Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Hanuš Bartoň

  Foto archiv

  Hanuš Bartoň

  (16. 5. 1960 Praha – 30. 7. 2023)

  Hudební skladatel, klavírista a pedagog, autor scénické hudby pro řadu českých divadel.

  Narodil se v rodině vědecko-výzkumného pracovníka. Od svých patnácti let studoval na pražské konzervatoři hru na klavír u Emila Leichnera a skladbu u Ilji Hurníka. Na Akademii múzických umění pak u Jana Panenky a Jiřího Pauera. Pokračoval dále ve studiu skladby aspiranturou u Svatopluka Havelky a absolvováním četných kurzů a stáží v zahraničí.

  Jako pedagog působil na katedře skladby Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde byl od roku 2010 vedoucím katedry skladby. Vedle toho vyučoval na Pražské konzervatoři. Přednášel rovněž v zahraničí (Univerzita umění v Astaně nebo Conservatorio G. Nicolini Piacenza v Itálii). 24. února 2014 byl na návrh Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze jmenován profesorem pro obor hudební umění – skladba.

  V jeho díle převažuje hudba instrumentální. Jeho aspirantskou (doktorskou) skladbou byla Hudba pro velký orchestr. Ve své tvorbě se snažil o organické propojení protichůdných stylových a žánrových východisek do uceleného kompozičního tvaru. Kromě toho byl vyhledávaným spolupracovníkem řady českých profesionálních divadel. Je autorem scénické hudby k více než dvaceti divadelním inscenacím. Pro Operu Furore složil v roce 1992 hudbu pro operu Golem – extáze expresionismu režiséra a libretisty Jiřího Nekvasila /zde/, jejíž zkrácená verze byla uvedena v Kongresovém centrum v Praze a v roce 1993 v České televizi /zde/. Naposledy vytvořil scénickou hudbu v roce 2019 pro Městské divadlo Most pro inscenaci Macbeth režiséra Jakuba Korčáka /zde/.

  Foto Karel Šuster

  Věnoval se také elektroakustické hudbě. Jako klavírista na svých koncertech uváděl nejen skladby současných domácích i zahraničních autorů, ale zaměřoval se i na interpretaci děl starých českých mistrů, zejména klavírních skladeb Jana Ladislava Dusíka. Se svou ženou Janou Macharáčkovou (nar. 1961) vytvořil klavírní duo (Dusíkovo klavírní duo, např. CD nahrávka komorních skladeb a čtyřručních sonát J. L. Dusíka u firmy Studio Matouš). Dále spolupracoval s komorními soubory Ars cameralis a Mondschein Ensemble (MoEns), se kterými absolvoval řadu koncertů doma i v zahraničí. Byl členem uměleckého sdružení Ateliér ’90 a hudebního odboru Umělecké besedy. /Více zde./

  Foto FB /zde/

  Zemřel po dlouhé nemoci. Pohřeb se konal v rotundě sv. Petra a Pavla v Budči u obce Zákolany 5. srpna 2023.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hulomlouváme se za pozdní informaci, zpráva o úmrtí se k nám dostala až nyní/

  • Autor:
  • Publikováno: 31. srpna 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Hanuš Bartoň

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,