Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Začínají Dny Bohuslava Martinů

  Koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 22. listopadu otevřel festival věnovaný tvorbě Bohuslava Martinů. Letošní ročník dává velký prostor symfonické hudbě, v sále Martinů Lichtenštejnského paláce uvítá tři mimopražské orchestry. Vystoupí také přední komorní soubory a vítězové interpretační soutěže.

  Program festivalu letos dává velký prostor symfonické hudbě a symfonickým tělesům. Víme, jak těžkou situaci velké orchestry v posledních dvou letech měly a hraní na festivalu je dobrou příležitostí, především pro tři orchestry mimopražské, vysvětluje dramaturg Ludvík Kašpárek. Prvním hostujícím tělesem je Moravská filharmonie Olomouc, která s violistou Pavlem Niklem připravuje Martinů Rhapsody-Concerto. Na koncertě 4. prosince pod vedením dirigenta Jakuba Kleckera zazní také slavná Italská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

  V pátek 10. prosince přijede z Mariánských Lázní Západočeský symfonický orchestr. Na koncertě věnovaném oslavám 75. výročí AMU spolu s houslistou Jakubem Junkem, domácím studentem doktorského studia, provede Martinů Koncertantní suitu. Druhá část večera patří Schubertově Třetí symfonii.

  Posledním orchestrálním hostem Sálu Martinů bude Komorní filharmonie Pardubice hned o den později, 11. prosince. Pod taktovkou Stanislava Vavřínka zahraje pestrý program od Mozarta po Hurníka, otce i syna. V concertinu Sturm & Drang se předvede klarinetistka Ludmila Peterková, pro kterou Lukáš Hurník skladbu napsal. Druhým sólistou večera v Hummelově Koncertu Es dur je trumpetista Walter Hofbauer, vítěz minulého ročníku Soutěže Nadace Bohuslava Martinů.

  Walter Hofbauer vystoupí i 6. prosince na koncertě loňských laureátů v oborech dechové nástroje a cembalo spolu s cembalistou Jiřím Havrlantem a dalšími úspěšnými mladými interprety. Letos se soutěží v kategoriích violoncello a zpěv a ti nejlepší se představí na koncertě vítězů v neděli 28. listopadu.

  Milovníci komorní hudby si přijdou na své, koncert s dílem poličského rodáka chystá na 1. prosince Quasi Trio a na 14. prosince Klavírní kvarteto Josefa Suka. Závěrečný koncert festivalu v pátek 17. prosince také bude patřit komorní hudbě. Zahraje Apollon kvartet a členové správní a dozorčí rady pořádající Nadace Bohuslava Martinů. Jsou jimi přední čeští interpreti: klavírista Ivo Kahánek, flétnistka Žofie Šrámková, violoncellista Michal Kaňka, klarinetista Jiří Hlaváč a varhaník Michal Novenko.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Začínají Dny Bohuslava Martinů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,