Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Za poklady Broumovska

  Letní koncerty českých i zahraničních interpretů v jedinečné atmosféře broumovských barokních kostelů v chráněné krajinné oblasti. To vše nabízí od 15. června do 31. srpna už 19. ročník mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. I tento rok souběžně s akcí probíhají mezinárodní Letní hornové kurzy, v jejichž rámci se 31. července uskuteční premiéra kompozice Halali v podání zhruba 80 lesních rohů: autorkou originálního díla je respektovaná současná česká skladatelka Sylvie Bodorová, jejíž tvorbu festival letos také představí. Program láká i na koncert s hudbou amerického kultovního filmu The Blues Brothers, na vystoupení klavíristů Ivo Kahánka a Miroslava Sekery, recitál Malý princ s Janem Cinou a mnoho dalších lahůdek. Poprvé publiku nabídne i komentované prohlídky běžně nepřístupných kostelů patřících k perlám české barokní architektury.

  Tereza Kramplová (ředitelka festivalu Za poklady Broumovska) v kostele sv Vojtěcha v klášteře Broumov. Foto René Volfík

  V letošním Roce české hudby chceme ukázat domácí hudbu v kontextu historie i současnosti. Česká hudba je významným vývozním artiklem a zároveň o ni mají velký zájem mnozí zahraniční umělci, říká umělecká ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Doporučené vstupné na koncerty je 150 korun. Stejně jako v předchozích letech pořadatelé věnují převážnou část výtěžku na pomoc kostelům, v nichž se koncerty konají.

  Rozjezd v rytmu big bandu

  O energický rozjezd festivalu se 15. června postará koncert The Blues Brothers, který naplní sál Dřevník hudbou ze stejnojmenného amerického filmu. Vynikající zpěváci ze Spojených Států, kteří vystupovali například před Barackem Obamou a jeho ženou Michelle, u nás už loni vytvořili báječnou atmosféru a publikum naprosto nadchli. Kostel v Božanově doslova praskal ve švech, popisuje ředitelka festivalu Tereza Kramplová. Soubor jsme proto pozvali i letos, vystoupí ale s trochu jiným programem. Hudbu ze snímku The Blues Brothers a sólové zpěváky tentokrát doplní big band The Loop Jazz Orchestra, takže slibujeme parádní zábavu. Většina míst je k stání – chceme totiž, aby koncert měl uvolněnou taneční atmosféru, popisuje Kramplová.

  Filharmonie Hradec Králové patří k pravidelným hostům festivalu a i tento rok zde vystoupí. Foto: Sára Valášková

  Česká hudba, nejlepší vývozní artikl 

  Do kostela pozve posluchače festival poprvé 29. června. V broumovském klášterním kostele sv. Vojtěcha vystoupí Filharmonie Hradec Králové. Pod taktovkou polského dirigenta Jana Miłosze Zarzyckého tu zahraje díla Josefa Suka, W. A. Mozarta, Sylvie Bodorové a Antonína Dvořáka.

  Program nabízí rozmanité hudební zážitky v podání dalších zahraničních interpretů, kteří do svého programu také zařadili díla českých skladatelů. K těm patří například polské dechové kvinteto Cracow Golden Quintet, nebo klavírista Matthias Kirschnereit. Hudební zážitek slibují také finští umělci: flétnistka Päivi Väisänen a klavírista Jari Tyni. Ti sestavili koncert výlučně z děl ženských skladatelek.

  Na koncertech se představí také renomovaní domácí soubory a umělci: Filharmonie Hradec Králové, Czech Accordion Trio, klavíristé Ivo Kahánek, Miroslav Sekera a Marek Kozák, sopranistka Simona Houda Šaturová nebo Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Vojtěcha Spurného se sólohornistkou Zuzanou Rzounkovou. Netradiční show slibuje i koncert lektorů Letních hornových kurzů, na němž své umění předvede mimo jiné italský hornista Luca Benucci či Portugalec Ricardo Matosinhos.

  Vystoupení The Jeremy Winston Chorale loni diváky nadchlo. Svěží americká hudba bude na programu i letos. Foto: Sára Valášková

  Světové premiéry poprvé na festivalu

  Festival již několik let podporuje domácí soudobou tvorbu. Spolupracujeme s významnými českými skladateli, jako jsou Tomáš Ille, Kryštof Marek či Jan Kučera. Ti všichni vytvořili během posledních let na objednávku festivalu inspirativní premiéry – díla úzce spjatá s Broumovskem, jeho geniem loci, krajinou, architekturou a kulturním dědictvím. Letos k nám zavítá významná česká skladatelka Sylvie Bodorová. Ta patří mezi nejhranější a nejvyhledávanější současné české autory v zahraničí. Spolupracuje s vynikajícími světovými sólisty, její díla se uvádějí po celém světě, říká Tereza Kramplová. Průřez tvorbou Sylvie Bodorové se promítne do celého programu festivalu. Kromě orchestrálních děl tu zazní i komorní tvorba. Jedinečná bude premiéra jejího díla Halali v podání 80 lesních rohů, dodává ředitelka Kramplová.

  Letní hornové kurzy pro každého – největší v Evropě

  Největší evropská akce svého druhu Letní hornové kurzy se letos v Broumově koná podesáté a nabídne posluchačům atraktivní skupinové koncerty. Kurzy pro až stovku účastníků z celého světa zajišťují špičkoví čeští i zahraniční lektoři. Letos začínají 28. července a trvají do 3. srpna. Kromě koncertů nabízejí i přednášky, workshopy, výstavy lesních rohů několika výrobců, ale i lekce jógy, dodává Kramplová a pokračuje: Zakladatelkou kurzů je sólová hornistka FOK Zuzana Rzounková. Ta letos přizvala skvělé kolegy ze zahraničí – Itala Lucu Benucciho, profesora na italské Fiesole Music School Foundation a uměleckého ředitele Italian Brass Week, a portugalského hornistu Ricarda Matosinhose. Ten působí na Academia de Música de Costa Cabral v Portu.

  Kouzelný příběh Malého prince

  V doprovodném programu se představí i magický, divadelně-hudební recitál Malý princ. Herec Jan Cina obklopený zvukem smyčcového kvarteta a piana přizve posluchače do světa hudby Kryštofa Marka. Improvizačně propojí hudbu s mluveným slovem, a to nejen z nejznámějšího pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho, říká Kramplová. Nově chystáme také prohlídky vybraných kostelů. V některých kostelech program doplníme zhruba půlhodinovým výkladem, na který bude navazovat samotný koncert, doplňuje ředitelka festivalu.

  Jedním z dějišť festivalu Za poklady Broumovska bude i letos kostel sv Markéty v Šonově. Foto archiv festivalu

  Pomoc s opravou barokních skvostů

  Festival je i příležitostí k objevování krás broumovských památek. Podle Terezy Kramplové se díky němu daří v poslední době postupně přispívat na opravu kostelů. Počet míst pro pořádání koncertů se tak každoročně zvyšuje Z kdysi regionální akce se stal festival Za poklady Broumovska uznávanou hudební akcí s mezinárodním obsazením a celorepublikovým dopadem. Oslovuje uznávané české hudební skladatele, na objednávku vznikají premiéry s tématikou Broumovska, podporujeme mladou generaci a spolupracujeme s prestižními mezinárodními soutěžemi. Pootevíráme také brány broumovského hudebního archivu a znovu oživujeme staletou tradici místní hudebnosti. V neposlední řadě poukazujeme na mnohdy neutěšený stav nyní již národní kulturní památky – skupiny broumovských barokních kostelů, která je nádherná a ve světovém kontextu unikátní. Za dobu svého působení jsme uspořádali kolem 220 koncertů s více než 1200 účinkujícími. Přišlo na ně přes 50 000 posluchačů. V příštích letech se zaměříme na méně navštěvovaná nebo běžně nepřístupná místa v regionu. A to i s přesahem za hranice do Polska, uzavírá Tereza Kramplová.

  Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Agentura pr rozvoj Broumovska, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

  Letošní ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.

  Ředitelka festivalu Za poklady Broumovska Tereza Kramplová se klasické hudbě věnuje celý život. Vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Osm let působila jako manažerka Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Nyní je uměleckou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska, a manažerkou Letních hornových kurzů, největší akce svého druhu v Evropě, kdy Broumovem zní desítky lesních rohů v podání hudebníků z celého světa. Právě tento nástroj má u nás podle Kramplové velkou tradici. Hudební vzdělání považuje za jednu z nejdůležitějších věcí, kterou mohou rodiče dát svým dětem. Rozvíjí podle ní kreativitu, myšlení, paměť i motoriku. Navíc trávíte čas smysluplně: buď sami v případě klavíru, nebo ve společnosti příjemných lidí v případě komorní nebo orchestrální hry, říká Kramplová.  Ke klavíru má sama osobně hodně blízko. Mimo jiné proto, že její dědeček Milan Klíma vyráběl piana značky Klima. Celkem jich bylo přes tisícovku. Jeho pianiny je vybavená například konzervatoř v Reykjavíku. Samozřejmě mám doma klavír naší rodinné značky a hrdě se vždy k rodinné tradici hlásím, dodává Kramplová.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. června 2024

  Komentáře k článku: Za poklady Broumovska

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,