Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Rozhovor Zprávy

  Zažít pocit nekontrolované svobody

  Politické kauzy poslední doby i společenské skeče a písně představí čtvrté vydání politické satiry Kabaret Bestie s podtitulem Vězeňské blues, jehož premiéru chystá režisér Tomáš Svoboda se svým týmem na 25. dubna do Baráčnické rychty v Praze na Malé Straně. Tentokrát bude o konci světa, který podle tvůrců inscenace 21. prosince 2012 skutečně nastal, jen si toho lidé nevšimli.

  ///

  Zmizet a bejt zmizelej

  Rozhovor s Tomášem Svobodou

  Režisér Tomáš Svoboda. FOTO archiv

  Říkáte, že 21. prosince konec světa nastal, jen jsme si toho nevšimli. Čas se prý od tohoto data odrazil a běží zpátky. Nebojíte se, že Vás mohou média obvinit z šíření poplašné zprávy?

  Nebojím, protože to je prostě pravda. Naopak média se dopouštějí trestného činu tím, že o tom veřejnost neinformují.

  Jak jste se připravoval na konec světa?

  Hodně jsem se učil nebýt. Snažil jsem se neexistovat. Zmizet a bejt zmizelej.

  V lednu odvysílala ČT2 pořad Blonďatá bestie v blázinci. Máte nějaké ohlasy?

  Vlastně moc ne. Já jsem se tehdy staral hlavně o to zmizení, tak jsem ohlasy nesbíral.

  Jedněmi z vděčných a diskutovaných politických témat poslední doby je tzv. Klausova velezrada či prezidentská volba. Dotkne se jich i nová premiéra Kabaretu?

  Určitě. Obě dvě tyto akce vlastně přímo dokazují moji teorii, že 21. 12. 2012 konec světa byl. Bohužel si toho lidé zatím nevšimli. Čas se od tohoto data odrazil a běží zpátky. Důkazem je nejen zvolení Miloše Zemana prezidentem, ale i úspěch filmu Babovřesky nebo osvobozující rozsudek pro politiky Víta Bártu a Jaroslava Škárku.

  Jak byste Kabaret Bestie charakterizoval? Proč v něm vůbec pokračujete?

  Ten náraz do stěny času znamená, že opět začala nějaká fáze. Je to jakási metafora toho, kam se naše společnost zase vrací. Já nemám dneska zas až takový strach z komunistů, kteří na těch radnicích samozřejmě jsou. Přesnější je, že komunisté už se dneska nejmenují komunisté, ale třeba Lukoil, a celý ten východní blok je nyní propojený tímto podivným ropovodem. A to je vlastně hrozba, která sahá až do těch nejvyšších pater politiky, ať už je to politika naše nebo politika zahraniční. A to by nás mělo děsit! Právě to je hlavní téma našeho kabaretu.

  Řekněte zcela upřímně – cítíte se jako součást ostrůvků negativní deviace?

  Bohužel. Nejsem ani kmotr ani nácek a dokonce ani zlo nejhorší – novinář… Strašně rád bych se jím stal, ale kmotrovatět ani náckovatět nehodlám, snad se uzná náš kabaret jako novinářský formát divadla. V takovém případě bych mohl mít šanci.

  Je určitá možnost, že David Rath, jeden z hrdinů vašeho minulého kabaretu, bude v termínu vaší premiéry propuštěn na kauci. Pokud by se tak stalo, pozval byste jej na premiéru?

  Oni vlastně všichni, jichž se náš kabaret dotkl, si zaslouží naši omluvu– Bárta, Škárka… jsou nevinní a Rath bude brzy na svobodě. Omluvíme se jim písní.

  V minulých dílech Blonďaté bestie se v hlavní roli objevily dvě skutečné blondýny – Bára Poláková a Lenka Zahradnická. Nyní jste angažoval brunetu Janu Strykovou. Má tato skutečnost nějaký hlubší, či dokonce skrytý význam?

  Barva vlasů u blondýny nemá vůbec žádnou důležitost. Všechny tři pokládám za skvělé herečky. Když jim čas a chuť dá možnost protnout se s naším kabaretem, bývá to ku prospěchu všem.

  Jaký tedy Kabaret Bestie bude?

  Myslím, že v Baráčnické rychtě, kousek od Parlamentu a vládních budov, zažijí diváci pocit nekontrolované svobody, kde si skupina herců a muzikantů dělá z tohoto mikrosvěta – tedy z politiky – nezřízenou legraci. A to za to stojí přece…

  ///

  Sami nevíme, kam to všechno letí

  Rozhovor s Karlem Steigerwaldem

  Karel Steigerwald. FOTO archiv

  Jsou to už dva roky, co vzniklo vaše první scénické „odposlechové“ čtení, které udělalo během dvou měsíců neuvěřitelných dvacet repríz. Vzpomenete si, co vás tehdy přesvědčilo, že onen „materiál“ má smysl inscenovat?

  Takovou otázku jsem si nepoložil. Strhující pitomost politiků a skvělí herci… to se na nic neptáte a nic vás nemusí přesvědčovat.

  V kabaretech Tomáše Svobody se vám daří propojit profese divadelního dramaturga, dramatika i politického komentátora. Nenastala občas schizofrenní situace, kdy jste se – coby komentátor – nad některou politickou kauzou rozčílil, ale dramatik ve vás se už těšil, jak onu situaci převede na jeviště?

  Takové situace nastávají, ale schizofrenní nejsou. Když dramatik (tj. autor) dlouhodobě sleduje politiku a glosuje ji, má před očima pochopitelně víc materiálu a může si vybírat. Ať už do kabaretu nebo do divadelní hry.

  Věříte stejně jako Tomáš Svoboda, že konec světa byl a že jsme si toho pouze nevšimli?

  Není to úplný konec světa, to jen čas letí zpátky. Narazil na zeď času a teď nás vleče dopředu, což je zpět, abychom prožili to, co už jsme prožili jednou. Jestli poletí až k popravám a Gottwaldovi na balkoně, nevím. Možné to je. Vše, co je nejméně pravděpodobné, se logicky stane. Vypozoroval jsem to právě z politiky, což je zdroj o chlup lepší než kávová sedlina a věštění z koule. Tyto metody v kabaretu ostatně také používáme, když sami nevíme, kam to všechno letí.

  ///

  Historie Blonďaté bestie

  Blonďatá bestie Barbora Poláková. FOTO archiv

  První scénické čtení z odposlechů okolo Kristýny Kočí vzniklo v březnu roku 2011. Herci Ondřej Pavelka, Lukáš Příkazký, Barbora Poláková, MUDr. Jan Martínek a hudebník Miki Jelínek vytvořili s dramaturgickou pomocí Karla Steigerwalda a v režii Tomáše Svobody během několika zkoušek inscenaci, která udělala během dvou měsíců neuvěřitelných 20 repríz. Projekt si získal obrovskou publicitu ve všech českých médiích, posléze byl vydán na DVD.

  V prosinci téhož roku tatáž skupina vytvořila cca dvacetiminutové medailonky pro časopis Reflex. Medailonky byly věnovány osobnostem Aleše Hušáka, Ireny Obermannové a zmíněné Kristýně Kočí. Jednalo se o výsledky ankety Never more.

  Později, v březnu roku 2012, stejná skupina, která se ovšem rozrostla o herce Jana Vlase a Evu Salzmannovou, zpracovala ve stejnojmeném Kabaretu Blonďatá bestie kauzu Víta Bárty a Jaroslava Škárky a propojila ji s kauzou odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma. Autorem byl znovu Karel Steigerwald a režisérem Tomáš Svoboda. Skupina se kvůli obrovskému zájmu diváků odstěhovala z Rubínu do Baráčnické rychty, kde zmíněný kus nadále uváděla.

  V květnu skupina obohatila svůj kabaret o nové gagy, které glosovaly situaci okolo zatčení Davida Ratha. Tehdy skupinu doplnil herec a iluzionista Roman Štabrňák. Se svým programem hráli až do prázdnin.

  Lidé okolo kabaretu byli díky němu zváni do různých talk show a pořadů, jak v ČT, tak i v dalších televizích (Všechnopárty, Krásné ztráty, Před půlnocí, Fakta Barbory Tachecí a další…).

  5. ledna tohoto roku byl odvysílán na ČT2 pořad Blonďatá bestie v blázinci. Jednalo se o mystifikační reportáž z nově otevřeného odvykacího pavilonu v pražských Bohnicích, kde se politici pod dohledem lékařů odnaučují brát úplatky. Záznam pořadu můžete najít zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10524751435-blondata-bestie-v-blazinci.

  Jan Vlas, Tomáš Svoboda a Ondřej Pavelka hovoří o aktuálním vydání Kabaretu bestie. FOTO archiv

  Chystaná premiéra

  V dubnu vychází na prknech sálu Baráčnické rychty v Praze na Malé Straně již čtvrté vydání Kabaretu Bestie, tentokrát s podtitulem Vězeňské blues.

  Autorský tým Karel Steigerwald, Tomáš Svoboda, Ondřej Pavelka a Kryštof Pavelka se tentokrát bude věnovat tématům současné politiky trochu jiným pohledem. Najdeme zde divadelně zpracované politické kauzy poslední doby, ale i společenské skeče a písně.

  Hlavním tématem kabaretu se stane dokazování, že 21. 12. 2012 konec světa skutečně nastal, pouze lidé si toho nevšimli. Čas do tohoto data narazil, odrazil se a nyní běží zpátky. Jako důkaz daného tvrzení jsou uváděny například zvolení Miloše Zemana prezidentem, obrovský úspěch filmu Babovřesky v kinech, či osvobození Bárty a Škárky u soudu… V inscenaci se objeví i další postavy – například komunistický politik Miroslav Grebeníček, bývalý prezident Václav Klaus, senátor Tomio Okamura nebo „celebrita“ Ornella Štiková.

  V novém vydání Kabaretu Bestie se divácí opět setkají s herci Ondřejem Pavelkou, Lukášem Příkazkým a Janem Vlasem, nově s Janou Strykovou a dalšími. Je to jediná možnost, jak se podívat čerstvým okem na politickou situaci, tvrdí herec Vlas. Proto se i v názvu kabaretu opět objevuje slovo bestie, protože jich je tu pořád ještě dost, končí naše setkání Svoboda.

  ///

  Baráčnická rychta Praha – Kabaret Bestie aneb Vězeňské blues. Režie Tomáš Svoboda. Předpremiéra: 17. 4. 2013 ve 22.00 hod.Baráčnické rychtě. Premiéra: 25. 4. 2013 v 19.30 hod. v Baráčnické rychtě.


  Komentáře k článku: Zažít pocit nekontrolované svobody

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Politické satiry není nikdy dost.
   Ta internetová je dostupná mj. zde. Možná, že by se tam našlo leccos inspirativního, je týden co týden aktualizovaná. http://samanovodoupe.blogspot.cz/search/label/Moby%20Dick

   10.04.2013 (10.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. David Meixner

   Avatar

   Vážení a milí příznivci Baráčnické rychty a Kabaretu bestie
   S politováním a omluvou Vám jménem realizačního týmu Kabaretu bestie musím oznámit, že se premiéra a ostatní představení, která byla plánována na dubnové a květnové termíny ruší a odkládají na neurčito.
   Důvodem je indispozice jednoho z fatálních členů tvůrčího a realizačního týmu a nemožnost tak dokončit Kabaret v profesionální kvalitě! Velmi se omlouváme za způsobené komplikace a doufáme, že tato nepříjemnost neovlivní Váš budoucí zájem o náhradní termíny připravovaného představení.
   O dalším vývoji Projektu a náhradním termínu premiéry budete informováni. Další informace čerpejte též na http://www.kabaretbestie.cz a http://www.baracnickarychta.cz.
   „S úctou a potěšením … něco navíc“
   (tentokrát o něco méně)
   David Meixner
   majitel Restaurace a SalONu Baráčnická rychta, Tržiště 23/555, 118 00 Praha 1

   25.04.2013 (14.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,