Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Jan Borna

  FOTO archiv DvD

  Jan Borna

  25. 8. 1960 Příbram – 16. 1. 2017 Praha

  Kmenový režisér a člen uměleckého vedení Divadla v Dlouhé. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem současného českého divadla. Jeho inscenace byly do značné míry autorské, často si sám psal scénáře nebo výrazně adaptoval předlohu. Specializoval se na tvorbu pro děti a na rodinné divadlo pro všechny generace.

  Absolvoval obor Teorie kultury na FF UK (1983) a režii na DAMU (1988). Byl členem Volného spojení režisérů (1987-1990), režíroval v brněnském HaDivadle (1985-1986), loutkovém divadle DRAK (1989-1992), Realistickém divadle v Praze (1991-1992). V letech 1993-1996 byl uměleckým šéfem a režisérem Dejvického divadla. Spoluzakládal divadlo Vizita. V letech 1990-2010 vedl ateliér herectví na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Od roku 1996 byl režisérem a členem uměleckého vedení Divadla v Dlouhé. Před lety onemocněl roztroušenou sklerózou, která mu čím dál, tím více ztěžovala život a práci a byla příčinou jeho předčasného úmrtí.

  Během předávání státních cen za kulturu v Českém muzeu hudby v Praze roku 2008. FOTO PETR JEDINÁK

  K jeho nejúspěšnějším inscenacím patřila divadelní setkání s Petrem Skoumalem a jeho dětskými písničkami Kdyby prase mělo křídla, které se v Divadle v Dlouhé hrálo od jeho založení v roce 1996 až do roku 2013 a dosáhlo téměř 300 repríz. Legendární je také divadelní revue podle Malé vánoční povídky Ludvíka Aškenazyho Jak jsem se ztratil. Ta se stala nejlepší činoherní inscenací roku 2000 a mnoha ocenění na festivalech a ve výročních anketách se dočkali herci, výtvarníci i hudebníci, kteří se na vzniku této výjimečné inscenace podíleli. Stejně úspěšné byly i Bornovy inscenace pro dospělé, zejména kabarety (Kabaret Vian-Cami, Kabaret Prévert-Bulis, Kabaret Kainar – Kainar) uváděné ve foyer Divadla v Dlouhé.

  FOTO archiv DvD

  Za Kabaret Prévert-Bulis získal Cenu Sazky a Divadelních novin. K dalším jeho významným inscenacím patřily Bajky o lišákovi a Hry pro děti a s dětmi (HaDivadlo), Ubu spoutaný a Kuřecí hlava (Volné spojení režisérů), Mystéria Buffa (DRAK), Velvyslanec (Realistické divadlo), Dobrodružství dona Quijota a Tango (Dejvické divadlo), Oněgin byl Rusák, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, U Hitlerů v kuchyni, Naši furianti, Kabaret Kainar – Kainar, O líné babičce (Divadlo v Dlouhé).

  U sebe doma v roce 2009. FOTO archiv Týdeníku Rozhlas

  Kromě divadelních textů psal také básně, v nakladatelství Větrné mlýny mu vyšly sbírky Malé prosby a Veselá čekárna, v nakladatelství Dybbuk Krajina nad parapetem, Na dosah a O lásce a o ničem. Na neděli 22. ledna chystalo Divadlo v Dlouhé křest jeho poslední sbírky, v pořadí již šesté sbírky veršů Psáno očima, již vydává nakladatelství Dybbuk.

  Za umělecký rozvoj divadla pro děti a mládež získal Cenu Českého střediska ASSITEJ a na rok se stal Králem dětského divadla (2002). Zároveň byl jedním z pětice nominovaných na světovou Cenu čestných prezidentů ASSITEJ (Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež).

  FOTO archiv Divadla Drak

  Za režii inscenace Jak jsem se ztratil získal Cenu města Plzně na festivalu Skupova Plzeň 2002.

  Za režii a scénář Kabaretu Prévert-Bulis získal Cenu Sazky a Divadelních novin (Událost sezony – Sázka na kvalitu) za sezonu 2004/05.

  Za celoživotní umělecké zásluhy v oblasti divadla dostal Cenu Ministerstva kultury ČR (2008).

  FOTO JAN HANDREJCH

  Od 20. prosince byl ve vážném stavu hospitalizován v nemocnici. Informaci o smrti Jana Borny zveřejnilo dnes Divadlo v Dlouhé /zde/.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. ledna 2017

  Komentáře k článku: Zemřel Jan Borna

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Honzo,
   pozdravuj anděly. Pro mě jsi jedním z divadelních andělů byl.
   Vladimír H.

   17.01.2017 (8.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. DN

   Profilový obrázek

   Podle aktuálních zpráv z Divadla v Dlouhé
   bude v pátek 20. ledna od 15 hodin rozloučení v divadle pro všechny, kdo chtějí přijít. Pár písniček a něco málo slov… Pohřeb nebude.
   V neděli 22. ledna se pak od 20 hodin – jak bylo dlouhodobě připravováno a anoncováno – uskuteční křest poslední Bornovy sbírky Psáno očima. Jde o v pořadí již šestou sbírku jeho veršů, kterou autor celou napsal očima. Básně ilustroval Jaroslav Milfajt a vydalo nakladatelství Dybbuk. Číst je budou Miroslav Hanuš a Miroslav Táborský, kmotrem knihy je Arnošt Goldflam. Během večera zazní prakticky všechny písně z inscenace S úsměvy idiotů a některé z Líné babičky v podání herecké kapely Divadla v Dlouhé a stálých hostů.

   17.01.2017 (15.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,