Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Arnošt Moulík

  V roce 2011 v ČRo. Foto Martina Kociánová

  Arnošt Moulík

  5. 1. 1935 Pečky – 30. 12. 2022 Praha

  Uznávaný český muzikálový a operetní dirigent a klavírista spojený především se Státním divadlem Brno (dnes NdB) a Hudebním divadlem v Karlíně. Na jeho kontě jsou slavné muzikálové projekty Hello Dolly!, Šumař na střeše, Netopýr, Muž z La Manchy, Klec bláznů, Řek Zorba, Chicago, Bidníci, Jesus Christ Superstar ad.

  Podle rodinné tradice se měl stát kožešníkem, ale jeho talent ho přivedl na Pražskou konzervatoř, kde absolvoval studium skladby a dirigování.

  V roce 1960 se stal dirigentem Hudebního divadla v Karlíně, kam se s přestávkami po celý život vracel. V roce 1963 odešel do Státního divadla (dnes NdB) v Brně, kde působil jako šéfdirigent. Vedle klasických operet zde nastudoval muzikály My Fair Lady, West Side Story a další. Tvůrčí tandem tehdy vytvořil s druhým dirigentem souboru zpěvohry Jiřím Karáskem, s nímž společně nastudovali a řídili slavnou premiéru West Side Story v Janáčkově divadle. Téměř všechny brněnské inscenace velkých muzikálů i operet v šedesátých a sedmdesátých letech jsou spojeny s jeho jménem. Stál i u zrodu českých muzikálových novinek jako Dáma na kolejích, Šeherezáda, Babylonská věž či rockové opery Nachové plachty. Dobová kritika si cenila jeho dynamického vedení orchestru a precizní dirigentské výkony.

  Foto archiv

  Roku 1986 se vrátil do Karlína, kde převzal umělecké vedení symfonického orchestru i Orchestru Karla Vlacha. Působil zde do roku 1992 a navázal zde spolupráci s režisérem Petrem Novotným. Jako první u nás společně nastudovali českou verzi muzikálů Sugar (Někdo to rád horké), Cikáni jdou do nebe, Funny Girl, Bídníci či Jesus Christ Superstar. Roku 1994 se stal šéfdirigentem Hudebního divadla v Brně. Současně jako vynikající pianista doprovázel sólisty souboru při hudebních podvečerech na Malé scéně Mahenova divadla. Stejnou funkci šéfdirigenta po dvou letech v Brně zastával i po svém návratu do Hudebního divadla Karlín. Vedle toho nastudoval v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem Funny Girl, za kterou Monika Absolonová získala Thálii a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích připravil Čardášovou princeznu.

  S Petrem Kostkou a Kateřinou Brožovou 12. října 2014 v Hudebním divadle Karlín při oslavách 10. výročí premiéry muzikálu Noc na Karlštejně. Foto Martin J. Polák

  Jako dirigent je podepsán pod muzikály Superhvězda Mařenka (operetní hudba), Hello, Dolly!, Někdo to rád horké (Sugar), Klec bláznů, (Řek) Zorba, Viktor – Viktorie, Chicago, či West Side Story. S karlínským divadlem se opakovaně účastnil turné v Japonsku, kde kromě muzikálů dirigoval i Straussovu operetu Netopýr a muzikálový koncert That`s Musical Highlight. Byl rovněž u nastudování muzikálu Bídníci v pražském Vinohradském divadle, jakož i u prvního českého zpracování slavného muzikálu Jesus Christ Superstar, která měla více než 1300 repríz – oba uvedeny v soukromých produkcích a v režii Petra Novotného.

  V září 2015 s Cenou Thálie. Foto Blanka Kovaříková

  Pro rozhlas, televizi a i gramofonové společnosti natočil řadu snímků. Patřil k uznávaným a žádaným muzikálovým a operetním dirigentům doma i v zahraničí. Za svou tvorbu obdržel Diplom Oldřicha Nového (Národní divadlo v Brně, 2002) a Zvláštní Cenu Kolegia Cen Thálie (2012).

  Byl pětkrát ženatý.

  Rozloučení se na jeho přání uskuteční v rodinném kruhu.

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil a zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 2. ledna 2023

  Komentáře k článku: Zemřel Arnošt Moulík

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,