Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Bohuslav Maršík

  Foto archiv ND

  Bohuslav Maršík

  11. 6. 1937 Praha – 28. 5. 2021

  Operní pěvec – basista, dlouholetý sólista Opery Národního divadla v Praze.

  Začínal jako poštovní úředník, ke zpěvu se dostal během základní vojenské služby a teprve potom se rozhodl věnovat se mu profesionálně. Nejprve absolvoval pražskou konzervatoř u profesorů Jana Berlíka a Teodora Šrubaře. Po absolutoriu nastoupil v roce 1965 do angažmá v operním souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde za svého osmiletého působení vytvořil pod vedením dirigenta Rudolfa Vašaty na sedmdesát rolí v širokém rozpětí od partů basbarytonových až po basso profondo. Prosadil se hlavně jako interpret komických rolí jak v českých operách, tak v dílech světových klasiků. K rolím v českých operách, které ztvárnil v Liberci, patří Kecal v Prodané nevěstě, žalářník Beneš v Daliborovi, Bonifác v Tajemství, Vodník v Dvořákově Rusalce a purkrabí Filip v Jakobínovi.

  V roli Mumlaje ve Dvou vdovách Bedřicha Smetany (ND, 1996) Foto Oldřich Pernica

  Od roku 1974 byl sólistou Opery Národního divadla. V krátké době zde nastudoval řadu významných úloh českého i světového operního repertoáru, jakými jsou např. Mozartův a Rossiniho Don Bartolo (Figarova svatba a Lazebník sevillský), Mozartův Leporello, Masetto i Komtur (Don Giovanni), Musorgského Varlam (Boris Godunov), Smetanův Bonifác (Tajemství), Beneš (Čertova stěna), Kecal v Prodané nevěstě a Dvořákův purkrabí Filip v Jakobínovi. Z dalších rolí připomeňme Wagnerova Sixta Beckmessera v Mistrech pěvcích norimberských, Pucciniho Benoita v Bohémě, Talpu v Plášti, Betta v Giannim Schicchim, Kostelníka v Tosce, Gounodova Gregoria v Romeovi a Julii, Šostakovičova Kněze v Lady Macbeth Mcenského újezdu, Smetanova Matouše v Hubičce, Mumlala ve Dvou vdovách, Dvořákova Lucifera v Čertovi a Káče, Janáčkova Faráře v Příhodách lišky Bystroušky a mnoho dalších. Z Národního divadla odešel 30. června 2010.

  Působil i na zahraničních operních scénách a koncertních pódiích (Německo, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Rakousko, Dánsko, Japonsko a další). Pro rozhlas natočil řadu rolí v kompletních operních nahrávkách, pro gramofonové firmy natočil řadu árií z děl Smetany, Martinů, Janáčka, Blodka a Cikkera. Vedle toho vyučoval operní herectví na Pražské konzervatoři a hudební fakultě AMU i na Škole hudby a zpěvu Jiřiny Markové.

  O jeho smrti informoval dnes tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. května 2021

  Komentáře k článku: Zemřel Bohuslav Maršík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,