Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel František Drs

  Foto archiv Karlovarského symfonického orchestru

  František Drs

  21. 5. 1953 Kutná Hora – 2. 11. 2019 Plzeň

  Dirigent, dlouholetý koncertní mistr Divadla J. K. Tyla v Plzni a zakládající člen Pražákova kvarteta. V letech 2000-2011 dirigent Státní opery Praha, v sezoně 2012/2013 dirigent Opery Národního divadla v Praze.

  Vystudoval hru na housle, nejprve na Pražské konzervatoři u profesorky Markéty Morénové, poté na Akademii múzických umění v Praze. Mezitím soukromě studoval dirigování u Libora Hlaváčka. Patřil tak později k posledním českým profesionálním dirigentům bez oborového absolutoria.

  V roce 1974 nastoupil jako koncertní mistr operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde působil celých 23 let do roku 1997, kdy přestoupil do pražského Hudebního divadla v Karlíně.

  Foto web Františka Drse

  Dirigovat operní a baletní tituly začal již v osmdesátých letech za svého plzeňského angažmá, kde také roku 1987 dirigoval svůj prvním samostatný operní titul, Humperdinckovu Perníkovou chaloupku.Později pravidelně nahrával pro Český rozhlas, zejména pak soudobou tvorbu.

  Spolu se svoji manželkou Karolinou Hromádkovou založil roku 1995 festival Operní týden Kutná Hora, který zahájil inscenací Smetanovy opery Dalibor. V letech 2000 až 2011 působil jako dirigent Státní opery Praha a roku 2003 se stal též dirigentem Komorního orchestru Národního divadla. V sezóně 2012/2013 byl dirigentem Opery Národního divadla v Praze.

  V jeho dirigentském repertoáru byly operní tituly jako Smetanova Hubička, Dalibor, Prodaná nevěsta, Tajemství, Dvořákova Rusalka, Čert a Káča, Jakobín, Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky, Donizettiho Viva la mamma, Nápoj lásky, Rossiniho Lazebník sevillský, Mozartův Don Giovanni, Pucciniho Bohéma, Bizetova Carmen, Gounodův Faust a Markéta, Čajkovského Piková dáma… Z baletů to byl Špalíček Bohuslava Martinů, Čajkovského Šípková Růženka, Prokofjevova Popelka či Romeo a Julie.

  Foto web Františka Drse

  Jako dirigent byl zván do řady evropských zemí, například Německa, Rakouska, Francie, Ruska či Litvy. V roce 2016 se za mimořádné zvelebení kulturního života Kutné Hory stal čestným občanem města.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. listopadu 2019

  Komentáře k článku: Zemřel František Drs

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,