Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2024

ročník 33
17. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Zemřel Drahomír Mráz

    FOTO archiv NDM

    Drahomír Mráz

    8. 8. 1977 Červený Kostelec – 5. 12. 2017 Červený Kostelec

    Herec a loutkoherec. Začínal v královéhradeckých Jesličkách (1993-1995), od roku 1998 spolupracoval s režisérem Karlem Brožkem v kladenském loutkovém divadle Lampion (v angažmá do roku 2013, sehrál zde více než 60 rolí) a paralelně 18 let v inscenacích Don Giovanni a Kouzelná flétna v Národním divadle marionet v Praze. Vedl i vlastní soubor Mráz po zádech a spolupracoval s ochotníky.

    ///

    Eva Špreňarová a Drahomír Mráz v inscenaci Anastázius Kočkorád (Mráz po zádech, Loutkářská Chrudim 2005). FOTO IVO MIČKAL

    Dr. Mráz

    Drahomíra jsem potkala v legendární ZUŠ na Střezině v Hradci Králové zvané Jesličky, kde v letech 1993-1995 studoval literárně dramatický obor a také loutkoherectví. Štíhlý vytáhlý kluk s kudrnatou hlavou a výrazným obličejem jako vyřezaným z měkkého dřeva. Jeho vzhled, hlas, pohyby, humor, vším byl zajímavý, jiný, zvláštní tak, že si ho nebylo možné nevšimnout. A pořád se potýkal s nějakou životní peripetií, mnohdy vůbec ne k smíchu, ale podával ji s neobyčejnou srandou. Na nic si nehrál, zkrátka takový byl. Bylo nám sedmnáct a naším velkým učitelem byl Jirka Polehňa.

    Drahomír už byl v „Jeslích“ známá hvězda a na jeho loutkovou roli Doktora Burkeho v Podivném odpoledni dr. Zvonka Burkeho od Ladislava Smočka se jen tak nezapomene. Z této inscenace Drahomírovi zůstala přezdívka Dr. Mráz…

    Drahomír byl talent, „přírodní úkaz“. Od malička hrál loutkové divadlo díky svému dědovi. A už u něj zůstal. Pán Bůh mu nadělil život jako z nějakého napínavého bijáku. Barvitý, bohatý, místy hluboce bolestný a plný melancholie, ale také velký splněný sen – loutkové divadlo.

    Od roku 1998 spolupracoval s režisérem Karlem Brožkem a začal hrát v Praze v loutkovém provedení Mozartovy opery Don Giovanni a posléze i v Kouzelné flétně v Národním divadle marionet v sále Říše loutek. Této produkci zůstal věrný osmnáct let. Karel Brožek ho také zároveň přivedl do loutkového divadla Lampion v Kladně, kde řediteloval. Toto Drahomírovo kladenské angažmá trvalo patnáct let a sehrál zde na šedesát rolí.

    Nejen svým talentem, ale nesmírnou pracovitostí, silnou vůlí a pokorou k divadlu rostl ve stále lepšího herce a loutkoherce. Byly to desítky rolí, které v Lampionu ztvárnil, za všechny jmenujme alespoň jeho skvělý herecký výkon v roli Smůly v inscenaci Putování Smůly za Štěstím v režii Zity Morávkové (2013). Svým komediálním darem byl nepřekonatelný zejména v groteskních a negativních rolích čarodějů a jiných zloduchů, ale vynikal i pohybově a zvučným zpěvem a hlavně vlastními neotřelými loutkovými nápady.

    Drahomír Mráz a Eva Čechová v inscenaci Rozum a štěstí (Mráz po zádech, Loutkářská Chrudim 2008). FOTO IVO MIČKAL

    Dělal divadlo nepřetržitě – dopoledne i odpoledne zkoušel nebo hrál v Lampionu, večer režíroval ochotníky nebo hrál v rekordním seriálu inscenace Don Giovanni. O víkendech pak ještě navíc hrával se svým srdečním souborem Mráz po zádech. Ten jsme měli spolu…

    Drahomíre, vážím si Tě za Tvou vnitřní hrdost i sílu. Děkuju Ti za nádherné chvíle společného vymýšlení a loutkového skotačení, jedinečné nápady, za Tvůj humor a za všechno, co jsi mě o loutkách naučil. Děkuju především za Tvoje přátelství, které nám nevezme ani smrt.

    Eva Čechová

    • Autor:
    • Publikováno: 12. prosince 2017

    Komentáře k článku: Zemřel Drahomír Mráz

    1. Martin Pacek

      Avatar

      Dobrý večer.
      Měl jsem Drahomíra velmi rád, a proto mne zpráva o jeho úmrtí velmi rozesmutnila….Obdivoval jsem jeho talent houževnatost a v neposlední řadě i schopnost tragikomiky. I proto jsem ho obsadil do titulní role své autorské inscenace „Putování Smůly za Štěstím“……Nevím tedy, jak jste přišla k tomu, že režiserkou této inscenace byla Zita….Ale beru to tak,že v Drahošově životě bylo mnoho neskutečných příhod, omylů a nedorozumění….Jistě se i teď tam nahoře usmívá….S pozdravem a bez ironie s přáním všeho dobrého
      Martin Pacek

      23.12.2017 (21.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    2. michalroule

      Avatar

      měl sem te rad kamo

      11.01.2018 (21.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    3. Hanka štádlerová

      Avatar

      Miso, můj kamaráde, příteli, bracho,
      ikdyz jsme se dlouho nevideli, nikdy jsem nezapomněla, že jsi se mnou prožil všechny důležité chvile. Ty tezke i ty nejkrásnější a já ti za to děkuju. hrozne to bolí.
      Hanka

      15.01.2018 (8.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    4. robert

      Avatar

      dovídám se to až teď…
      spomínám na tebe, ať ti je tam nahoře dobře…
      robert

      23.05.2019 (19.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    5. Pavel Pešek

      Avatar

      Pracoval jsem tehdy
      v královéhradeckých Jesličkách a dr. Burkeho jsem viděl mnohokrát. Řvu smíchy ještě dnes.
      Dr. Mrázi, DÍKY!

      24.05.2019 (7.25), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    6. Lukáš Haupt

      Avatar

      Nejsou to ani dva roky
      a rozloučili jsme se dnes s tvou mámou Janou. Éterickou, milou, veselou a zábavnou bytostí, jakou jsi byl i Ty. Už jste spolu.
      Vzpomínáme!

      14.10.2019 (22.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,