Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel František Peterka

  V červenci 2016. FOTO BOŘIVOJ ČERNÝ

  V červenci 2016. FOTO BOŘIVOJ ČERNÝ

  František Peterka

  17. 3. 1922 Praha – 24. 11. 2016 Liberec

  Herec, bývalý člen SD v Uherském Hradišti a DFXŠ v Liberci.

  Jeho byl bankovní úředník. Po základní škole nastoupil do obchodní akademie, kterou ale musel opustit kvůli špatnému prospěchu. Na radu rodičů se přihlásil na hereckou konzervatoř v Praze, kterou dokočil rok po válce. Po jejím absolutoriu pracoval nejprve jako úředník v pojišťovně a toužil stát se úspěšným vzpěračem. Úponový sport byl jeho celoživotní zálibou a vášní. Přesto se nakonec rozhodl pro hereckou dráhu.

  V 60. letech. FOTO archiv

  V 60. letech. FOTO archiv

  V roce 1947 získal angažmá v Slováckém divadle v Uherském Hradišti. V tu dobu stále ještě zvažoval mezi sportem a divadlem. Když však dostal v roce 1949 ocenění v celostátní divadelní soutěži za roli ve hře Odveta, bylo rozhodnuto. Počátkem padesátých let spojil svůj pracovní i soukromý život s Libercem, kde hrál v Divadle F. X. Šaldy (1951-1987), vyjma krátké přestávky v letech 1954-1956, kdy působil v Olomouci.

  S Ivou Janžurovou a Stellou zázvorkovou ve filmu Zítra to roztočíme, drahoušku...! (r. Petr Schulhoff, 1976). FOTO archiv

  S Ivou Janžurovou a Stellou Zázvorkovou ve filmu Zítra to roztočíme, drahoušku…! (r. Petr Schulhoff, 1976). FOTO archiv

  Byl hercem s výrazným komediální talentem, který jej dovedl k úspěchům v několika výrazných rolích ve filmu a televizi. Ve filmu debutoval ve snímku Černý prapor z roku 1958, další hlavní roli si zahrál v nepříliš známém snímku Chlap jako hora z roku 1960. Mezi jeho nejznámější filmové role však patří série komedií počínající Zítra to roztočíme, drahoušku…!, kde hrál manžela Ivy Janžurové, dále navazující snímky Co je doma, to se počítá, pánové a Příště budeme chytřejší, staroušku!, kde hrál po boku Karla Augusty a Heleny Růžičkové (všechny snímky v režii Petra Schuhoffa).

  Ve své možná nejproslulejší roli - Krakonoš v Krkonošských pohádkách (r. Věra Jordánová, ČT 1974). FOTO archiv ČT

  Ve své možná nejproslulejší roli – Krakonoš v Krkonošských pohádkách (r. Věra Jordánová, ČT 1974). FOTO archiv ČT

  Fantomas v seriálu ČT Arabela (r. Václav Vorlíček, 1979). FOTO archiv ČT

  Fantomas v seriálu ČT Arabela (r. Václav Vorlíček, 1979). FOTO archiv ČT

  Byl oblíbeným hercem i v televizních snímcích pro děti. Výrazná byla jeho postava Krakonoše v hraném večerníčkovém seriálu Krkonošské pohádky (r. Věra Jordánová, ČT 1974), vystupoval v TV sérii TV-filmů Jindřicha Poláka Pan Tau (1975), ztvárnil Fantomase v televizním seriálu režiséra Václava Vorlíčka Arabela (1979).

  V září loňského roku. FOTO archiv

  V září loňského roku. FOTO archiv

  V roce 2001 utrpěl velmi vážný úraz. Srazil jej automobil a v důsledku toho strávil tři roky v liberecké nemocnici a podstoupil několik desítek operací. V roce 2009 ho tehdejší liberecký hejtman Stanislav Eichler ocenil zlatým dukátem za zásluhy o propagaci Libereckého kraje a jemnoval jej čestným občanem města. Před třemi lety měl infarkt, v lednu letošního roku oznámil, že překonal rakovinu jazyka.

  Od července žil v hospicu sv. Ludmily v Liberci, kde v noci na dnešek, hodinu před půlnocí, zemřel.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Zemřel František Peterka

  1. Václav Kazda

   Profilový obrázek

   František Peterka
   debutoval v roce 1954 ve filmu Botostroj.

   25.11.2016 (21.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pane Kazdo,
   máte pravdu, že v profilu Františka Peterky jsem s nevyjádřil přesně, omlouvám se – ve snímku Černý prapor (1958) Peterka nedebutoval, ale ztvárnil v něm svou první velkou filmovou roli. Abychom ale byli přesní, ve filmu nedebutoval ani ve snímku Botostroj (1954), nýbrž – jak aspoň uvádí web CSFD – v malé roličce ve snímku Veliká příležitost režiséra K. M. Walló (1949).

   26.11.2016 (1.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,