Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Jan Konečný

  V roce 2019 v Expozici Karla Kryla v Kroměříži. Foto FB Expozice Karla Kryla Kroměříž /zde/

  Jan Konečný

  14. 5. 1951 Brno – 30. 3. 2024 Brno

  Architekt, scénograf a kostýmní výtvarník, dlouholetý spolupracovník HaDivadla, Divadla Husa na provázku, Městského divadla Zlín a mnoha dalších českých a moravských divadel, pedagog JAMU.

  V letech 1969 – 1975 vystudoval fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně u prof. Františka Bartka. Poté v letech 1975 – 1978 vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckprůmyslové v Praze u prof. Jaroslava Svobody a současně působil na fakultě architektury VUT v Brně. /zde/

  Ján Sedal v inscenaci – tehdy ještě prostějovského – HaDivadla Panoptikum (režie Arnošt Goldflam, výprava Jan Konečný, premiéra 12. prosince 1980), Foto Milena Valušková

  Byl dlouholetým scénografem brněnského HaDivadla (Panoptikum, 1980, Hra bez pravidel, 1981, Ztráty a nálezy, 1981, Pouť k milosrdným, 1983, Návrat ztraceného syna, 1983, Útržky z nedokončeného románu, 1985…) a Divadla (Husa) na provázku (Pas de deux, 1980, Dům plný přízraků, 1985, Záhadné povahy, 1987, Proces, 1989…). V devadesátých letech minulého století inicioval založení Ateliéru scénografie na Janáčkově akademii múzických umění a položil zde základy koncepce výuky scénografie. Stál i za dostavbou hudovy Divadla Husa na provázku a rekonstrukcí jeho areálu na Zelném trhu.

  Foto archiv Břetislava Rychlíka

  Jako scénograf spolupracoval – vedle HaDivadla a Husy na provázku – s řadou dalších divadel po celé republice (Hradec Králové, Zlín, České Budějovice, Olomouc, Plzeň, Šumperk) a s více brněnskými soubory (Satirické divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Radost, Patnomima S. I., U stolu) včetně projektů JAMU. Působil i v Činoherním klubu (Rodina Tótů, 1982) a Národním divadle v Praze (Romance pro křídlovku, 1997, Na miskách vah, Obsluhoval jsem anglického krále, oba 1998, Hamlet, 1999, Idiot, 2001).

  Má za sebou řadu úspěšných realizací – především v Brně – mj. prodejny Rudolf Jelínek, rekonstrukce domu v Olšanech, interiér památníku Mohyly míru a mnoho dalších projektů. /zde/ Účastnil se i řady výstav /více zde/.

  Dlouhá léta bojoval s rakovinou.

  O jeho úmrtí informovalo brněnské HaDivadlo na svém Facebooku. Cituje slova scénografky Jany Prekové: Odešel architekt s dramaturgickým myšlením, který nejen scénograficky ovlivnil tvorbu HaDivadla. Přinesl do inscenací silné filosofické a psychologické způsoby, jak pracovat s tématem. Založili jsme spolu Ateliér scénografie na JAMU a vytvořili výukovou metodu, která čerpala z jungovských postupů/zde/.

  Herec a režisér Břetislav Rychlík o něm dnes ve svém mailu Divadelním novinám napsal: V posledních letech jsme se potkávali sporadicky v autobusech, když jezdil dělat expozice (třeba u Jelínka ve Vizovicích) nebo rekonstruovat staré domy. Či, když se vlekl po soubojích s rakovinou o berlích Brnem. Nebožtík Jirka Černý, když viděl scénu na Panoptikum, kde se propadal chodník a vznikal chodník z lidských těl, hořel chléb a mléko se měnilo v krev, tak pravil: „Toho mít Pink Floyd, nemuseli vyhazovat miliony za bourání zdi!” Kdysi mi říkal, že by si přál umřít v moři, aby jeho kostra ležela na pláži a příliv šplouchal žebry… Honzo, děkuju za všecko… i za ty noční filozofické hovory spolu s Jánem Sedalem v Prostějově v našem mládí.

  Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 8. dubna od 15 hodin v kostele sv. Augustina na Kraví hoře v Brně.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. dubna 2024

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Konečný

  1. Václav szebesta

   Avatar

   Upřímnou soustrast rodině a jeho přátelům

   03.04.2024 (21.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Adé[email protected]

   Avatar

   Tohodle architekta jsem neznala

   04.04.2024 (13.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. MUDr.Kveta Backorova

   Avatar

   Přeji upřímnou soustrast
   bude chybět je málo takových velkých osobnosti, jeho duše bude mezi námi
   s úctou k.b.

   04.04.2024 (13.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. bohuslav pil

   Avatar

   Upřímnou soustrast rodině,
   budeme vzpomínat. Děkujeme za perfektně navržený dům.
   Polovi

   04.04.2024 (20.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Vladimir Ambroz

   Avatar

   Honzo,
   tentokráte jsi mne fakt zklamal, i když zdravi tě hodně zradilo… To co jsme spolu zažili ale zůstane…

   09.04.2024 (5.32), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Ing.arch. Zdenka Kramolišová, CSc

   Avatar

   Paní doktorko.
   Je mi Honzíka moc líto. I přes všechno to jsem ho měla ráda a obdivovala jsem ho jako architekta a významnou osobnost. Budu na něho stále vzpomínat.
   Zdenka Kramolišová

   10.04.2024 (23.49), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,