Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext Zprávy

  Zaostřeno na tanec

  Taneční aktuality v rámci projektu Zaostřeno na tanec pořádají dne 9. května 2022 od 15 hodin oborovou debatu na téma tanečních a pohybových festivalů. Tento námět se stal zejména palčivým v momentě, kdy se dvě odborné komise z programů festivalů (za divadlo a za tanec) Ministerstva kultury České republiky veřejně distancovaly od výsledků dotačního řízení, jehož samy měly být součástí (odkaz na prohlášení zde). Debata proběhne v prostorách Pražského kreativního centra (Skautský institut na Malém náměstí) v sále Domu U minuty.

  Foto archiv Divadla Ponec

  Diskuzní platforma je otevřená nejen pořadatelům, pořadatelkám, teoretikům a teoretičkám, výkonným umělcům a umělkyním či festivalovým komisařům a komisařkám a státním zástupcům, ale také všem zájemcům z oboru i mimo něj. Pozvání k účasti již přijali členové a členky komisí i ředitelé některých festivalů. Oborová debata si klade za cíl otevřít transparentní dialog o rozvoji, přínosu, kritériích kvality, financování a udržitelnosti tanečních a pohybových festivalů.

  Čím festivaly přispívají k rozvoji oboru a v čem současně tkví jejich divácká obliba? je jednou ze zásadních otázek, které vysloví moderátor diskuse Mario Kubaš.

  Kulatý stůl otevře téma smysluplnosti a potřebnosti festivalů, koncepčnosti a umělecké kvality vedle popularizace oboru. Diskuze vezme do úvahy i různé formáty festivalů, jako je například tematizovaná přehlídka podporující zahraniční účast a showcase tuzemských umělců versus inovativní, provokativní, nadnárodní dramaturgický počin, regionální versus pragocentrické události a další. Zazní ale také otázky, zda je počet festivalů dostatečný, anebo nadbytečný? Z jaké pohnutky vůbec vznikají nové festivaly? Zároveň se není možné vyhnout ani palčivým tématům dotačních programů, a to jak ze strany hodnotitelů, tak samotných žadatelů.

  Je nepochybně nutné diskusi otevřít a naslouchat všem stranám tohoto nezbytného dialogu. Jsme mu dlouhodobě otevřeni, léta se řídíme nejen cennými zkušenostmi z praxe i ze zahraničí, ale i jednoduchým mottem: žij a nech žít, napsala Yvona Kreuzmannová pro Taneční aktuality v reakci na kritiku dramaturgie České taneční platformy.

  ///

  Účast na kulatém stole prosím potvrďte do 5. května na e-mail [email protected]

  Aktuální informace k akci zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. dubna 2022

  Komentáře k článku: Zaostřeno na tanec

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,