Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jan Vančura

  FOTO archiv DÚ

  FOTO archiv DÚ

  Jan Vančura

  3. 4. 1940 Milevsko – 15. 12. 2015 Praha

  Scénograf a kostýmní výtvarník, malíř.

  Vyučil se malířem skla v Novém Boru, dále studoval střední průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a sklářské výtvarnictví u profesora Stanislava Libenského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. S divadlem začal spolupracovat v roce 1976, kdy ho tvůrci inscenace Povídky z Vídeňského lesa v libereckém Divadle F. X. Šaldy přizvali do týmu jako výtvarníka archaicky stylizovaných dobových prospektů. V tomto divadle byl v letech 1986 – 2002 v angažmá. Scény a kostýmy pro činohru, balet a zejména operu navrhoval dále pro Národní divadlo v Praze, Národní divadlo v Brně, někdejší smíchovský Labyrint (dnes Švandovo divadlo), Divadlo za branou II., pro divadla v Ústí nad Labem, Plzni, Ostravě i jinde.

  Byl pověstný svým precizním výtvarným rukopisem a odvahou přinést na současné jeviště klasickou divadelní kulisu, ovšem transformovanou autorskou stylizací. Jeho láska k divadlu se promítla i do jeho volné tvorby – malířsky zobrazil řadu pověstných českých a evropských divadelních budov, včetně interiérů.

  Jan Vančura: Okolo Státní opery, 2001. Repro archiv

  Jan Vančura: Okolo Státní opery, 2001. Repro archiv

  Celé jeho dílo, ať už jde o scénografickou či volnou tvorbu, je adorací krásy. Krásy, nikoliv líbivosti. Krásy v tom klasickém, velebném slova smyslu. Krása není vždy bezchybná, nedotčená. Může být též zraněná, či odsouzená k pomalému zániku pod kuratelou času nebo zahnaná do kouta nebezpečnou všedností. Vančurovo vzhlížení ke krásným slohům minulosti nebylo prosto nostalgie, ovšem nostalgie vzpřímené, neuplakané, vzdělané.

  Vančurovu monografii napsal Helena Albertová (vydal Divadelní ústav). Repro archiv

  Vančurovu monografii napsala Helena Albertová a vydal Divadelní ústav. Repro archiv

  Vancura-IMG-9519

  FOTO archiv DÚ

  Při křtu své monografie 30. června tohoto roku v Malém sále IDU/DÚ v Praze. FOTO GABRIELA ČAPKOVÁ

  Za svou tvorbu získal řadu ocenění. V roce 1983 získal Stříbrnou plaketu na Triennale v Novém Sadu. Nejvýznamnější jsou ale trofeje z mezinárodní soutěžní přehlídky scénografie Pražské Quadriennale – 1979 a 1983 zde obdržel Stříbrnou medaili a 1991 Zlatou medaili za scénografii k Mozartově Kouzelné flétně.

  V roce 2015 vydal Institut umění – Divadelní ústav monografii Jana Vančury, jejíž autorkou je teatroložka Helena Albertová.

  Zemřel nečekaně a náhle, v noci pokojně ve spánku.

  Parte najdete zde


  Komentáře k článku: Zemřel Jan Vančura

  1. DN

   Profilový obrázek

   Poslední rozloučení
   se koná v pondělí 28. 12. ve 14:00 hodin v Malé obřadní síni krematoria v Praze – Strašnicích.

   17.12.2015 (11.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,