Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Zemřel Boris Hybner

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Boris Hybner

  5. 8. 1941 Vyškov – 2. 4. 2016 Praha

  Mim, herec, režisér, scenárista, vysokoškolský pedagog, spolu s Ctiborem Turbou a Bolkem Polívkou zakladatel moderní české pantomimické školy.

  Po maturitě nastoupil do chemičky v Litvínově, následně pokračoval ve studiích na zemědělské škole a poté na pedagogickém institutu v tehdejším Gottwaldově. Tam založil kabaret Reflektor.V roce 1964 nastoupil do pantomimického souboru Ladislava Fialky. Měl však jiné představy o vývoji tohoto oboru a záhy odešel. Působil pak v Alhambře a Laterně magice. Osudové bylo jeho setkání s kolegou Ctiborem Turbou, se kterým v roce 1966 založil Pantomimu Alfreda Jarryho. V témže roce soubor zvítězil na prvním festivalu pantomimy v Litvínově. Jejich inscenace Harakiri se v roce 1968 stala ve svém oboru revolucí a byla impulsem ke vzniku tzv. moderné české pantomimické škoile.

  Kouzelná zahrada jménem Hollywood. FOTO archiv

  Na konci zahrady jménem Hollywood. FOTO archiv

  V roce 1978 založil soubor Gag, s nímž pokračoval v rozvíjení inspirací němé filmové grotesky. V osmdesátých letech slavil úspěch s trilogií Na konci zahrady jménem Hollywood, kterou později s režisérem Jurajem Herzem zpracoval do podoby televizního seriálu Gagman – za něj získal Bronzovou růži z Montreux. V roce 1990 založil v Praze divadlo Gag, které fungovalo šest sezon v Paláci Metro na pražské Národní třídě.

  Řadu let vedl na pražské HAMU katedru nonverbálního divadla. V roce 2008 se stal profesorem pro obor taneční umění – nonverbální a komediální divadlo. V roce 2010 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru pantomimy.

  V ropce 2010 převzal v Národním divadle Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. FOTO archiv

  V ropce 2010 převzal v Národním divadle Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. FOTO archiv

  Před deseti lety porazil rakovinu tlustého střeva, o čemž nedávno mluvil v pořadu ČT Třináctá komnata a byl to i jeden z motivů filmu Viktora Tauše Klauni (2013), ke kterému psal scénář a předlohou mu byl letitý umělecký i lidský vztah s Ctiborem Turbou a Bolkem Polívkou.

  Byl třikrát ženatý, s poslední manželkou Lucií vychovával dvě děti, syna Maxe a dceru Žofii. Z předchozích vztahů měl dvě dcery, jednou z nich je herečka Vanda Hybnerová.

  Tento týden dostal dvakrát infarkt, nejprve na začátku týdne, druhá masivní srdeční příhoda ho postihla v pátek. Záchranka ho ihned převezla do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí, kde ho lékaři uvedli do umělého spánku, ze kterého se už neprobral. Dne 2. dubna 2016 odešel po krátké náhlé nemoci skvělý člověk, klaun, herec, dramaturg, režisér, scénárista, vysokoškolský pedagog a představitel české pantomimické školy Boris Hybner, napsala v SMS zprávě novinářům jeho dcera Vanda.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. dubna 2016

  Komentáře k článku: Zemřel Boris Hybner

  1. DN

   Avatar

   Poslední rozloučení
   se uskuteční v úzkém kruhu rodinném bez obřadu. Jde údajně o přání samotného Borise Hybnera, který si nepřál žádné okázalé pohřby a chtěl, aby na něj lidi vzpomínali s radostí a úsměvem.
   „Bude jen rozlučka v jednom z divadel pro přátele a kolegy, kdy ho půjdeme takzvaně zapít. Klasický pohřeb ale nebude,“ řekla novinářům rodinná známá s tím, že chápe a respektuje rozhodnutí rodiny včetně Hybnerovy nejstarší dcery, herečky Vandy Hybnerové.

   05.04.2016 (23.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,