Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřela Jaroslava Hanušová

  FOTO Profimedia

  FOTO Profimedia

  Jaroslava Hanušová

  25. 2. 1949 Praha – 22. 2. 2016 Praha

  Divadelní a v menší míře televizní a filmová herečka převážně komediálních rolí. Divadlu se sice věnovala od dětství (v rámci literárně dramatického kroužku), ale studium herectví po maturitě pouze zvažovala a po tříletém studiu právnické fakulty se věnovala práci učitelky v mateřské školce.

  Pro veřejnost ji v osmdesátých letech „objevil“ Jiří Lábus (s nímž se znala ze školy) a angažoval ji jako svou partnerku – populární Jaruš – pro televizní estrádu Možná přijde i kouzelník (1983-1992). Až v devadesátých letech se začala objevovat v menších rolích ve filmech a televizních seriálech, začala rovněž vystupovat na divadelních prknech.

  S Jiřím Lábusem v pořadu Možná přijde i kouzelník. FOTO archiv ČT

  S Jiřím Lábusem v pořadu Možná přijde i kouzelník. FOTO archiv ČT

  O tom, že zvládne i dramatické role, přesvědčila rolí sadistické vychovatelky v Renčově psychologickém dramatu Requiem pro panenku. Mihla se v malé roličce ve filmu Alice Nellis Výlet. Hrála také v komedii Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh a ve filmovém dramatu Bastardi a Bastardi 2, podle nichž scenárista a režisér Tomáš Magnusek natočil v roce 2014 televizní seriál. Větší prostor dostala v seriálech Kde padají hvězdy, Velká sázka o malé pivo, Život na zámku, Josef a Ly či Náměstíčko. Objevila se i na jevišti Činoherního klubu (Kosmické jaro – Panímáma, 1995 a Letní byt – Sabina, 1999) a také v zájezdovém představení agentury Harlekýn nazvaném Přípitek všem láskám.

  Od roku 2013 byla upoutána na invalidní vozík (snímek je z dubna 2015). FOTO MICHAL SVÁČEK

  Od roku 2013 byla upoutána na invalidní vozík (snímek je z dubna 2015). FOTO MICHAL SVÁČEK

  Byla rozvedená – jejím bývalým manželem byl televizní režisér Jaroslav Hanuš, který ji obsadil do svých seriálů Život na zámku a Náměstíčko. Měli spolu tři děti. Jejich dcerou je zdravotní sestra a také herečka Klára Hanušová, syn Jaroslav pracuje u divadla.

  V říjnu roku 2013 přišla kvůli těžké cukrovce o jednu nohu, na začátku prosince 2013 jí byla amputována i druhá. V sobotu 20. února zkolabovala a byla hospitalizována ve Vinohradské nemocnici, kde dnes dopoledne zemřela na selhání organismu. O její smrti informovala její dcera Klára.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. února 2016

  Komentáře k článku: Zemřela Jaroslava Hanušová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,