Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Začíná festival Za dveřmi

  Druhý červencový týden patří v Praze již tradičně pouličnímu divadlu. 16. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi se koná 10. – 16. července v Holešovické tržnici, na Mariánském náměstí a nově také a na dvoře holešovického Holportu. Pro diváky je připraven pestrý výběr z české i zahraniční tvorby: Pouliční show, které procestovaly kus světa, interaktivní představení, výtvarné i pohybové workshopy, živá hudba a speciální Loutkový a Rodinný den. Vstup na festival je volný.

  Foto: archiv festivalu

  Letošní ročník festivalu Za Dveřmi nabízí pohodovou atmosféru a odpočinkové aktivity, akcentuje však také palčivá témata, která rezonují v dnešní společnosti.

  Setkáme se s příběhy vykořenění, hledání bezpečného místa k životu i blízkosti a důležitosti mezilidských vazeb.

  Během Loutkového dne, který se koná v sobotu 13. 7. v Holešovické tržnici, se návštěvníci seznámí s různými druhy loutek, budou mít možnost vyrobit si vlastní loutku či režírovat loutkové představení. Součástí programu bude i průvod velkých loutek centrem města. Neděle 14. 7. bude patřit Rodinnému dni. V Holešovické tržnici bude připraven program zaměřený na mladého diváka a na rodiny s dětmi.

  Čekají nás silné příběhy, virtuózní akrobacie, mistři ve svém oboru, žonglující s předměty i s emocemi diváků.

  Umělci z kolektivu Entre Nous předvedou precizní cirkusové divadlo, které balancuje na hranici mezi fikcí a realitou, mezi poetikou a fyzickou nahodilostí. Artisté excelují v akrobacii na čínské tyči a v představení ENTRE NOUS zkoumají složité a bohaté lidské vztahy v dezorientované společnosti, překračují hranice svých emocionálních stavů a hrají si s fyzickým rizikem. To vše za doprovodu živé hudby.

  Belgické duo Bruital vystoupí se svým putovním představením WANTED. Duet komičky a zvukového inženýra je inspirovaný westernem, kreslenými filmy a směsí různých stylů, jako je němý film, pantomima a klaunerie. Představení je založeno na schopnosti dvou umělců stát se jedním, ve společné hře, kde je iluze výsledkem přesné synchronizace mezi gestem a zvukem. Jeden z nich je hlasem, druhý tělem. Zvukové efekty zdůrazňují mimiku a přinášejí hloubku a texturu do pohybu, díky čemuž se scéna postupně mění v Saloon, banku, poušť a to, co je neviditelné, se stává viditelným.

  S divadlem Voskresinnia pohlédneme na ukrajinskou historii optikou Tarase Ševčenka – spisovatele, básníka, malíře, politického vězně a předního duchovního představitele ukrajinského národa. Umělci lvovského divadla představí dramatické zážitky a situaci ukrajinského lidu v trvalém boji o státní nezávislost, což je tak aktuální v dnešním dramatickém válečném období na Ukrajině.

  Sbližování se s uprchlíky z Ukrajiny je ústředním motivem mezinárodní pouliční inscenace CIRCUS CARAVANA. Vytvořili ji divadelníci ze zemí V4 pod hlavičkou projektu „Icebreaking“, který je neverbálním pohybově-vizuálním vyjádřením sociálního začlenění a prostřednictvím divadla vypráví příběhy lidí v smíšených komunitách.

  Zajímavé téma přináší mezinárodní soubor Temporary Collective – Návštěvníci budou mít možnost evaluovat změny, které se otiskly ve společnosti i v našich tělech během dlouhé covidové karantény. Jejich zvuková performance SILENT je určena pro skupinu diváků ve veřejném prostoru, během níž tělo i mysl dostává pohybové instrukce.

  Festival Za Dveřmi přináší také novou tvorbu českých umělců a skupin.

  Světovou premiéru bude mít dokumentární a pohybová performance o komínech a na komíně v režii Elišky Brtnické. Performance, nazvaná jednoduše Komín, přináší fakta, ale i emoce spojené s tímto symbolem industriální éry. Pohyb tří performerek na komíně ozřejmuje jeho rozměry, stabilitu, mohutnost a materiál. Představení se bude po dva večery konat na komíně, který je dominantou dvora v holešovickém Holportu.

  Duo Bratři v tricku, Adam Jarchovský a Václav Jelínek, patři mezi nejvýraznější soubory na poli současného cirkusu u nás. Soubor je mimořádný stálou nápaditostí, propojování žonglérských technik vrcholné kvality i divadelních situací. Na Za dveřmi si je letos diváci užijí hned dvakrát a to v nejnovějším představení Pošťáci a v pohádce Hra o trůn.

  Soubor V.O.S.A. Theatre udělá první První krok na cestě Mezi světy… V ojedinělém divadelním tvaru o hledání rovnováhy a křehkém balancování mezi fyzikálními zákony uvidí diváci akrobacii na originálním letajícím stroji v kulisách velkých vesmírných těles.

  Z tuzemské tvorby se dále představí přední akrobatická společnost AirGym Art Company, skupina Blackout Paradox v nečekaně denním představení, kombinaci světelné a ohnivé show předvede Vojta Stolbenko, atmosféru prvních aeroplánů zažijeme se souborem Holektiv, tradiční Erbenovu pohádku netradičně uvede herec a režisér Jakub Folvarčný.

  Představí se také zahraniční sólisté, světoobčan Mr. Banana se svou provokativní cirkusovou show Banan´o ´Rama a legendární a nezaměnitelný herec a klaun Carlo Mô předevede svůj um v pouliční fyzické komedii YOUGUR.

  Festival Za dveřmi slibuje nejen kulturní zážitek, ale také platformu pro zamyšlení nad současnými globálními problémy. Přijďte se podívat, jak umění může měnit pohled na svět a jak mohou příběhy z různých koutů světa najít své místo právě na našich ulicích.

  Zapište si do kalendářů 10. – 16. července, Holešovická tržnice, Mariánské náměstí a Holport Holešovice. Vstupné je dobrovolné.

  Podrobné informace o programu najdete na webu.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. července 2024

  Komentáře k článku: Začíná festival Za dveřmi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,