Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Dušan Škubal

  FOTO archiv KSA

  FOTO archiv KSA

  Dušan Škubal

  10. 1. 1966 Gottwaldov (dnes Zlín) – 18. 4. 2015 Ostrava

  Vážení diváci,
  se zarmoucením Vám oznamujeme, že nás ve věku 49 let opustil bývalý dlouholetý člen našeho divadla, herec Dušan Škubal.

  Pocházel ze Zlína, nicméně hereckou kariéru započal v roce 1986 na české scéně Těšínského divadla, kde působil šest let, poté byl v angažmá dva roky v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

  Posléze se stal členem souboru Komorní scény Aréna, a to hned od jejích počátků v roce 1994, a byl jím až do loňské sezony. Za dobu dvaceti let ztvárnil na sedmdesát rolí, přičemž do povědomí diváků se nesmazatelně zapsal například jako August Strindberg v Noci Tribádek, spisovatel Trigorin v Rackovi či Bill v Brýlích Eltona Johna.

  Komorní scéna Aréna

  Jako Kurt s Alenou Sasínovou-Polarczyk (Alice) v Dürrenmattově Play Strindberg (prem. 17. 4. 2010, r. Peter Gábor, KSA Ostrava). FOTO archiv KSA

  Jako Kurt s Alenou Sasínovou-Polarczyk (Alice) v Dürrenmattově Play Strindberg (prem. 17. 4. 2010, r. Peter Gábor, KSA Ostrava). FOTO archiv KSA

  Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí 27. dubna 2015 v 11 hodin ve smuteční obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 22. dubna 2015

  Komentáře k článku: Zemřel Dušan Škubal

  1. Josef Hladký

   Profilový obrázek

   Dušan Škubal
   se nenarodil ve slavné herecké rodině se stříbrnou lžičkou talentu v ústech. Neměl dokonalý přednes Radovana Lukavského ani komediální schopnosti Boleslava Polívky. Byl to obyčejný kluk, kterému ve Zlíně učarovalo divadelní jeviště a rozhodl se obětovat všechno, aby se této nevděčné profesi mohl věnovat profesionálně.
   Dodnes si pamatuji jeho zarputilý výraz, když před více než pětadvaceti lety do rána vášnivě diskutoval, tehdy s režisérem Alešem Kubicou, herci Alenkou Sasínovou, Liborem Olmou, ale i s ostatními kolegy z Těšínského divadla. Vždycky bojoval za svou pravdu i za své místo na slunci. A je mi líto, že jsem si nenašel chvilku, abych ho viděl v některé ze stovek skutečných hereckých rolí, které za svůj krátký život na prknech Komorní scény Aréna odehrál. Nějak ten život rychle běží.
   Jen si tak říkám, jestli my, kterým nebylo souzeno, neplatíme za splnění svých snů příliš velkou daň? Za nevelký hřích touhy, možná i ješitnosti, která nás nutí zanechat alespoň malou jizvu na tváři světa, platíme tím nejcennějším. Svým zdravím a životem.
   Dušan už zaplatil.

   kamarád, televizák, momentálně režisér TV Relax-Pohoda
   Jožin Hladký

   22.04.2015 (22.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Dušane,
   mám rád na jevišti i ve filmu syrový, divný typy. Přesně takovým jsi byl a doufal jsem, že se někdy osobně poznáme, dáme řeč a pivo. Nestalo se, odešel jsi příliš brzo. Snad tedy v příštích životech nebo tam Někde.
   Teď Tě tedy osobně zdravím aspoň takto a dovoluju si tykat. Nejsme věkově daleko od sebe. Nezapomenu na Tebe ani na Tvého Billa v Brýlích Eltona Johna či Strindberga v Noci tribádek a jdu na pivo sám.
   Vladimír Hulec

   24.04.2015 (13.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Lenka Jahodová

   Profilový obrázek

   Dušane,
   byl jsi pro nás hercem a bavil jsi celou školu už na středoškolských studiích ve Zlíně. Bývala s Tebou zábava a určitě si Tě takhle všichni necháme ve vzpomínkách a srdci. Lenka Jahodová

   24.04.2015 (19.21), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,