Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel herec a režisér Jan Pilař

  V autorské pohádce Popelka Východočeského divadla v Pardubicích, kterou připravil s „drakovským“ Janem Dvořákem (prem. 13. 10. 2002). FOTO archiv VČD

  Jan Pilař

  11. 10. 1933 Dolní Kounice, okres Brno – 18. 2. 2013 Hradec Králové

  Loutkoherec, herec a divadelní režisér.

  Po učňovských létech v brněnské Radosti v 50. letech, kde si zahrál řadu hlavních postav včetně Jíříka v Kainarově Zlatovlásce, přešel v roce 1959 za svým někdejším ředitelem Vladimírem Matouškem do právě se formujícího Východočeského loutkového divadla v Hradci Králové, dnešního Draku. A rázem se stal hereckou oporou souboru. Od šedesátých let vytvořil na této scéně pestrou škálu postav komických i charakterních. Spolupracoval s režiséry, kteří postupně přicházeli: J. Středa, M. Vildman, J. Krofta, jakož i s řadou hostujících. Nezapomenutelná zůstane jeho sólová inscenace Aby děti věděly z roku 1972, v níž převyprávěl a odehrál tři moderní pohádky známých autorů: J. Wolkera, H. Malířové a V. Řezáče. Jeho charisma poznamenalo ovšem desítky dalších drakovských inscenací. Inspiroval dramaturgy i režiséry, kteří často volili titul tak, aby mohla plně zazářit jeho herecká invence, neobyčejný temperament a hlasový témbr werichovského zabarvení.  Své herecké vlohy začal později uplatňovat také v činoherním oboru. V roce 1994 se stal členem Klicperova divadla Hradec Králové, v letech1998-2003 byl hercem Východočeského divadla v Pardubicích. Zde hrál například v inscenacích Předvečer tříkrálový, Čarodějky ze Salemu, Královské hry nebo Ondina. A v řadě pohádek.

  FOTO archiv Profiloutkari

  Již za své brněnské kariéry vystupoval i ve filmu, i když spíše v anonymních epizodkách (Slovo dělá ženu, 1952; Únos, 1952; Botostroj, 1954). Jedinou větší roli (Pepíka, syna z hornické rodiny) získal v Cikánově budovatelském dramatu Výstraha (1953). Až po dlouhé době se mihl v roli doktora v Soukupově povídkovém filmu Divoká srdce (1989). Na filmovém plátně se pak znovu objevil v roličce strýce Marxe v tragikomedii Oskara Reifa Postel (1998) a jako štamgast v hospodě v Soukupově policejní komedii Byl jednou jeden polda III – major Maisner a tančící drak! (1999). Na obrazovce se představil v TV záznamu divadelního představení KD Hradec Králové Strakonický dudák (1991). Spolupracoval i s Českým rozhlasem, především v pořadech a inscenacích Východočeského rozhlasu.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. února 2013

  Komentáře k článku: Zemřel herec a režisér Jan Pilař

  1. Kateřina Hemelíková

   Avatar

   Byl to nejen výborný divadelník,
   ale i dobrosrdečný a přátelský člověk. Budeš mi moc chybět dědečku, děkuju ti za všechno.
   Katka

   21.02.2013 (20.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Osobně jsme se jenom pákrát pozdravili,
   ale pro mne, svého času „dvorního kritika“ DRAKu, jakkoli přísného a nesmlouvavého, byl J. Pilař jedním ze sloupů „zlatého období 1975-85“. Dojemný Strouha, spiritus movens – inspicient v Šípkové Růžence, ředitel cirkusu v Unikum, dnes naposled… Také ale výtečný sólista divadla jednoho herce (Veliký vodní tulák). Jeho (nedobrovolný?) polistopadový odchod z DRAKu považuji za závažné pochybení tehdejšího vedení divadla, pociťoval jsem to jako křivdu spáchanou na divácích. Ještě nejméně 10 let by byl platnou a potřebnou silou. V souboru vysloveně chyběl.

   22.02.2013 (9.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Jakub Pilař

   Avatar

   Budeš vždycky v našich srdcích máme tě moc rádi nikdy nezapomeneme byl jsi jediný děda, kterého jsem měl děkuji za všechno.

   22.02.2013 (18.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Bohuslav Dvořáček

   Avatar

   Honza Pilař byl náš kamarád.Přesto,že jsme delší dobu v Brně neviděli,věděli jsme,že je a že se třeba zase…
   O jeho úmrtí jsme se dozvěděli poněkud později,to na faktu nic nemění.Respektovali jsme ho jako člověka i jako herce.Zbudou nám po něm nějaké kazety jeho výborně načtených povídek,videa,fotografie,ale hlavně vzpomínky.

   26.02.2013 (20.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Boris Šlechta

   Avatar

   Značně opožděně jsem se dozvěděl o skonu mého kolegy a kamaráda. V Hradeckém divadle byl jedním z těch kdo mne „přijímal“. Často jsme spolu stáli na prknech jež znamenají svět a zažili dobré i zlé. Když jsem končil v Draku, uzavíral jsem několik let společnými komediemi, jako byla HRNČÍŘSKÁ POHÁDKA (1988), nebo TO JE NÁPAD! (1990). V té poslední jsme stávali na jevišti osamoceně a Honza byl víc než jen příhodným partnerem. Tím byl i při vysílání Hradeckého studia Rozhlasu. Vždy budu na tyto spolupráce i a na svého kamaráda vzpomínat v dobrém.
   Jeho rodině vyslovuji svou upřímnou soustrast.

   26.03.2013 (9.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,