Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jaroslav Kepka

  Jaroslav Kepka. Foto Alexandr Janovský

  Jaroslav Kepka

  14. 8. 1935 Praha – 24. 4. 2019 Praha

  Herec a dabér, dlouholetý člen souboru Divadla na Vinohradech. Namluvil kocoura Mikeše a za celoživotní mistrovství v dabingu získal Cenu Františka Filipovského.

  Vystudoval herectví na pražské DAMU pod vedením Miloše Nedbala, školu dokončil v roce 1958. První angažmá získal v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde odehrál dvě sezóny (1958-1960) a poté se vrátil do Prahy, kde byl až do roku 2004 členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech a i později zde působil jako host. Ztvárnil řadu zakomplexovaných outsiderů a dalších postav s jízlivým, až zákeřným charakterem. Velké příležitosti získal především v české moderně (Válka s mloky, Krysař, Ubohý vrah, Zámek), výrazné role mu ale nabídla i světová klasika (ve Večeru tříkrálovém ztvárnil šaška Feste). Vedle domovské scény na Vinohradech začal v devadesátých letech pohostinsky účinkovat i na dalších pražských scénách, například v muzikálu Cats v Divadle Milénium či v Láskách paní Katty v Divadle na Jezerce. Po odchodu do důchodu na Vinohradech nadále účinkoval v legendární komedii Brouk v hlavě nebo ve Wildově Ideálním manželovi.

  Z filmových rolí se do povědomí nejvíce zapsal coby mladý policista v komedii Kdo chce zabít Jessii? (1966), lékárník v komedii Konec básníků v Čechách (1993) či fintítko v pohádce Nesmrtelná teta v témže roce. V televizi ztvárnil profesora Buchálka v seriálu Konec velkých prázdnin (1996) a vedlejší postavy v celé řadě pohádek, na něž navázal titulní rolí v pohádce Rumplcimprcampr (1997).

  Účinkoval rovněž v mnoha audiopohádkách, namluvil například Makového mužíčka či Kocoura Mikeše, v rozhlasové adaptaci hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské z roku 2016 pak ztvárnil roli Pavučinky. Díky svému podmanivému hlasu namluvil také desítky vedlejších postav v řadě zahraničních filmů a seriálů a za celoživotní mistrovství v dabingu získal v roce 2003 prestižní Cenu Františka Filipovského.

  Jeho synovcem je herec a režisér Ondřej Kepka, jeho švagrovou byla herečka Gabriela Vránová.

  Zemřel po dlouhé nemoci. O úmrtí informoval jeho synovec Ondřej Kepka.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. dubna 2019

  Komentáře k článku: Zemřel Jaroslav Kepka

  1. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se koná v pátek 3. května v 10:00 z jeviště Divadla na Vinohradech. Pro veřejnost bude otevřeno od 10:00 do 12:00 hod. Poslední opona se zvedne v 11:00 hod.

   25.04.2019 (17.56), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,