Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Filip Topol

  V mikulovském kostele (2009), kde hrál na festivalu Eurotrialog několikrát na varhany. FOTO Eurotrialog

  V mikulovském kostele (2009), kde hrál na festivalu Eurotrialog několikrát na varhany. FOTO Eurotrialog

  Filip Topol

  12. června 1965 Praha – 19. června 2013 Praha

  Zpěvák, pianista, skladatel a textař, vůdčí osobnost kapely Psí vojáci, bratr spisovatele Jáchyma Topola a syn dramatika Josefa Topola. Jeho dědečkem byl spisovatel Karel Schulz.

  Sám Filip literární vlohy uplatňoval především jako textař kapely Psí vojáci, kterou založil v roce 1979 se svými spolužáky ze základní školy. Byl ústřední postavou tohoto uskupení – nejen textařem, ale také zpěvákem, pianistou a skladatelem, zpočátku textařsky spolupracoval i se svým bratrem Jáchymem. Všechny naše texty jsou takový zašifrovaný deník. Jsou hodně autobiografické, přiznával.

  V době začátků Psích vojáků na přelomu 70. a 80. let. FOTO archiv

  V době začátků Psích vojáků na přelomu 70. a 80. let. FOTO archiv

  Vůbec poprvé hráli Psí vojáci veřejně v roce 1979 na Pražských jazzových dnech. Většině z nich bylo tehdy třináct let. Ten koncert byla velká sláva, že budeme jako Rolling Stones, ale měsíc nato jsem šel na výslech StB a šlo to úplně do háje, vzpomínal Filip Topol. První veřejné vystoupení absolvoval ale o něco dříve, u dramatika Václava Havla na Hrádečku, kde dělal předzpěváka skupině Plastic People of the Universe. Ještě loni stihli Plastici s Topolem uskutečnit společný projekt na rockových Pašijích. Vždycky o něm budu mluvit jenom v dobrém, byl to člověk moc nadaný, je ho škoda, uvedl k Filipově úmrtí saxofonista Plastiků Vratislav Brabenec.

  Ve své nejznámější podobě - jako uměnutě zaujatý klavírista a zpěvák Psích vojáků (90. léta). FOTO archiv

  Ve své nejznámější podobě – jako uměnutě zaujatý klavírista a zpěvák Psích vojáků (90. léta). FOTO archiv

  Do roku 1989 působila kapela Psí vojáci napůl v ilegalitě. Hrála na soukromých undergroundových akcích a její domovskou scénou se stal pražský Junior klub Na Chmelnici. Chvíli vystupovala i pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně). Po listopadu 1989 se Psí vojáci objevili kromě klubových koncertů i na řadě festivalů, koncertovali v Evropě i v zámoří. První dlouhohrající album Nalej čistého vína, pokrytče vyšlo Psím vojákům v roce 1991. A poslední, jedenáctou studiovou desku nahrála kapela před deseti lety. Topol natočil také dvě sólová alba – Sakramiláčku a Střepy – a jednu desku s Agon Orchestra. Mezi jeho největší hity patřily skladby  Chce se mi spát, Marilyn Monroe nebo Žiletky, které navíc zazněly i ve stejnojmenném filmu Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli. Objevil se i ve zfilmované verzi románu Sestra svého bratra Jáchyma.

  FOTO archiv

  Snímek z poslední doby. FOTO archiv

  Za víc než třicet let své existence překonali Psí vojáci svůj vlastní rozpad v polovině 90. let, Filipovu nemoc a závislost na alkoholu i koncertování v ilegalitě. Děsivost nad děsivost. S odstupem let absolutně absurdní surreálný zlý sen. Jenže se to stalo. Možná to byla dobrá škola do života, ale málokomu bych ji doporučoval, hodnotil období totality Filip Topol. Plno lidí mi říkalo, jaké by to bylo, kdybychom žili ve svobodné zemi. Kdybychom tehdy vystartovali a kdyby nás netípli…

  Milí přátelé, milí fanoušci. Jsou zprávy, které se píšou těžko. Ani nevím, jak formulovat to, co už všichni asi víte. Bohužel, je to pravda. Je to strašná pravda, protože zasáhla nás všechny. Filip Topol nás dnes, ve 13 hodin opustil.
  Romek Hanzlík, manažer Psích vojáků (http://www.psivojaci.cz/)

  Zemřel po krátké těžké nemoci. Nebylo mu dobře už na posledním vystoupení v Praze 11. května. S kapelou Psí vojáci, kterou v posledních měsících po pauze obnovil, odehrál koncert ještě 25. května v Amsterodamu. V minulosti měl problémy s alkoholem, na konci 90. let se začal léčit, prodělal řadu operací, při nichž mu lékaři odebrali půlku slinivky.

  /pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. června 2013

  Komentáře k článku: Zemřel Filip Topol

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   S Filipem
   se rozloučíme ve středu dne 26. 6. 2013 v 15 hodin v nové obřadní síni na Olšanských hřbitovech v Praze a poté bude uložen do rodinné hrobky na místním hřbitově.
   Romek Hanzlík, manažer Psích vojáků

   21.06.2013 (23.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Psí vojáci

   Psí vojáci

   Informace pro ty, kteří se budou chtít zúčastnit obřadu nebo vzpomínkového koncertu SBOHEM A ŘETĚZ

   Rozloučení začne 26. 6. 2013 v Nové obřadní síni na Olšanských hřbitovech od 15:00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě prostoru je část obřadní síně vyčleněna pro rodinu a nejbližší přátele.
   Pro ostatní zajistíme zvukový přenos obřadu do prostoru před síní.
   Následovat bude smuteční průvod k rodinné hrobce, kde bude uložením ostatků rozloučení ukončeno.

   Od 18 hodin jste všichni vítáni v MeetFactory na Smíchově na vzpomínkovém koncertě SBOHEM A ŘETĚZ
   http://www.meetfactory.cz/o-meetfactory/jak-k-nam/default.aspx

   SBOHEM A ŘETĚZ
   večerem nás provede Ladslav Heryán
   Na vzpomínkový koncert není žádný předprodej.

   26.6.2013
   Sbohem a řetěz – MeetFactory
   18:00 – otevřeno
   18:45 – Echt!
   20:00 – PPU
   21:00 – Pohlavní nádraží
   21:55 – Už jsme doma
   22:50 – Zuby nehty

   Použijte náš rezervační formulář
   Sledujte aktualizace zde a na http://www.facebook.com/psivojaci

   24.06.2013 (23.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,