Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel František Segrado

  Foto Luděk Ovesný

  František Segrado

  8. 1. 1955 Vsetín – 24. 7. 2021 Vsetín

  Herec, zpěvák, textař, hudebník a výtvarník.

  Vyrůstal v muzikantské rodině a zajímal se i o ochotnické divadlo – hned po listopadové revoluci začal působit ve vsetínském spolku Nezávislé komorní vsetínské divadlo. Byl valašským patriotem a také renesančním člověkem, který byl obdařen nejen hudebním, ale i výtvarným nadáním.

  Jako textař a zpěvák čtyři desítky let účinkoval v nejrůznějších hudebních skupinách, od folkových po rockové. Zpíval se skupinou Dobrohošť, hostoval také u Irish Dew a Čechomoru. V roce 2003 nazpíval dvě písničky pro společné album Michala Horáčka a Jardy Svobody Tak to chodí. Od té doby s Horáčkem spolupracoval na několika projektech (Strážce plamene, Český kalendář, Kudykam) a vydali spolu i celé album Segrado (2014).

  Právě Horáček Segrada objevil pro širší veřejnost, když ho mimo jiné přizval ke spolupráci na muzikálu Kudykam (vystupoval jako Pozorovatel) či albu villonských balad Český kalendář. S Ewou Farnou nazpíval pro seriál Vinaři píseň Víno je grunt. S Petrem Linhartem nazpíval píseň Kristýno! na Linhartovo album Rozhledna (2015). Své poslední sólové album V paralelním vesmíru, na kterém zpívá písně od Radůzy nebo Xaviera Baumaxy, vydal před čtyřmi roky.

  Foto archiv

  Hrál v několika filmech. V roce 2016 ztvárnil titulní roli v celovečerním rodinném filmu z Valašska Děda režisérky a autorky scénáře Marty Santovjákové Gerlíkové. Snímek vypráví o rázovitému valašskému dědovi, ke kterému přijíždějí na prázdniny na chalupu do Prlova vnučata z Prahy v podání Anny Čtvrtníčkové a Jáchyma Dimova. Ve filmu hraje také Petra Hřebíčková, David Suchařípa, Bolek Polívka, Kristýna Frejová a Petr Čtvrtníček. V roce 2018 načetl audioknihu Muž s bílým psem, která vyšla se stejnojmenným albem písničkářky Radůzy.

  Žil v Jablůnce, v údolí Vsetínské Bečvy poblíž Vsetína. Jeho pradědeček byl Ital.

  O jeho úmrtí informovala režisérka a scenáristka Marta Santovjáková Gerlíková.

  Kondolenční kniha, jejíž prostřednictvím můžete vyjádřit soustrast rodině či zavzpomínat na valašského barda, je umístěna před budovou městského úřadu na Svárově ve Vsetíně. Poslední rozloučení se bude konat v pátek 30. července ve 13 hodin v kostele evangelického Horního sboru ve Vsetíně.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 25. července 2021

  Komentáře k článku: Zemřel František Segrado

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,