Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Začíná festival Divadelní Flora

  V Olomouci dnes začal mezinárodní festival Divadelní Flora, do 22. května nabídne návštěvníkům šest desítek akcí. O slavnostní otevření přehlídky se postaralo na jevišti Moravského divadla Divadlo X10 s inscenací režiséra Dušana D. Pařízka Moskoviáda. Letošní motto festivalu zní Jinakost a podle pořadatelů dává velký prostor ženám, mezi které patři také osobnosti evropské divadelní scény, sdělili ČTK pořadatelé festivalu. Na festival proto upozorňuje již několik dní v ulicích města vizuál malířky Adély Janské a grafika Radima Měsíce v podobě zneklidňujících ženských portrétů.

  V Olomouci dnes začal mezinárodní festival Divadelní Flora, do 22. května nabídne návštěvníkům šest desítek akcí. Foto: archiv festivalu

  Chceme, aby byl festival oslavou jinakosti. Z hlediska témat, která jednotlivými produkcemi rezonují, s akcentem na aktuální fenomény i palčivé společenské problémy. Chceme ale také poukázat na to, jak různorodé podoby může současné divadlo mít, a proto klademe důraz na maximální žánrovou i stylovou pestrost vybraných festivalových počinů, uvedla dramaturgyně festivalu Jitka Pavlišová. Leitmotiv se podle ní bude promítat do činohry, tance, opery, performance nebo instalace. Na programu Flory je samozřejmě také řada produkcí invenčně pracujících s novými technologiemi, doplnila Pavlišová.

  Festival dává letos větší prostor ženám. V Olomouci se tak představí osobité autorky, režisérky, choreografky a interpretky působící kromě České republiky také v Německu, Švýcarsku, Rakousku, Maďarsku nebo na Slovensku. Důvodem je i to, že jsou ženy v uměleckém prostředí stále podhodnocovány, uvedl již dříve ředitel festivalu Petr Nerušil. Na festival zavítá například průkopnice takzvaného nahého tance Doris Uhlichová s performancí Tank, v S-klubu se představí s experimentální produkcí ikona maďarského tance Adrienn Hódová. V sále Trojlodí v Muzeu umění chystá svůj site-specific projekt maďarská tanečnice Boglárka Börcsöková, prostor kostela Panny Marie Sněžné zase oživí přestavení Johany Pockové.

  O festivalový epilog se postará soubor Thalia Theater Hamburg s inscenací Na člověku musí být vše krásné. Kromě německých činoherních ansámblů bude mít své zastoupení v programu i česká divadelní scéna, po delší době se do Olomouce vrací brněnská Husa na provázku, představí se pražské Divadlo v Dlouhé, Slovenské komorné divadlo Martin&Divadlo Komedie, ale i Švandovo divadlo Praha a rovněž olomoucké scény.

  Divadelní Flora mapuje divadelní trendy a v rámci ročníkového motta reflektuje umělecké i společenské fenomény. Je zároveň tradičním festivalem programově kombinujícím uvádění německojazyčných, českých a slovenských činoherních inscenací s nejnovějšími středoevropskými počiny současného tance a performance art. Multižánrovou přehlídku provázejí i letos besedy, workshopy, koncerty, projekce či instalace.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. května 2023

  Komentáře k článku: Začíná festival Divadelní Flora

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,