Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Zápisky z Actors Studia (No. 1)

  Do této instituce se nedělá žádná talentová zkouška, žádný konkurz, ba dokonce ni casting. Hlavní dvě věci, které potřebujete, chcete-li studovat v Actors Studiu, je sehnat dostatek peněz a umět anglicky.

  Herec, režisér a divadelní pedagog Lee Strasberg (1901 – 1982) v Londýně 22. srpna 1956. Snímek archiv Hulton-Deutsch Collection/CORBIS

  Lee Strasberg Institute v Los Angeles nabízí tři délky studia – 3 měsíce, 9 měsíců a 18 měsíců. Za 5.850, 16.850 a 33.250 dolarů. Bydlení v LA stojí od 900 dolarů měsíčně za garsonku. Většinou se tu bydlí po dvou až třech v apartmánech v cenové relaci od 1.300 do 1.800 dolarů. Jídlo a pití vyjde na zhruba 600 dolarů měsíčně. Tedy cca 11 000 dolarů za tři měsíce.

  Pro získání studentského víza musíte konzulátu prokázat, že mimo zaplaceného školného máte na účtu 2000 dolarů na měsíc na život, což je velmi komfortní částka se slušnou rezervou, která v době žádání u vízum ani nemusí být tak úplně vaše. Ve zkratce tedy potřebujete letenku, peníze na školné a 2000 dolarů na měsíc. Máte-li v LA příbuzné, nebo přátele, u kterých můžete složit hlavu, palec nahoru a hurá – to vám může výrazně usnadnit život.

  Lee Strasberg se svou třetí ženou Annou Mizrahi (vlevo), se kterou se oženil v roce 1968, a dcerou Susan (1938-1999). Snímek archiv

  Osobně mám štěstí na dobré přátele z Orange county (asi jednu hodinu jízdy autem na jih od LA), což sice není na složení hlavy, ale bez nich bych se s místním systémem a administrativou srovnával mnohem déle. Zvlášť,  jedete-li do Spojených států studovat, oceníte, zasahuje-li aklimatizace a všemožné zařizování do období vašeho studia co nejméně. V mém případě vůbec, za což děkuji dolů, na jih do Orange county.

  To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem si vybral Los Angeles, a ne New York City, přestože Lee Strasberg Institute v NYC nabízí o něco více možností. V NYC jsem nikdy nebyl a na celém východním pobřeží USA nikoho neznám. To může být výhoda, pokud se jedete učit anglicky, ale je to nevýhoda, pokud tam jedete dělat cokoliv jiného. Když jsme u znalosti angličtiny, pro zvládnutí studia je pochopitelně potřeba poměrně vysoká úroveň. Pro zajímavost: zhruba polovina studentů jsou Američané a všichni mezinárodní studenti umějí anglicky velmi dobře.

  Lee Strasberg se svými syny  Adamem (nar. 1969) a Davidem (nar. 1971), 2. polovina 70. let. Snímek MICHAEL TIGHE

  A nakonec: K přijetí je třeba zaslat fotografii, motivační esej, životopis, dva doporučující dopisy, z toho jeden musí být profesní, jeden může být osobní, doklady o předchozím studiu, prohlášení o finanční způsobilosti a 50 dolarů přihlašovací administrativní poplatek. Součástí přijímacího řízení je telefonické interview trvající zhruba patnáct minut. Ptají se na vztah k herectví, oblíbené herce, jaké tři charakteristiky vás nejvíce vystihují, co byste na sobě chtěli změnit a na několik dalších podobně zábavných dotazů.

  Zajímavost – pro přijetí do LSTFI není potřeba žádná herecká průprava.

  ///

  Ostatní díly Zápisků Ondřeje Pšeničky na i-DN:

  Zápisky z Actors Studia (No. 0)

  Zápisky z Actors Studia (No. 2)

  Zápisky z Actors Studia (No. 3)

  Zápisky z Actors Studia (No. 4)

  Zápisky z Actors Studia (No. 5)

  Zápisky z Lee Strasberg Institute L.A. (No. 6)

  Zápisky z Lee Strasberg Institute L.A. (No. 7)

   


  Komentáře k článku: Zápisky z Actors Studia (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,