Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Caspar Richter

  13. října 2011 v brněnském Janáčkově divadle s orchestrem opery Národního divadla v Brně během koncertu s názvem Slavné filmové melodie. Foto archiv NdB

  Caspar Richter

  16. 9. 1944 Lübeck, Německo – 2. 2. 2023 Vídeň, Rakousko

  Vídeňský operní, operetní a muzikálový dirigent širokého uměleckého záběru – proslul jako velký znalec a milovník Bernsteinovy hudby, hostoval snad u mnoha význačných evropských orchestrů. Svou vášeň pro operu zúročil především ve Státní opeře ve Vídni a jako umělecký ředitel vídeňského divadla Vereinigte Bühnen. Často spolupracoval s brněnskými orchestry a divadly.

  Narodil se jako šesté dítě z osmi. Jeho otec pocházel z Ústí nad Labem a byl luteránským pastorem v hlavním kostele St. Aegidien ve starém hanzovním městě Lübeck v severním Německu.

  Po dokončení gymnázia (1964) se rozhodl studovat varhany a klavír. Hudební vzdělání dokončil na konzervatoři v Hamburku v ateliérech dirigování, klavír a bicí.

  V roce 1974 při dirigování Jugend Symphonie Orchestru RIAS. Foto archiv

  Od roku 1969 působil v Deutsche Oper v Berlíně. Nejprve jako korepetitor a asistent dirigenta Lorina Maazela. O tři roky později mu byla nabídnuta pozice hudebního ředitele. V roce 1972 byl přizván ke spolupráci s RIAS Orchestra Berlin jako šéfdirigent. Zároveň vyučoval na konzervatoři. Začátkem roku 1982 se stal uměleckým ředitelem Berlínského Festivalu.

  Ještě před tím, než se proslavil jako dirigent celosvětově významných muzikálů, soustřeďoval svou práci na nová aranže mnoha verzí operet J. Offenbacha, s kterými se proslavil jako dirigent významných orchestrů. Často vystupoval se špičkovými hudebními tělesy v Berlíně, Stuttgartu, Frankfurtu, Hamburku i v zahraničí.

  Theater an der Wien, 1992. Foto archiv

  V roce 1982 začal svou vídeňskou kariéru. Nejdříve se představil jako hostující dirigent, o rok později se ve Vídni usadil natrvalo a stal se dirigentem Staatsoper. V průběhu dalších let spolupracoval s Lorinem Maazelem, který mu dal četné impulsy již na počátku jeho kariéry. Koncem osmdesátých let propadl – coby obdivovatel Bersteinova díla – kouzlu muzikálu a nastudoval celou plejádu titulů, řadu z nich ve světové či evropské premiéře (Chorus Line, Chicago, Les Misérables, Phantom of the Opera, Kráska a zvíře, Jekyll a Hyde, Elizabeth, Mozart! či Rebecca).

  V letech 1987 – 2010 byl hudebním ředitelem vídeňských Spojených scén, kde založil i muzikálový orchestr. Nahrál množství CD. Uznání získal i na mnoha festivalech, jako je např. Pražské jaro, Janáčkův máj nebo Smetanova Litomyšl, nechyběl ani na evropských festivalech, kde vystupoval jako hostující dirigent po boku prvotřídních hudebních těles. Byl častým hostem významných divadelních a koncertních sálů, např. Staatsoper v Drážďanech, Orchestre National de France či Komische Oper v Berlině. Jeho práce byla vyznamenána mnoha oceněními.

  S Filharmonií Brno v německém Bad Ems (1995). Foto archiv

  Od roku 1991 pravidelně hostoval jako dirigent Filharmonie Brno, jež ho za tuto činnost vyznamenala v roce 2002 čestným titulem stálého dirigenta. Uvedl s ní mnoho symfonických cyklů významných komponistů, například z děl Mahlera, Bernsteina, Albana Berga, Mozarta či Martinů.

  V roce 1995 na Pražském hradě během příprav uvedení Bernsteinovy opery Mass. Foto archiv

  V roce 1997 spolu připravili českou premiéru Bernsteinova díla Mass (poprvé ji Caspar Richter uvedl v Berlíně v roce 1982). Spolupracoval i s Národním divadlem Brno (např. Mozartův Idomeneo, 2006) a s Městským divadlem Brno. V MdB se podílel na hudebním nastudování muzikálů Funny Girl, Jesus Christ Superstar, Mozart!, Cats, Jekyll a Hyde a naposledy Jane Eyrová (2021). V Brně uvedl také plejádu speciálních operetních, muzikálových a vánočních koncertů.

  V roce 2006 ve vídeňském Raimund Theater během večera věnovaného Leonardu Bernsteinovi. Foto archiv

  Zemřel v noci ze středy na čtvrtek /více zde/.

  /Pro i-DN z více zdrojů připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 3. února 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Caspar Richter

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,