Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Zemřel Alois Mikulka

  V roce 2016. Foto Čítárny.com

  Alois Mikulka

  13. 8. 1933 Brno – 27. 6. 2024 Brno

  Malíř, sochař, grafik, ilustrátor, scénograf, autor divadelních her pro děti, pohádek, básní a próz pro děti i dospělé. Klasik české dětské ilustrované tvorby.

  Prožil nelehké dětství, když se za války musel starat o své tři mladší sestry i matku, protože otce Němci zavřeli. V letech 1948-52 vystudoval grafické oddělení Vyšší školy uměleckého průmyslu v Brně, kde ho mj. učil prof. Jan Brukner. Poté vystudoval monumentální malbu v ateliéru Jána Želibského na VŠ výtvarných umění v Bratislavě. Akademickým malířem byl od roku 1958 a od té doby žil a tvořil jako tzv. svobodný umělec. Od šedesátých let napsal a nakreslil dlouhou řadu knih pro děti nejrůznějšího věku, jejichž adaptace se už od počátku jeho kariéry objevovala na českých a moravských jevištích. Ve výtvarné i literární tvorbě užíval občas pseudonym State Louis.

  Ve svém ateliéru v sedmdesátých letech. Foto Jef Kratochvil

  Ilustroval knihy řady autorů (František Bartoš, Jaroslava Blažková, Korněj Čukovskij, Lubomír Feldek, František Gellner, Daniel Hevier, Ota Hofman, Edward Lear, Karel Ptáčník, Oldřich Sirovátka, Ondrej Sliacky, Anežka Šulová, Miloslav Topinka, Jan Vodňanský aj., po roce 2000 Eva Kilianová, Josef Pospíšil, Leo Bacon Slanina, Karel Šiktanc, Jiří Vondrák, Jiří Žáček aj.) i vlastní knížky pro děti. Vytvořil nástěnné malby, kamenné a dřevěné plastiky pro mateřské školky v Brně, Blansku, Letovicích a jinde.  V brněnských ulicích má řadu plastik, hlavně na Vinohradech a v Líšni.

  Jedna z jeho prvních a dodnes nejúspěšnějších autorských dětských knížek (1. vydání vyšlo v roce 1963). Repro archiv

  Spolupracoval často s divadlem. V šedesátých letech vystupoval jako kreslíř na scéně v inscenaci Malý princ brněnského Divadla X. Byl autorem scénografií řady inscenací v Brně, Šumperku, Českých Budějovicích, Gottwaldově (Zlíně) a v Praze (mj. Jiráskova Lucerna, prem. Národní divadlo 2004). V současné době má brněnské Divadlo Bolka Polívky na svém repertoáru inscenaci Zoji Mikotové na jeho texty Aby se děti divily (premiéra 19. září 2020). Zatím naposledy si jeho předlohu vybral režisér Jiří Kraus pro inscenaci Divadlo rozmanitostí Most Loktibrada aneb Když se nehraje (premiéra 8. ledna 2022, derniéra 24. března 2023). Podle dokumentace IDU má na svém kontě (námět, výtvarník) čtyřicet šest inscenací.

  Jeho dílo má jednotný charakter s jasně čitelným rukopisem, ať už jde o výtvarno či o knihy pro děti a odrostlejší čtenáře. Bylo plné světla a radostné poťouchlosti, ozdravné, lehce podvratné obrazové i jazykové neotřelosti, bystrosti a hravosti a především – tak trochu rošťácké, realismem nespoutané – fantazie. Měl množství samostatných a účastnil se kolektivních výstav domácích i zahraničních (mj. v Plovdivu, Stockholmu, Bělehradě, Tallinu, Frankfurtu nad Mohanem, Londýně, Mexico City, Rennes).

  V roce 2018. Foto Monika Hlaváčová

  Za svá literární i výtvarná díla získal řadu ocenění. V roce 1981 Čestné uznání NK ČSSR, v letech 1996, 1998, 2004 a 2006 Zlaté stuhy za své (konkrétní) knižní tituly. V roce 1997 byl zapsaný do Zlatého fondu české literatury pro děti a mládež. V rcoe 2014 obdržel cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež nakladatelství Albatros a Cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti kultury. V roce 2021 získal cenu českého centra divadla pro děti a mládež ASSITEJ, již tato organizace od roku 2002 každoročně uděluje osobnosti, která se zvláště zasloužila o rozvoj divadla pro děti a mládež u nás. Režisérka Zoja Mikotová, která zpracovala několik inscenaci na jeho texty, při té příležitosti o jeho díle řekla: Texty i obrázky Aloise Mikulky jsou pro mne velkou inspirací. Jeho svět má v sobě zvláštní divokost a zlobivost, zároveň také něhu a radost. Je blízký dětem a dospělí se v něm také neztratí. /Více zde./

  Socha Aloise Mikulky upozorňující na ulici Vlčnovská v Brně-Vinohradech. Foto Michal Gregor

  Jeho podrobný životní a umělecký profil najdete v blogu č. 43 Jaroslava Štěpaníka, který na webu Divadelních novin uveřejnil v červenci 2022 /zde/.

  Celý svůj život žil a pracoval v Brně.

  O jeho úmrtí dnes Divadelní noviny informoval pracovník IDU Michal Šanda a potvrdil je hudebník a dokumentarista Jiří Vondrák /zde/.

  Jak 1. července informoval server Co se děje v Brně, poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

  /Pro iDN z více zdrojů zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. června 2024

  Komentáře k článku: Zemřel Alois Mikulka

  1. Mgr. BĚTÍKOVÁ Růžena

   Avatar

   Ve škole jsem pracovala s jeho texty,
   ať už v hodinách Čj, anebo dramatické výchovy. Milovala jsem jeho fantazii, hravost, originalitu. Děti se s nadšením učily jeho vtipné scénáře, divadlo podle pana Mikulky nás všechny bavilo…
   Čest jeho památce!

   30.06.2024 (19.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Miluše Šnajdarová

   Avatar

   Diky Bohu
   za pana Mikulku, skvělého dětského ilustrátora.
   Ať odpočívá v pokoji.

   30.06.2024 (21.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. DN

   Avatar

   Jak informoval server Co se děje v Brně,
   poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu /viz link v textu/.

   02.07.2024 (15.41), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,