Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Ze sexbyznysu na trh práce?

  V úterý a ve středu 16.-17. října pořádá o. s. ROZKOŠ bez RIZIKA (dále R-R) mezinárodní konferenci Ze sexbyznysu na trh práce? Konference je zaměřena na dvě hlavní témata. Jedním je otázka návratu žen ze sexbyznysu k běžnému zaměstnání a druhé se týká problému legalizace prostituce v České republice.

  Na konferenci zazní příspěvky od zahraničních organizací z Holandska a Německa i názory klientek ROZKOŠE bez RIZIKA. Úplný program konference najdete na konci této zprávy.

  Našim hlavním cílem je otevřít diskusi kolem tématu legalizace prostituce. Už několik let se připravuje návrh zákona k legalizaci prostituce, o jeho podobě ale není odborná i laická veřejnost příliš informována. Proto chceme ukázat, jak podobný problém řešili v zahraničí, a jak se k tématu staví naše klientky, uvedla za ROZKOŠ bez RIZIKA její výkonná ředitelka Lucie Šídová.

  O legalizaci prostituce ve svých zemích budou hovořit zástupkyně německých organizací Hydra a Kassandra a holandské Rode Draad a Humanitas. K tématu jsme uspořádali také anonymní anketu u majitelů nočních podniků, jejíž výsledky chceme na konferenci zveřejnit, doplnila Šídová. Součástí konference je také workshop zaměřený na problematiku zákona o regulaci prostituce.

  V druhé části konference představí jednotlivé neziskové organizace včetně ROZKOŠE bez RIZIKA své zkušenosti s pomocí  ženám, které se rozhodly ze sexbyznysu odejít.

  Na konferenci vystoupí i lidé z různých státních organizací konkrétně z Úřadu práce ČR, Policie ČR – Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nebo zástupci Magistrátu hlavního města Prahy, kteří představí současnou podobu navrhovaného zákona k legalizaci prostituce.

  Akce se koná v pražském Domě světla, ulice Malého 3/282, Praha 8-Karlín. Mapa.

  ///

  ROZKOŠ bez RIZIKA existuje již přes dvacet let. Cílem sdružení je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. AIDS day, kdy nabízí poradenství a testování na HIV zdarma, připravuje besedy, přednášky, ale i divadelní představení.

  Více na www.rozkosbezrizika.cz

  ///

  Konference je součástí projektu podpořeného z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Cílem projektu je mimo jiné získat informace o dopadu legalizace prostituce v Německu a Holandsku a získat know how, jak pracovat s tématem odchodu ze sexbyznysu na trh práce.

  Místo konání konference: Dům Světla, Malého 3, Praha 8 (konferenční místnost, 3. patro)

  Datum konání: 16. -17. 10. 2012

  Kontaktní osoba: Jana Poláková

  E-mail: [email protected]

  ///

  Program

  16. 10. 2012
  8.30 – 9.00 Registrace účastníků a účastnic
  9.00 – 9.45 Zahájení konference, představení projektu a zahraničních partnerů,představení ROZKOŠE bez RIZIKA (R-R, průřez 20 lety) Mgr. Lucie Šídová,PhDr. Hana Malinová, CSc.
  Zahraniční sekce
  9.45 – 10.45 Představení organizací a služeb zaměřených na návrat na trh práce a pomoc registrovaným osobámHydra (Německo) – 30 min.

   

  Kassandra (Německo) – 30 min

   

   

   

   

  Joanna Lesniak, Theodora Becker

  Klara Reichelt, Dorothea Schulz

   

  10.45 – 11.00 Coffee break
  11.00 – 11.45 Představení organizací a služeb zaměřených na návrat na trh práce a pomoc registrovaným osobámRode Draad (Holandsko), Humanitas PMW (Holandsko)  

   

   

  Jan Visser,

  Marije van Stempvoort, PdH

  11.45 – 12.00 Diskuse
  Instituce
  12.00 – 12.30 Úřad práce ČRVedoucí Oddělení zprostředkování a poradenství Mgr. Jan Karmazín, MPA
  12.30 – 13.00 Obchodování s lidmiÚOOZ SKPV Policie ČR Mgr. Jan Čáp
  13.00 – 13.15 Diskuse
  13.15 – 14.00 Oběd
  Sekce z praxe
  14.00 – 14.30 Zkušenosti La strady s pracovním poradenstvímLa strada, o.p.s. Mgr. Eva Honzíková,Mgr. Kateřina Smolíková
  14.30 – 15.00 Prostituce a změna způsobu života Mgr. Jindřiška Krpálková
  15.00 – 15.20 Ženy věnující se pouliční prostituci a možnost legálního zaměstnáníUlice – Agentura sociální práce, o. s. PhDr. Jiří Frýbert
  15.20 – 15.45 Zkušenosti R-R s tématem odchodu ze sexbyznysu u klientekR-R, o. s. Mgr. Jana Poláková,Mgr. Lucie Šídová
  15.45 – 16.00 Diskuse
  16.00 – 16.15 Coffee break
  Sekce osob ze sexbyznysu
  16.15 – 16.45 Klientky R-R ze sexbyznysu a jejich pohled na věc:Návrh Zákona o regulaci prostituce z pohledu bývalé sexuální pracovnice Miroslava Slívová
  16.45 – 17.00 Diskuse
  Po 17.00 Taneční a pěvecké vystoupení souboru Rozkoš Písně z divadelních her souboru Rozkoš pod vedením Hany Malinové
  17. 10. 2012
  8.30 – 9.00 Registrace účastníků a účastnic
  9.00 – 10.00 Představení vývoje a současné podoby návrhu zákona o regulaci prostituce (MHMP) Mgr. Lukáš Manhart,JUDr. Lukáš Bohuslav,

  JUDr. Eva Novaková

  Sekce zahraničních zkušeností s legalizací prostituce
  10.00 – 11.00 Kassandra, Hydra (Německo)Rode Draad (Holandsko), Humanitas PMW (Holandsko) Klara Reichelt, Dorothea SchulzJoanna Lesniak, Theodora Becker

  Jan Visser

  Marije van Stempvoort, PdH

  11.00 – 11.15 Diskuse
  11.15 – 11.30 Coffee break, zapsání do skupin na workshop
  Workshop zaměřený na návrh zákona o regulaci prostituce
  11.30 – 12.00 Práce ve skupinách
  12.00 – 12.45 Prezentace skupinové práce, diskuse
  12.45 – 13.30 Oběd
  13.30 – 14.00 Kolín nad Rýnem – příklad dobré praxe Hydra (Německo)
  Sekce zaměstnávání sociálně znevýhodněných osob
  14.00 – 14.15 Nízkoprahové zaměstnání: model sociálně-pracovního kontraktu.Terénní programy SANANIM,

  o. s.

  Ing. Aleš Herzog
  14.15 – 14.45 Stigma minulosti a běžný (pracovní) život po léčbě drogové závislostiPracovní a sociální agentura

  o. s. SANANIM

  Marcel Ambrož
  14.45 – 15.00 Diskuse
  Shrnutí výsledků šetření prováděných R-R
  15.00 – 15.30 Výsledky šetření mezi klientkami R-R,  reprezentanty tzv. třetí strany (majitelé klubů apod.) a zástupci decizní sféry a policií PhDr. Hana Malinová, CSc.,Mgr. Jana Poláková
  • Autor:
  • Publikováno: 15. října 2012

  Komentáře k článku: Ze sexbyznysu na trh práce?

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Na podzim 1966
   jsem absolvoval třínedělní turné reprezentačního mužstva Prahy (de facto TJ Bohemians) ve volném stylu po Kubě. Byl to jakýsi pojízdný cirkus, protože spolu s námi cestovalo kubánské olympijské mužstvo vedené sovětským trenérem. Ve čtyřech městech jsme absolvovali čtyři přátelská utkání.
   Byla to zajímavá zkušenost z tehdy ještě relativně čerstvé komunistické diktatury, která byla mnohde – kupř. v celé Střední a Jižní Americe – chápána málem jako avantgarda lidstva, jakkoli už bylo 4 roky po „kubánské krizi“.
   Nahlédli jsme režimu trochu „pod sukně“ a nestačili se divit. Kupř. rasismus byl na Kubě určitě větší než v USA. V kubánském mužstvu byli 3 černoši, ale ti ostatní s nimi vůbec nemluvili. Nakonec jsme s nimi „mluvili“ pouze my, protože nám jich bylo líto a navíc jediný z celého mužstva, který mluvil trochu anglicky, byl právě jeden z těch černochů (měli jsme samozřejmě i tlumočníka- španělštináře – ale ten byl k dispozici především bafuňářům).
   Taxíky v Havaně byly vesměs ojeté vozy z USA a velice často postrádaly podlahy. Zato měly velmi atraktivní šoférky. Byly to – prodávám, jak jsem koupil – bývalé havanské prostitutky, které byly jediným rozkazem milovaného Fidela přetransformovány na taxikářky. O takovém rázném řešení se dnes může Rozkoši bez rizika jen snít!
   K legalizaci prostituce (nejenom ženské) mám jednu námitku: dejmě tomu, že parlament odhlasuje příslušný zákon, který učini z prostituce legální živnost. Představuji si, jak potom předstoupí před poslance, který pro to zvedl ruku, jeho šetnáctiletá dcera (syn) a řekne: „Tatínku, rozhodla jsem se, že budu prostitutkou! Dnes jste odhlasovali, že je to řádné, zdaňované povolání, jako každé jiné… Já myslím, že ten obor má nejenom dlouhou minulost, ale i velikou a prosperující budoucnost…“
   Sám děti nemám, ale přesto: jako poslanec bych se pro legalizaci prostituce zvednout ruku zdráhal.

   15.10.2012 (19.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Smyslem takového zákona,
   jako i smyslem jakéhokoli úředního/zákonného zásahu do světa prostituce je zavést aspoň nějakou normu a nekriminalizační přístup, jimiž by bylo možné onen svět (business) ovlivňovat, nestrkat před ním hlavu do písku a aspoň trochu lidem v něm se pohybujícím zdravotně i sociálně legálně pomáhat.
   Ostatně právě o tom bude ona konference.
   Je to podobný problém jako s alkoholem (prohibice v USA začátkem minulého století nic nevyřešila, ba naopak) nebo s drogami. Je to velký problém etický, morální, humánní, sociální… po tisíciletí. Cením si R-R, že jej zde nastolují včetně aktivních řešení. A zajímají mne i proto, že součástí sociální terapie a dialogu s veřejností je i divadlo, respektive řadu let existující (personálně samozřejmě velice proměnlivý) divadelní soubor R-R.
   Tedy – abych se vrátil k Tvému tématu, Petře – jde o to vytvořit zákonnou normu, umožňující lidem živícím se sexuálními službami v této společnosti aspoň na nějaké zákonné bázi fungovat a ty, kteří je zneužívají, jí poměřovat a postihovat. Zatím jsou všichni mimo zákon. Pokud přijde za poslancem jeho dcera, že chce být prostitutkou, bude i pro něj lepší, když bude chráněna zákonem, než když bude kriminalizována.

   15.10.2012 (22.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Milý Vladimíre,
   i Ty máš, pokud vím dceru, už asi docela velkou. Až jí budeš vysvětlovat problematiku prostituce, budeš stát před těžkým rozhodnutím, podobným, jako při vysvětlování problému drog.
   U drog jí jistě řekneš, že thein a kofein v normálním množství ano, alkohol raděj moc ne, ale občas neuškodí (jak to dělají skalní abstinenti s přijímáním pod obojí?), ba dokonce i prospívá nebo je alespoň menším zlem než různá antidepresiva či prášky na spaní (bohaté zkušenosti, vím, o čem mluvím!), nikotin raděj vůbec ne (vím, o čem mluvím!), no a ty ostatní už určitě NE (až na jednorázových pár jointů nezkusil jsem)!
   Sex dceři asi vymlouvat nebuděš, promiskuitu už ano, jakkoli nějaké zkušenosti nasbírat bude muset.
   Ale sex za peníze? Prostituce? To je přece na úrovni těch nejtvrdších drog, to jí přece určitě naprosto zakážeš a když tě neposlechne, budete s Lucií strašně nešťastní!
   Já vím, že mezi sexem pro radost a tím pekuniárním je neostrá hranice, ziskem za poskytnutý sex zdaleka nemusejí být pouze peníze, právě z oblasti divadla, filmu a vůbec show byznisu to dobře známe!
   Ale přesto přese všechno: prostituce vykonávaná jako standardní živnost, jako kadeřnictví, pedikura, masáže či péče o chrup, je pro mne představa nesnesitelná.
   Já vím, „pecunia non olet“, ale aby ještě z neštěstí svých občanů stát bohatl tím, že jejich „podnikání“ zdaní, to je podobné, jako povolit všechny drogy, ale zdanit je stejně jako tabák a alkohol.
   Mnozí libertariáni volají právě po tom, ale my, konzervativci, jsme proti. Prostituce a drogy NE A OBZVLÁŠŤ NE DĚTEM A MLADISTVÍM.
   Trh vše nevyřeší (zdanění), něco je prostě třeba zakázat. (Ostatně totéž si myslím o hracích automatech.)

   16.10.2012 (7.22), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,