Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Jan Němec

    FOTO archiv

    FOTO archiv

    Jan Němec

    12. 7. 1936 Praha – 18. 3. 2016 Praha

    Filmový režisér, filmový producent a vysokoškolský pedagog FAMU.

    Patřil k představitelům tzv. české nové vlny v kinematografii. V roce 1966 jej postihl zákaz točit filmy, ale mohl pracovat v televizi a byl jedním z prvních českých režisérů hudebních klipů. Definitivní zákaz tvorby ho postihl po invazi armád Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V roce 1974 byl pod nátlakem donucen opustit zemi a v exilu pobýval ve Francii, Německu, Velké Británii, Švédsku a USA.

    Jeho celovečerní debut Démanty noci podle povídek Arnošta Lustiga, zobrazující útěk dvou českých mladíků z transportu smrti, mu přinesl významná mezinárodní ocenění, kterých se dočkal i v dalších letech. Za snad nejznámější snímek O slavnosti a hostech dokonce Němce v roce 1969 označil anglický odborný časopis Film and Filming za nejlepšího světového režiséra roku.

    Na studentském festivalu v Amsterodamu 28. ledna 1967. FOTO Wikipedie

    Na studentském festivalu v Amsterodamu 28. ledna 1967. FOTO Wikipedie

    Snímek O slavnosti a hostech (1966), který byl satirou na podlézání mocným v honbě za funkcemi, však popudil tehdejší mocné komunistického režimu a vysloužil si zákaz. Němec si také proti sobě poštval režim dokumentárními snímky Strahovské události z roku 1967 o policejním zásahu proti studentské demonstraci a Oratorium pro Prahu, které zaznamenalo první den sovětské okupace Československa 21. srpna 1968. To byl můj nejúspěšnější film, vidělo ho přes miliardu lidí. Kam se hrabe Spielberg, komentoval to režisér.

    O slavnosti a hostech (1966). FOTO archiv

    O slavnosti a hostech (1966). FOTO archiv

    Poté byl odstaven od filmu a pracoval nějaký čas v televizi. Nadšení pro nové formy realizoval v prvních českých klipech v recitálech Marty Kubišové, své druhé ženy. Oceňovaný byl i Čas slunce a růží s Karlem Gottem. S nástupem normalizace byl ale donucen opustit vlast, do emigrace odešel v roce 1974. Poté žil 15 let v Německu a USA, kde se živil různě, mimo jiné i natáčením svatebních videí. V Americe byl ale také poradcem při natáčení Nesnesitelné lehkosti bytí a koncem 80. let získal nominaci na cenu Emmy za dokument o polském exilovém spisovateli Czeslawu Miloszovi.

    V prosinci 1989 se vrátil zpět do vlasti a k filmové tvorbě ve vlastní společnosti Jan Němec – Film (zal. 1993). Natočil například komedii V žáru královské lásky, drama Jméno kódu: Rubín, Toyen, Krajina mého srdce nebo lyrickou zpověď Noční hovory s matkou. Film Heart Beat 3D natočil jako první v Česku ve 3D. Od loňského roku pracoval na filmu Vlk z Královských Vinohrad podle vlastních autobiografických povídek. V hlavní roli snímku měl hrát Jiří Mádl.

    V roce 2014 vrátil státní vyznamenání na protest proti některým oceněným, které vybral Miloš Zeman. FOTO PETR TOPIČ

    V roce 2014 vrátil státní vyznamenání na protest proti některým oceněným, které vybral Miloš Zeman. FOTO PETR TOPIČ

    Za své filmy získal řadu cen. Už v roce 1961 si odvezly dva jeho studentské snímky ceny z festivalu v Amsterodamu. Za Démanty noci byl oceněn na festivalech v Mannheimu nebo Locarnu, film O slavnosti a hostech získal cenu v Bergamu. V roce 2002 převzal od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy II. stupně, kterou v roce 2014 vrátil na protest proti některým oceněným, které vybral prezident Miloš Zeman.

    Jeho první ženou byla v 60. letech výtvarnice Ester Krumbachová, se kterou po dobu jejich vztahu současně spolupracoval na několika filmech. V roce 1969 se oženil se zpěvačkou Martou Kubišovou, rozvedli se v roce 1973. Jeho třetí ženou byla Veronika Baumanová. Naposledy se oženil v dubnu 2003 s dlouholetou spolupracovnicí a přítelkyní Ivou Ruszelákovou, v květnu 2003 se jim narodila dcera Arleta Němcová.

    Podlehl těžké nemoci. Zemřel doma, v kruhu rodinném. Novinářům to oznámila Němcova manželka Iva Ruszeláková. Nepřál si žádné obřady, žádné projevy. Poslední rozloučení bude v nejužším rodinném kruhu, jen já a naše dcera. Kdo na něj chce vzpomenout, ať zapálí svíčku, řekla.

    • Autor:
    • Publikováno: 18. března 2016

    Komentáře k článku: Zemřel Jan Němec

    1. Iva Ruszeláková

      Avatar

      Pro filmového režiséra JANA NĚMCE
      – spojme se ve smutku – dnes ve středu 23. března 2016 – mezi 18-20h – dle jeho přání – v tiché vzpomínce – uctěme jeho památku

      děkujeme Vám

      v úctě

      manželka Iva a dcera Arletka

      23.03.2016 (16.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,