Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Dalimil Klapka

  V prosinci 2014. Foto Wiki

  Dalimil Klapka

  22. 5. 1933 Praha – 14. 6. 2022 Praha

  Herec a dabér. Většinu kariéry strávil v Realistickém (dnes Švandově) divadle v Praze. 

  Vystudoval Jiráskovo pedagogické gymnázium. Během studií se věnoval ochotnickému divadlu, např. v Divadle mladých pionýrů, Lidové scéně Smíchov, Syntetickém divadle na Vinohradech či ve Spolku Vavřín. V roce 1953 byl přijat na DAMU, kterou – pod vedením Otomara Krejči a Bohuše Záhorského – dokončil v roce 1957. Již během studií působila poté byl třicet tři let v angažmé v Realistickém divadle v Praze na Smíchově (dnešní Švandovo divadlo). Po odchodu z angažmá hostoval na různých scénách: v Divadle na Starém Městě, v Divadle v Dlouhé, v Divadle Na Fidlovačce, Činoherním klubu, Městských divadlech pražských, Hudebním divadle Karlín, Divadelní společnosti Háta, v Městském divadle Mladá Boleslava či – od dubna 2005 – v Divadle na Fidlovačce. 

  PF 1977. Foto archiv

  Ve filmu vystupoval spíše v menších rolích. Z významnějších filmů si zahrál v komedii Příště budeme chytřejší, staroušku (1982) nebo ve filmu Saturnin (1994). Více rolí ztvárnil v seriálové tvorbě. Svoji tradiční menší roli měl v seriálu 30 případů majora Zemana, kde ztvárnil dr. Bendu. Z dalších seriálových rolí jmenujme seriály Rodáci, Křeček v noční košiliI, Dnes v jednom domě, Náhrdelník či Panoptikum města pražského. Pokaždé se jednalo o postavy, které se objevily jednou nebo dvakrát za celý seriál. (Více o jeho filmových a televizních rolích zde.)

  Dlouhodobě se věnoval koncertnímu melodramu. Mezi roky 1972 a 1993 vyučoval na Pražské konzervatoři. 

  Mimo to spolupracoval s Českým rozhlasem a televizí. Byl také skvělým dabérem. Svůj hlas například propůjčil americkému herci Peterovi Falkovi v roli poručíka Columba v televizním seriálu Columbo, nebo Abrahamovi Simpsonovi a Seymourovi Skinnerovi, postavám z amerického animovaného seriálu Simpsonovi.

  V roce 2003 získal cenu Senior Prix udělovanou Nadací Život umělce za celoživotní uměleckou práci.

  V lednu 2021 s ním Marina Feltlová připravila bilanční rozhovor v rámci projektu Divadelního ústavu Orální historie (zde).

  V roce 2020. Foto Alexandr Malachovský

  Žil se svou ženou Stankou Klapkovou na Smíchově, měli dva syny a tři dospělá vnoučata.

  O jeho úmrtí informoval na svém facebooku hercův syn Jan Klapka.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 14. června 2022

  Komentáře k článku: Zemřel Dalimil Klapka

  1. DN

   Avatar

   V pražském Divadle Na Fidlovačce
   se včera – v pátek 24. června – mohla veřejnost s populárním dabérem a hercem rozloučit mezi jedenáctou dopolední a jednou hodinou odpolední. Pak následovalo smuteční rozloučení jen pro zvané.
   Do divadla, kde herec poslední roky působil, zamířili Dana Batulková, Jiřina Bohdalová, Jaroslav Satoranský a další. Na jevišti stála rakev se zesnulým, kterou obklopovaly smuteční věnce. Na plátně nad rakví svítila velká písmena DALIMIL KLAPKA. Nalevo od rakve byla velká Klapkova fotografie, kterou taktéž obklopovaly věnce.
   Smuteční rozloučení zahájila produkce Klapkových oblíbených písní – Když jsem já šel tou Putimskou branou, Na břehu Blanice či Slunečnice. Smuteční řeči pronesli herec a dabér Jiří Klem, herec Antonín Hardt a jako poslední herec Jiří Novotný, který s Klapkou strávil 33 let v tehdejším Realistickém divadle.
   Závěrem zazněla semaforská píseň Jó, to jsem ještě žil a Ježkův Tmavomodrý svět. Jako poslední pak píseň Život je jen náhoda. Na závěr zesnulého vyprovodil dlouhý potlesk.

   25.06.2022 (15.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,