Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zemřel Artemio Benki

  Foto Marie Bordier

  Artemio Benki

  21. 4. 1966 Paříž, Francie – 15. 4. 2020 Paříž, Francie

  Režisér dokumentárních filmů, producent, herec a novinář, od roku 1992 žijící v Praze.

  Vyrůstal a žil v Paříži, kde už ve třinácti letech začal pracovat pro rozhlas jako novinář. V osmnácti letech nastoupil do redakce časopisu L’Autre Journal, kde spolupracoval například se spisovatelkou, dramatičkou a režisérkou Marguerite Duras nebo se spisovatelem a fotografem Hervém Guibertem.

  V roce 1989 přijel poprvé do Prahy, aby pracoval na svém krátkém filmu o romských uprchlících. V roce 1992 se v Praze usadil a o dva roky později tu založil produkční společnost Sirena Film.

  Jako režisér natočil několik krátkých filmů (My Land, 1993, Ostrov na střeše, 2001 a další), podílel se na povídkových filmech Měsíční údolí (1994, producent, autor námětu, spolurežisér) a Praha očima (1999, režisér – povídka Riziko). Jeho celovečerní dokument Sólo o osudech argentinského hudebníka, který se potýká s duševní nemocí, byl loni vyhlášen nejlepším českým dokumentem na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Snímek byl vybrán do prestižní sekce l’ACid festivalu v Cannes a získal řadu cen, mimo jihlavského festivalu také na festivalech MakeDox Creative Documentary, Duhok International Film Festival a dalších.

  Foto archiv IDF

  Jako producent pracoval na celé řadě zahraničních filmů natáčených v Česku, koprodukoval například snímky Královská aféra (2012, režie Nikolaj Arcel, ocenění: Stříbrný medvěd na Berlinale 2012), Marguerite (2015, režie X. Giannoli, ocenění: sedm nominací a čtyři francouzské ceny César, mimojiné pro Čecha Martina Kurela za výpravu, film byl také vybrán do soutěže na MFF v Benátkách), Personal Shopper (2016, režie Olivier Assayas, ocenění: Nejlepší režie na MFF v Cannes 2016), Tanečnice (režie Stéphanie Di Giusto, sekce Un Certain Regard, MFF v Cannes 2016), nebo Humorista (2019, režie Michail Idov).

  V roce 2000 založil distribuční společnost Artcam (dnes Artcam Films), která přinášela do českých kin nezávislou a originální zahraniční i českou filmovou produkci. Jako herec si zahrál ve filmu Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky.

  Zemřel po  delší nemoci.

  Artemia jsem poznal jako člověka sršícího nápady (leckdy uhozenými), vybaveného dětsky barvitou invencí a hlavně nevyčerpatelným zápalem pro artové filmy. Byla to s ním jízda. Jen málokdy tahle fráze sedí tak přesně. Artemio byl unikát, originál, člověk naprosto oddaný filmu. Uměl inspirovat i provokovat, žil a tvořil s podobnou vášní, s jakou si zapaloval další a další cigarety. Jako by každá měla být ta poslední. Artcam Films bez jeho energie už nikdy nebude stejný. Uděláme všechno pro to, abychom alespoň její část uchovali, řekl ředitel filmové distribuce Artcam Films Vít Schmarc.

  /Pro i-DN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 18. dubna 2020

  Komentáře k článku: Zemřel Artemio Benki

  1. Hedvika Petrželková

   Profilový obrázek

   Jako vzpomínku
   na předčasně zesnulého producenta, režiséra a zakladatele společnosti Artcam Films Artemia Benkiho, který zemřel minulý týden pár dní před svými čtyřiapadesátými narozeninami, jsme ve spolupráci s projektem Moje kino LIVE připravili online projekci jeho celovečerního filmu Sólo, oceněném mimo jiné jako nejlepší český dokument na MFDF Jihlava 2019.
   V normálním světě bychom udělali to, co Artemio měl nejraději – sešli se, podívali se na Sólo a pak dlouze debatovali nad stále početnější baterií prázdných lahví vína. V podivné realitě ale nezbývá, než se uchýlit k nejbližšímu podobnému řešení: podívat se na film spolu alespoň digitálně a připít si alespoň imaginárně na člověka, který absolutně věřil v sílu filmu měnit svět a dělat ho lepším místem.
   Zveme vás tedy do virtuálního sálu Moje kino LIVE. Stačí si max. půl hodiny před projekcí koupit lístek, pak kliknout na odkaz, otevřít láhev vína a uctít Artemia-režiséra sledováním jeho Sóla. Výtěžek večera pomůže distribuční a produkční společnosti Artcam Films, kterou Artemio založil a v jejíž smysl vždy pevně věřil.
   Vít Schmarc, ředitel filmové distribuce Artcam Films.

   P. S. Více informací o projektu Moje kino LIVE, najdete na webu, kde můžete také zakoupit vstupenky v symbolických hodnotách 54,- , 108,- a 162,- https://www.kinosvetozor.cz/5e9eff44c28dc7170ca4ba04
   FB událost: Sólo pro Artemia
   Pokud nemáte možnost podívat se na film v pátek prostřednictvím Moje Kino LIVE, Sólo je k dispozici ke zhlédnutí online také na portálech Aerovod a DAFilms:
   https://aerovod.cz/katalog/solo
   https://dafilms.cz/film/10789-solo

   22.04.2020 (16.03), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,