Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Ivan Klička

  S Bibianovu Šimonovou (Roxana) v roli Kristiána v Cyranovi z Bergeracu (1968). FOTO LEOPOLD HERRMANN

  S Bibianovu Šimonovou (Roxana) v roli Kristiána v Cyranovi z Bergeracu (1968). FOTO LEOPOLD HERRMANN

  Ivan Klička

  16. 9. 1932 Kolín – 25. 6. 2014 České Budějovice

  Někdejší člen činohry Jihočeské divadla České Budějovice.

  Nejprve v divadle svého rodného města v Kolíně – v letech 1954-59 byl inspicientem MOD Kolín, poté mu bylo nabídnuto angažmá jako činohernímu herci (1959-61). Pak dvě sezony 1961-63 jezdil se Státním zájezdovým divadlem. V sezoně 1962/63 přijal angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, kde nepřetržitě působil až do sezony 1988/89. V letech 1992-94 byl ještě členem Divadla Labyrint v Praze.

  V Budějovicích účinkoval ve více než 100 inscenacích nejrůznějších žánrů, tak jak je přinášel tehdejší široký repertoár. V divácky oblíbených inscenacích her Osvobozeného divadla Kat a blázen, Těžká Barbora, Balada z hadrů či Nebe na zemi – obvykle jako herecký partner Josefa Bulíka – přebíral neodolatelně štafetu v původních klaunských rolích V+W. Jako herce se schopností přesné charakteristiky, ironického nadhledu a dokonalé jevištní mluvy jej už od mládí čekala plejáda rolí shakespearovských – Claudio v Mnoho povyku pro nic (1966), Šašek v Králi Learovi (1971), titulní úloha v české premiéře hořké romance Perikles (1974), Bassanio v Kupci benátském (1975), Demetrius i Klubko v inscenacích Snu noci svatojánské (1971 a 1985) a Jago v Othellovi (1988). Jeho vrozená muzikálnost jej předurčovala i k rolím v hudebních žánrech, za všechny jmenujme prince Orlowského ve Straussově Netopýru a úlohu Konferenciéra v proslulém muzikálu Kabaret J. Kandera.

  S Bibianou Šimonovou v inscneaci V setjný čas za rok zas. FOTO archiv JD ČB

  S Bibianou Šimonovou v inscenaci V stejný čas za rok zas. FOTO archiv JD ČB

  Diváky byl milován zvláště jako tzv. frakmen v konverzačních komediích anglosaského či francouzského repertoáru. Jeho erbovní úlohou v Jihočeském divadle zůstane postava George v české premiéře slavné americké komedie B. Sladeho V stejný čas za rok zas, která v režii M. Fridricha a s hereckou partnerkou Bibianou Šimonovou dosáhla na tehdejší Studiové scéně JD více než stovky repríz. Totéž lze říci i o jeho Henry Higginsovi či o dvojroli Viktora Emmanuela Champsboisyho a Boutona v komediích Pygmalion a Brouk v hlavě.

  S Karlem Charvátem (vlevo) ve Svaté kabale. FOTO archiv JD ČB

  S Karlem Charvátem ve Svaté kabale. FOTO archiv JD ČB

  Jeho hereckému naturelu slušel i český klasický repertoár, ať už hrál vodníka Michala v Jiráskově Lucerně před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově (1965), nebo Vocílku ve Strakonickém dudákovi (1988 tamtéž). Šíři Kličkova hereckého talentu dokazuje i fakt, že jej režiséři často obsazovali do současných dramat i moderního repertoáru 20. století – např. do Bulgakovovy Svaté kabaly, kde s mimořádným úspěchem vytvořil člena Moliérovy herecké trupy Charlese Varleta de Lagranga, nebo do Brechtovy Krejcarové opery, kde ztvárnil Mackieho Messera. Ačkoliv už čtvrtstoletí Ivan Klička působil mimo Jihočeské divadlo, pamětníci na něj stále vzpomínají jako na jednu z nejvýraznějších hereckých osobností tehdejší éry.

  Veřejnost se s Ivanem Kličkou rozloučila v pondělí 7. července v obřadní síni Poděbrady – Kluk.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. července 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Ivan Klička

  1. šárka lacinová

   Avatar

   Článek je velice pěkný,
   jenom bych doplnila, že jeho životní družkou byla rovněž výrazná a výborná harečka Jč. divadla.
   Pan Ivan Klička byl rovněž velmi o bdivován dámským publikem, ale přesto se choval vždy přátelsky ke všem návštěvníkům divadla i mimo jeho ptostory kdekoli po Č. Budějovicích. Všichni jsme ho měli rádi.
   Šárka

   25.09.2015 (14.02), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,