prázdniny do divadelní podoby režisér Filip Nuckolls v pražském Divadle v Celetné . Inscenace se s úspěchem uvádí dodnes. V roce 2018 (květen – srpen) měl Sempé výstavu svých kreseb v pražské Ville Pellé (více zde).

  O jeho úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na umělcovu ženu. Výtvarník Jean-Jacques Sempé zemřel pokojně večer 11. srpna v 89 letech ve svém letním sídle, obklopen manželkou a blízkými přáteli, uvedl v prohlášení pro AFP jeho životopisec a přítel Marc Lecarpentier.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. srpna 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Jean-Jacques Sempé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,