Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Claudio Abbado

  FOTO KASSKARA

  FOTO KASSKARA

  Claudio Abbado

  26. 6. 1933 Milán, Itálie – 20. 1. 2014 Bologna, Itálie

  Italský dirigent. Patřil k nejvýznamnějším světovým hudebním osobnostem současnosti. Studoval hru na klavír a skladbu v Miláně a ve Vídni, dirigování studoval u Hanse Swarowského. Byl synem houslového pedagoga Michelangela Abbada.

  Řídil nejprve Milánský komorní orchestr, vedený jeho otcem. V roce 1963 zvítězil spolu se Zdeňkem Košlerem v newyorské soutěži o cenu Dmitrie Mitropoulose, čímž začala jeho velká mezinárodní kariéra. Roku 1966 vystoupil poprvé na Pražském jaru a řídil zde československou premiéru kantáty skladatele Luigi Nono Il canto sospeso. Se skupinou uměleckých přátel (Luigi Nono, Maurizio Pollini aj.) usilovali v Itálii o zpřístupnění klasické hudby širokým pracujícím vrstvám. V průmyslové oblasti Reggio Emilia pro ně pořádal koncerty s diskusemi.

  Repro archiv

  Repro archiv

  V roce 1971 se stal hlavním dirigentem Vídeňských filharmoniků a Vídeňské státní opery. V letech 1968 až 1986 byl uměleckým ředitelem v milánské Scale. Roku 1978 se stal také šéfdirigentem London Philharmonic Orchestra.

  V letech 1989 až 2002 byl šéfdirigentem Berlínských filharmoniků, které vedl po smrti legendárního Herberta von Karajana. Po odchodu z Berlína působil pravidelně ve švýcarském Luzernu. V roce 2003 zde znovuzaložil Lucern Festival Orchestra, v jehož čele stál až do svého skonu. Kromě tohoto hudebního tělesa uvedl v život další symfonické orchestry, a to v roce 1978 European Community Youth Orchestra, v roce 1986 Gustav Mahler Jugendorchester a v roce 2004 Orchestra Mozart.

  Foto archiv

  La Scala, červen 2010. Foto archiv

  Byl propagátorem klasické i současné hudby, uznání si vydobyl svým citlivým přístupem, čistým a originálním provedením i velkou imaginací. Světová auditoria mnohokrát oslnil objevným přednesem hudebních velikánů, například Mozarta, Beethovena, Brahmse, Mahlera, Mendelssohna, Schuberta či Ravela, na repertoár se ale nezdráhal zařadit i autory 20. století včetně Albana Berga či svého přítele Luigiho Nona.

  Během svého triumfálního návratu do la Scaly v červnu 2010. FOTO archiv

  Během svého triumfálního návratu do la Scaly v roce 2010 byl plný síly a vášně. FOTO archiv

  Měl dva syny. Jedním z nich je operní režisér Daniele Abbado. Z dlouholetého vztahu s ruskou houslovou virtuozkou Viktorii Mullovou, která v roce 1983 emigrovala z tehdejšího Sovětského svazu, se narodil syn jménem Misha. Jeho synovec Roberto Abbado je rovněž dirigent.

  Loni v srpnu byl italským prezidentem Giorgiem Napolitanem jmenován doživotním senátorem, krátce nato se ale zcela stáhl z veřejného života a bojoval s nemocí.

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 20. ledna 2014

  Komentáře k článku: Zemřel Claudio Abbado

  1. libor hezký

   Profilový obrázek

   ZNAL JSEM HO OSOBNĚ BYL TO VYNIKAJÍCÍ ČLOVĚK

   06.09.2014 (20.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,