Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Jan Němec

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Jan Němec

  12. 7. 1936 Praha – 18. 3. 2016 Praha

  Filmový režisér, filmový producent a vysokoškolský pedagog FAMU.

  Patřil k představitelům tzv. české nové vlny v kinematografii. V roce 1966 jej postihl zákaz točit filmy, ale mohl pracovat v televizi a byl jedním z prvních českých režisérů hudebních klipů. Definitivní zákaz tvorby ho postihl po invazi armád Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. V roce 1974 byl pod nátlakem donucen opustit zemi a v exilu pobýval ve Francii, Německu, Velké Británii, Švédsku a USA.

  Jeho celovečerní debut Démanty noci podle povídek Arnošta Lustiga, zobrazující útěk dvou českých mladíků z transportu smrti, mu přinesl významná mezinárodní ocenění, kterých se dočkal i v dalších letech. Za snad nejznámější snímek O slavnosti a hostech dokonce Němce v roce 1969 označil anglický odborný časopis Film and Filming za nejlepšího světového režiséra roku.

  Na studentském festivalu v Amsterodamu 28. ledna 1967. FOTO Wikipedie

  Na studentském festivalu v Amsterodamu 28. ledna 1967. FOTO Wikipedie

  Snímek O slavnosti a hostech (1966), který byl satirou na podlézání mocným v honbě za funkcemi, však popudil tehdejší mocné komunistického režimu a vysloužil si zákaz. Němec si také proti sobě poštval režim dokumentárními snímky Strahovské události z roku 1967 o policejním zásahu proti studentské demonstraci a Oratorium pro Prahu, které zaznamenalo první den sovětské okupace Československa 21. srpna 1968. To byl můj nejúspěšnější film, vidělo ho přes miliardu lidí. Kam se hrabe Spielberg, komentoval to režisér.

  O slavnosti a hostech (1966). FOTO archiv

  O slavnosti a hostech (1966). FOTO archiv

  Poté byl odstaven od filmu a pracoval nějaký čas v televizi. Nadšení pro nové formy realizoval v prvních českých klipech v recitálech Marty Kubišové, své druhé ženy. Oceňovaný byl i Čas slunce a růží s Karlem Gottem. S nástupem normalizace byl ale donucen opustit vlast, do emigrace odešel v roce 1974. Poté žil 15 let v Německu a USA, kde se živil různě, mimo jiné i natáčením svatebních videí. V Americe byl ale také poradcem při natáčení Nesnesitelné lehkosti bytí a koncem 80. let získal nominaci na cenu Emmy za dokument o polském exilovém spisovateli Czeslawu Miloszovi.

  V prosinci 1989 se vrátil zpět do vlasti a k filmové tvorbě ve vlastní společnosti Jan Němec – Film (zal. 1993). Natočil například komedii V žáru královské lásky, drama Jméno kódu: Rubín, Toyen, Krajina mého srdce nebo lyrickou zpověď Noční hovory s matkou. Film Heart Beat 3D natočil jako první v Česku ve 3D. Od loňského roku pracoval na filmu Vlk z Královských Vinohrad podle vlastních autobiografických povídek. V hlavní roli snímku měl hrát Jiří Mádl.

  V roce 2014 vrátil státní vyznamenání na protest proti některým oceněným, které vybral Miloš Zeman. FOTO PETR TOPIČ

  V roce 2014 vrátil státní vyznamenání na protest proti některým oceněným, které vybral Miloš Zeman. FOTO PETR TOPIČ

  Za své filmy získal řadu cen. Už v roce 1961 si odvezly dva jeho studentské snímky ceny z festivalu v Amsterodamu. Za Démanty noci byl oceněn na festivalech v Mannheimu nebo Locarnu, film O slavnosti a hostech získal cenu v Bergamu. V roce 2002 převzal od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy II. stupně, kterou v roce 2014 vrátil na protest proti některým oceněným, které vybral prezident Miloš Zeman.

  Jeho první ženou byla v 60. letech výtvarnice Ester Krumbachová, se kterou po dobu jejich vztahu současně spolupracoval na několika filmech. V roce 1969 se oženil se zpěvačkou Martou Kubišovou, rozvedli se v roce 1973. Jeho třetí ženou byla Veronika Baumanová. Naposledy se oženil v dubnu 2003 s dlouholetou spolupracovnicí a přítelkyní Ivou Ruszelákovou, v květnu 2003 se jim narodila dcera Arleta Němcová.

  Podlehl těžké nemoci. Zemřel doma, v kruhu rodinném. Novinářům to oznámila Němcova manželka Iva Ruszeláková. Nepřál si žádné obřady, žádné projevy. Poslední rozloučení bude v nejužším rodinném kruhu, jen já a naše dcera. Kdo na něj chce vzpomenout, ať zapálí svíčku, řekla.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. března 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Němec

  1. Iva Ruszeláková

   Avatar

   Pro filmového režiséra JANA NĚMCE
   – spojme se ve smutku – dnes ve středu 23. března 2016 – mezi 18-20h – dle jeho přání – v tiché vzpomínce – uctěme jeho památku

   děkujeme Vám

   v úctě

   manželka Iva a dcera Arletka

   23.03.2016 (16.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,