Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jaroslav Hanuš

  Foto Zdeněk Kellner

  Jaroslav Hanuš

  20. 8. 1951 Praha – 2. 12. 2021 Čerčany

  Divadelní a především televizní režisér.

  Vystudoval FAMU. Dlouhodobě spolupracoval s televizí – v devadesátých letech režíroval například cyklus Kouzelná školka, Výpravy za poznáním, Deset minut s…, ale také několik povídek cyklu Bakaláři. Spolupracoval se scenáristou Janem Míkou. Mezi jeho další režijní počiny patří například televizní pohádky Křesadlo, Sofie a ukradený poklad, Restaurace U prince, 100 + 1 princezna nebo Lojzička je číslo.

  S herečkami Ilonou Svobodovou a Ljubou Skořepovou v roce 2007. Foto archiv

  Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako tvůrce televizních Bakalářů a seriálů Život na zámku, Šípková Růženka, Příkopy, Náves nebo Náměstíčko. V divadle režíroval inscenaci Kapka medu pro Verunku. Je ale podepsaný pod desítkami titulů. V Čerčanech, kde žil po odchodu z Prahy, měl ve zdejším kinosálu vlastní diskusní pořady, na které zval herecké kolegy.

  Klára Gočárová s Jaroslavem Hanušem na jejich religiózní svatbě (civilní svatbu měli v roce 1994) v kostele sv. Havla v Poříčí nad Sázavou 12. srpna 2017. Foto Zdeněk Kellner

  Nejznámějším jeho dílem je seriál Život na zámku, jehož 52 dílů natáčel od jara 1994 do října 1998 v Kolíně a na zámku Roztěž. V roce 2001 následoval rodinný seriál Šípková Růženka, v němž využil motiv známé pohádky o probuzení spící princezny pro příběh ženy, která po rozvodu ztratila životní elán. V roce 2004 Česká televize dokončila jeho další seriál, desetidílné Náměstíčko s Lubou Skořepovou a Josefem Vinklářem v hlavních rolích.

  Se svou ženou Klárou Gočárovou 14. květnu 2021 v pořadu Páteční host ČRo. Foto Blanka Malá

  Byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství s Jaroslavou Hanušovou měl tři děti – Jaroslava, Kláru a Báru. Jeho druhou ženou byla pedagožka a spisovatelka Klára Gočárová (nar. 1962), pravnučka slavného architekta Josefa Gočára (více zde).

  Zemřel po vleklé nemoci v rodinném kruhu. O jeho úmrtí veřejnost z pověření rodiny informoval Jan Kistanov. Dnes (2. 12. – pozn. ed.) odpoledne se v Čerčanech s Jarouškem rozloučí rodina a přátelé, později plánujeme obřad se mší a garden party, na které zazní jeho oblíbená píseň Kosmickej vandr od jeho kamaráda Michala Tučného, vzkázala manželka zesnulého Klára Gočárová.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. prosince 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Jaroslav Hanuš

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,