Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel herec Lumír Peňáz

  Lumír Peňáz

  /4. července 1931 Ostrava – 11. září 2012 Brno/

  Po studiu herectví na pražské Akademii múzických umění (1954) vystřídal angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě (1954-57, 1958-59), v ostravském Divadle Petra Bezruče (1957-58) a v Krajském oblastním divadle v Hradci Králové (1959-67). Poté natrvalo zakotvil v brněnském Divadle bratří Mrštíků (pozdějším Městském divadle Brno), jemuž zůstal věrný až do odchodu do penze v roce 1992.

  Debutovat měl roku 1954 v jihlavském Horáckém divadle jako Tiberge v Nezvalově Manon Lescaut, ale nakonec v inscenaci Radovana Kaliny hrál postavu Rytíře des Grieux, kterou nedlouho před premiérou promptně nastudoval za zhrouceného kolegu. Získal tak pověst znamenitého „záskokáře“ pro všechna další léta a ve všech divadlech, v nichž působil, zachránil podle jeho kolegů nejedno představení „záskoky“ mnohdy až neuvěřitelnými.

  Svého režiséra nalezl v osobě Milana Páska, který jej z Jihlavy «přetáhl» do Hradce Králové. Během osmiletého hradeckého angažmá se pod Páskovým vedením zaskvěl například v rolích Dona Carlose ve stejnojmenné Schillerově tragéfii, Orina v O’Neillově dramatu Smutek sluší Elektře, Riccarda Fontany v Hochhuthově Náměstkovi nebo moudrého šaška Vejražky v Shakespearově komedii Večer tříkrálový. Když se Milan Pásek stal roku 1967 ředitelem Divadla bratří Mrštíků v Brně, odešel s ním do nového působiště na Lidické ulici.

  Z množství rolí, které u Mrštíků, potažmo v Městském divadle Brno hrál, nejraději vzpomínal Markýze Posu v Schillerově Donu Carlosovi (1969; podle kritiků jeho životní role), Čackého v Gribojedově Hoři z rozumu (1970), Inkvizitora v Daňkově dramatu Vrátím se do Prahy (1970), Tuzenbacha v Čechovových Třech sestrách (1978), Dauphina v Shawově Svaté Janě (1980), Vocilku v Tylově Strakonickém dudákovi (1981) nebo Vypravěče v dramatizaci Tolstého románu Vojna a mír (1985). Zhostil se i postavy Hamleta v Páskově inscenaci Shakespearovy tragédie (1985) a celé řady dalších úloh ve hrách rozličné žánrové ražby.

  Český film obohatil epizodkami okresního tajemníka (Náš dědek Josef, 1976; rež. Antonín Kachlík), družstevníka (O moravské zemi, 1977; rež. Antonín Kachlík) či nadstrážmistra VB (Únos Moravanky, 1982; rež. Milan Muchna). Hrál v televizních filmech Parcela 60, katastr Lutkovice (1983; rež. Evžen Sokolovský) a Případ pobožné mumie (z cyklu Stopy zločinu; 1986; rež. Stanislav Strnad). Objevil se rovněž v brněnských televizních seriálech Hříšní lidé města brněnského (1998; rež. Jiří Sequens) a Četnické humoresky (2000; rež. Antonín Moskalyk). Častějším hostem byl v dabingových a rozhlasových studiích.

  Ani po odchodu do hereckého důchodu však s divadlem neskončil: jako asistent režie se v Městském divadle Brno ještě dobré desetiletí podílel na inscenacích Stanislava Moši. Své divadelní zkušenosti uplatnil také jako pedagog na brněnské Konzervatoři nebo jako autor fejetonů otiskovaných na stránkách časopisu MdB Dokořán. Život s divadlem pro mě osobně byl dost bohatý“ napsal ve vzpomínce u příležitosti svých sedmdesátin, a snad nebyl úplně zbytečný.

  Z manželství s herečkou Vilmou Ascherlovou měl dceru Marcelu, která dále nese rodinnou profesi i jeho jméno.

  /zdroj Městské divadlo Brno – zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. září 2012

  Komentáře k článku: Zemřel herec Lumír Peňáz

  1. Lasaková Jarmila

   Avatar

   Pan Lumír Peňaz byl bratranec mé maminky,každý rok jí zasílal přání k vánočním svátkům,loni mi maminka zemřela ve věku 90 let,zaslala jsem oznámení o úmrtí panu Peňazovi,ale bohužel se korespondence vrátila,že adresát je neznámý a teď jsem se dozvěděla tuto smutnou zprávu.V mladším věku naši rodinu několikrát navštívil,pamatují si ho jako příjemného a veselého člověka ajeho dceru Marcelku si pamatují jako malou holčičku,když byla na návštěvě v Ostravě ubabičky Peňázové.

   30.10.2012 (18.47), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. verakostialova

   Avatar

   hlubokou soustrast rodině k úmrtí lumíra penaze věra kostialová. ps.jsem dcera jeho sestřenice květy kohutkové s kterou udržoval stály pisemný styk ráda bych se spojila s jeho rodinou zda by měla zájem. věra kostialová gogolová 28.opava psč.7460.tel 773145013.

   30.10.2012 (18.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,