Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Éric Assous

  Foto Fred Dugit

  Éric Assous

  30. 3. 1956 Tunis, Tunisko – 12. 10. 2020 Paříž, Francie

  Francouzský filmový a divadelní režisér, dramatik, scenárista a rozhlasový autor.

  Od roku 1983 napsal pro France Inter na osmdesát realizovaných scénářů. Pak deset let pracoval pro televizi, psal telenovely a komedie. V roce 1997 jej filmový režisér Philippe Harel přivedl k filmu. Eric Assous režíroval dva filmy Ráj na zemi (Les Gens en bain de bain, 2001) s Isabelle Gélinas, Agnès Soral či Gad Elmaleh a Sexes très opposésDidier Flamand, Charlotte de Turckheim, Patrick Chesnais a Véronique Boulanger. Ve své scenáristické filmografii má více než dvacet adaptovaných scénářů pro film či televizi a čtyři televizní seriály.

  S Alainem Delonem a jeho dcerou Anouchkou na premiéře filmu Trésor v roce 2009 v Paříži . Foto archiv

  Úspěšný byl i ve světě divadla. Od roku 1992 napsal více než dvacet her, především komedií, které uvedla řada francouzských i zahraničních divadel. Například v roce 2004 uvedlo pařížské Théâtre Marigny premiéru jeho hry Les Montagnes russes (Ruské hory) s Alainem Delonem a Astrid Veillon v hlavních rolích, v roce 2008 pařížská scéna Théâtre des Variétés jeho hru Secret de famille v režii Jean-Luca Moreaua (nejčastěji uváděl premiéry jeho textů) s Michelem Sardou a Davy Sardou či v roce 2013 Théâtre de Paris jeho Nos femmes v režii Richarda Berryho.

  Jeho hry jsou zastoupeny ve více než 25 zemích. I u nás je poměrně hojně uváděn. Aktuálně má pražské Komorní divadlo Kalich (Divadlo v Rytířské) na repertoáru inscenaci jeho hry Můj nejlepší kamarád (prem. 4. 11. 2017), agentura Harlekýn má v nabídce inscenace jeho komedii Herci jsou unaveni (prem. 4. 4. 2011) a Příbuzné si nevybíráme aneb Švagřičky (prem. 28. 5. 2009), Divadlo Verze uvádí inscenaci Šťastný vyvolený v režii Thomase Zielinského s herci Davidem Matáskem, Lindou Rybovou, Janou Janěkovou ml., Igorem Chmelou a Matoušem Rumlem (prem. 1. 11. 2018), Pantheon production komedii Dokud nás milenky nerozdělí v režii Michaely Doleželové s Veronikou Freimanovou, Vladimírem Kratinou, Janou Bernáškovou (prem. 28.2.2018) a brněnské Divadlo Bolka Polívky inscenaci hry Horská dráha v režii Petra Halberstadta s Milanem Kňažkem v hlavní roli (prem. 11. 1. 2019). Současně agentura Harlekýn chystá uvést komedie Mlčeti zlato a Milionový údržbář.

  S Cenou Molière (2015). Foto archiv

  V roce 2009 získal francouzskou filmovou cenu César za nejlepší adaptovaný scénář (Deux jours à tuer). Dvakrát získal divadelní Cenu Molière za nejlepšího dramatický text: v roce 2010 za L’Illusion conjugale (česky Manželské iluze) a v roce 2015 za On ne se mentira jamais (česky Nikdy si nebudeme lhát) a v roce 2014 Francouzskou cenu akademie za divadlo.

  Foto archiv

  Zemřel nečekaně. Důvod dosud nebyl veřejnosti oznámen.

  /Pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. října 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Éric Assous

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,