Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Zemřel Burt Bacharach

  V roce 1970. Foto archiv

  Burt Bacharach

  12. 5. 1928 Kansas City, Missouri, USA – 8. 2. 2023 Los Angeles, Kalifornie, USA

  Americký hudební skladatel populární a filmové hudby. Čtyřicet osm jeho skladeb bylo v první desítce americké hitparády. Za hudbu k filmu Butch Cassidy a Sundance Kid (1969, režie George Roy Hill) získal Oscara.

  Narodil se ve státě Missouri v rodině židovských přistěhovalců z Německa, ale od dětství žil v New Yorku. Hrál na klavír a violoncello. Jeho učiteli kompozice byli Darius Milhaud a Bohuslav Martinů. Velký vliv měl na něj také Charlie Parker. To se projevuje v jeho písních, které psal od roku 1957 s textařem Halem Davidem. Chytlavé melodie se prolínají s vlivy moderní vážné hudby a jazzu, zejména bebopu – nečekané synkopy, kakofonické pasáže a využívání netradičních nástrojů, např. skleněných střepů. Později studoval hudbu na několika školách v Kanadě i Spojených státech. Mezi jeho učitele patřil francouzský židovský uprchlík před nacismem Darius Milhaud či český skladatel Bohuslav Martinů.

  Se zpěvačkou Dionne Warwick při nahrávání v Pye Studios v Londýně (1964). Foto archiv

  Během své dlouhé kariéry spolupracoval především s textařem Halem Davidem. Mezi zpěváky byla jeho oblíbenkyní Dionne Warwick, která v roce 1964 nazpívala jeho píseň Walk On By (česky Důvod mám – text Pavel Vrba, nazpívala Marta Kubišová). Pro Toma Jonese napsal hit What’s New, Pussycat? Spolupracoval také s Dusty Springfield nebo The Carpenters a skládal hity i pro Arethu Franklin. Mezi nejznámější skladby patří I Say a Little Prayer nebo Raindrops Keep Fallin’ on my Head (česky Proč mě nikdo nemá rád – text Zdeněk Borovec, nazpívala Helena Vondráčková a později Ilona Csáková) z oscarového westernu Butch Cassidy a Sundance Kid. Dalším celosvětovým hitem byla například píseň (There´s) Always Something There To Remind Me (česky Všechno už je pryč, už je ráno – text Zdeněk Rytíř, nazpívala Helena Vondráčková), již v roce 1963 nazpívala Dionne Warwick, v roce 1964 s ní Sandie Shaw dosáhla 1. příčky britské hitparády a o dvě dekády později – v roce 1983 – s ní duo Naked Eyes dosáhlo na 8. příčku americké hitparády. Jednu jeho píseň nazpíval i Waldemar Matuška (Pět už je pryč – text Ivo Fischer).

  Aktivní zůstával i ve vysokém věku, když jako osmdesátník vystoupil na festivalu Glastonbury a podílel na soundtracku k filmu Po.

  Kromě tří cen americké filmové akademie Oscar získal osm cen Grammy (včetně ceny za celoživotní dílo v roce 2008) a dvě ceny americké Akademie populární hudby. V roce 2001 mu byla ve Stockholmu udělena mezinárodní hudební cena Polar za celoživotní mistrovství v oboru hudby. V roce 2011 mu Kongresová knihovna USA udělila cenu George Gershwina za populární hudbu. Cenu mu předal tehdejší prezident USA Barack Obama.

  Anyone Who Had a Heart: My Life and Music (2013)

  V roce 2014 vydal autobiografii Anyone Who Had a Heart (Kdokoli, kdo měl srdce), kterou připravil s významným americkým kulturním žurnalistou Robertem Greenfieldem.

  Se svou druhou ženou Angie a jejich dcerou Nikki. Foto John Olson

  Byl čtyřikrát ženatý. Jeho první ženou byla herečka Paula Stewart (1953–1958). Druhé manželství s herečkou Angie Dickinson trvalo patnáct let (1965–1980). Měli spolu dceru Nikki (nar. 1966), která však 4. ledna 2007 – po celoživotním boji Aspergerovým syndromem a desetiletém pobytu ve zdravotnických zařízeních – spáchala ve věku čtyřiceti let sebevraždu. Třetí manželství se zpěvačkou a textařkou Carole Bayer Sager trvalo devět let (1982–1991). Spolupracovali na řadě hudebních nahrávek a adoptovali syna Cristophera Eltona Bacharacha. Se čtvrtou ženou – o dvaatřicet let mladší lyžařskou instruktorkou Jane Hansen – se vzali v roce 1993. Měli spolu dvě děti, syna Olivera a dceru Raleigh. Manželství vydrželo do konce jeho života. /Více zde./

  V roce 2010 se svou čtvrtou ženou Jane, jejich dcerou Raleigh a synem Oliverem. Foto archiv

  Zemřel přirozenou smrtí ve svém domě v Los Angeles.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 9. února 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Burt Bacharach

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,