Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jan Tříska

  FOTO archiv

  Jan Tříska

  4. 11. 1936 Praha – 25. 9. 2017 Praha

  Legendární herec spjatý s šedesátými léty a Divadlem za branou.

  V letech 1955–1959 vystudoval herectví na pražské DAMU, poté se stal v roce 1959 nejmladším členem činohry Národního divadla v Praze. Na scéně Národního divadla se však objevoval již v době studií v sezóně 1956–1957, kdy alternoval v roli Prvního asistenta v Čapkově Bílé nemoci v režii Františka Salzera a rovněž jako Druhý rekrut v Maryše (režie Zdeněk Štěpánek) a jako Páže ve Svaté Janě (režie Jaromír Pleskot). V roce 1966 odešel do Krejčova Divadla za branou, po jeho zániku hostoval v roce 1973 na Kladně a v letech 1974–1977 hrál v Městských divadlech pražských. Hrál v mnoha divadelních a televizních inscenacích a filmech. V paměti zůstává například snímek Petra Weigla Radúz a Mahulena (1970), ve kterém ztvárnil – po boku Magdy Vášáryové – titulní roli.

  Radúz ve filmu Radúz a Mahulena (r. Petr Weigl, 1970). FOTO archiv ČT

  V roce 1977 se rozhodl emigrovat do Kanady, později do Spojených států. Uplatnění jako herec tam našel až po delší době. Ztvárnil například střelce ve filmu Lid versus Larry Flynt, objevil se ve filmu Highlander, Osterman’s Weekend, Ronin, 2010: Druhá vesmírná odysea a dalších. Po sametové revoluci se na čas vrátil do Československa, aby pokračoval ve své herecké dráze, a to jak v divadle – především na jevišti pražského Divadla Na Jezerce, tak i před filmovou kamerou.

  S Josefem Topolem a Václavem Havlem v Divadle Na zábradlí, 90. léta. FOTO ONDŘEJ NĚMEC

  Proslul rolí učitele Igora Hnízda ve filmu Jana Svěráka Obecná škola (1991; nominace na Oscara). A hrál i v dalších českých filmech, např. Želary (2003; opět nominace na Oscara), Horem pádem (2004). Za titulní roli v inscenaci Král Lear režiséra Martina Huby na Letních shakespearovských slavnostech (2002) získal Cenu Divadelních novin a Cenu Alfréda Radoka. Jeho jednou z dalších filmových rolí, byl kat ve filmové adaptaci Máchovy básně Máj z roku 2008 a Podezření z roku 2009. Na 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest převzal 23. března 2017 ocenění Kristián za přínos světové kinematografii.

  Král Lear (LSS 2002). FOTO archiv

  Často v létě navštěvoval Českou republiku, ale trvale žil v Los Angeles s manželkou, českou herečkou Karlou Chadimovou, s níž měl dvě dcery – Janu a Karlu. Byl vegetariánem.

  V sobotu 23. září se vážně zranil při pádu z Karlova mostu, dva dny před plánovaným začátkem natáčení filmu Jiřího Mádla Na střeše, ve kterém měl hrát hlavní roli. Na následky nehody po dvou dnech v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích zemřel.

  /Z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 25. září 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Tříska

  1. Alice Franková

   Profilový obrázek

   Pan Tříska měl rituál.
   Před natáčením nového filmu si chodil sáhnout na oblíbenou sochu na Karlův most. Pro štěstí. Zřejmě si přál, aby film natočil ve zdravé fyzické a psychické kondici. Zřejmě si přál, aby měl film úspěch. Podobné rituály má hodně lidí. Pan Tříska to štěstí, které si přál, začal ale pokoušet. Vylézt 3x na zídku, zvláště, když byl upozorněn pořádkovou službou i kolemjdoucími turisty, že je to nebezpečné, to už není rituál, ale hazard se životem. V podstatě to vyjde na stejno, jestli šlo o pád z důvodu uklouznutí, zamotání hlavy a nebo o skok z vlastní vůle. Musel s případným pádem počítat a nedbal na pud sebezáchovy. Zřejmě nechtěl v budoucnu skončit jako nemohoucí dědeček, se kterýma před časem natáčel. Karlův most je magické místo.
   Upřímnou soustrast pozůstalým.

   26.09.2017 (16.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Poslední rozloučení s Janem Třískou
   se uskuteční v pátek 6. řijna v 10:00 z jeviště Národního divadla.
   Historická budova bude otevřena od 9:30 pro květinove dary veřejnosti. Program potrvá zhruba hodinu. Ve foyeru divadla bude kondoleční kniha. Na piazzetě vedle divadla je pietní místo, kde je možné zapálit svícku. Posledního rozloučení se zúčastní osobnosti veřejného života.
   Tomáš Staněk, tiskový mluvčí ND

   28.09.2017 (12.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   Profilový obrázek

   V Národním divadle v Praze
   se včera v poledne konalo oficiální rozloučení s hercem Janem Třískou. Květinové dary mohli lidé nosit do historické divadelní budovy od rána. Současně se mohli podepsat do kondolenční knihy umístěné ve foyer divadla.
   Záznam obřadu v historické budově Národního divadla najdete zde: https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/primy-prenos-pohreb-jana-trisky-v-narodnim-divadle-38032

   07.10.2017 (2.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,