Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Za divadlem do Hradce II

  Na konci června hostí královehradecké Divadlo DRAK jako jeden z trojice pořadatelů festival Divadlo evropských regionů. Jubilejní ročník je pro Divadlo DRAK výzvou přivést slavné odchovance i to nejlepší ze současné alternativní scény a naplno projevit ideu Mezinárodního institutu figurálního divadla jako prostoru pro setkávání a hledání nových forem uměleckého vyjádření.

  divadlo-drak-hradec-kralove-p65959z174975uV oceňovaném divadelním sólu Salome brut, které režíroval Daniel Špinar, se po letech na prkna Divadla Drak vrátí snad nejvýraznější herec ze zdejší líhně Josefa Krofty, Vladimír Marek. Jedním z pozdějších Kroftových žáků je herec a principál Rosťa Novák, který do Hradce přiveze nejnovější představení Cirku La Putyka vyrostlé z tradice loutkářského rodu Kopeckých a směřující k modernímu divadelnímu výrazu nového cirkusu ve spojení s choreografií skvělé dvojice Jozef Fruček – Linda Kapetanea. DOLLS odehraje mezinárodní soubor v šapitó u Divadla Drak ještě před pražskou premiérou. Uvedením představení Konec všeho co bylo zavzpomíná soubor NIE na své začátky na hradeckém festivalu před deseti lety. A spolu se všemi, co za tu dobu souborem prošli, dokáže, že angažovanému divadlu zdaleka konec není.

  Loutkové divadlo nikdy nerezignuje na hledání nových cest. Izraelští Puppet Cinema přivezou svou video-streamovanou show, ve které vystupují zelenina a drobné elektronické součástky v rolích robotů a mimozemšťanů na Planetě vajíčko – strhující milostný příběh sleduje divák na plátně i pod rukama animátorů zároveň. Gesamkunstwerk ze světel, hmoty, předmětů, loutek, hudby a lidí vyrostlý ze slovinské poezie a sledovaný vleže, to je zase poslední režie Matji Solceho, kterou přiveze ze Slovinska pod názvem Malý salamandr přechází silnici. Tradičnější podoby loutkového divadla představí s novými produkcemi divadla z finského Tampere a estonského Talinu. Ze Starého divadla Karola Spišáka v Nitře pak přijedou zbrusu nová Tri prasiatka.

  Z pražské baráčnické rychty vyjede vůbec poprvé na hostování nejnovější inscenace skupiny VOSTO5, která se přes noc stala kultovní: Dechovka s hudbou Jana Kaliny a s nechvalně známou tancovačkou v Dobroníně roku 1945. V Hradci bude k vidění ve velkém sálu Adalbertina. Ze sklepa Veletržního paláce přijede sám Andrej Danilovič, ústřední postava a vypravěč temného Sorokinova románu Den Opričníka. A spolu s ním v nejlepší formě herec Karel Dobrý, jemuž tento výkon, ověnčený Cenou Alfréda Radoka, otevřel cestu zpět na velká jeviště. Na scéně divadla Komedie uzavřela na konci loňského roku svou volnou trilogii Adéla Laštovková Svobodová. V režii tandemu SKUTR uvedla Ženy s Danou Batulkovou v hlavní roli archetypálního tanečního příběhu lovu na muže s rukama v kompotu.

  Pro velké i malé, kdo ještě neviděli Poslední trik Georgese Mélièse v režii Jiřího Havelky, Podivuhodný cirkus dr. Tarzana se spoustou loutek Marka Zákosteleckého a principálem Václavem Poulem anebo Indiánskou pohádku Jiřího Vyšohlída, budou všechna tato nová drakovská představení k vidění na festivalu. Před DRAKem vznikne nový prostor k setkávání, festivalový meeting point, ve kterém se mimo jiné odehraje speciální projekce němých Mélièsových filmů s živým doprovodem kapely DVA a další doprovodný program. Mimořádným Dnem divadla Športniki pak se zájemci mohou uceleně seznámit s prací Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského, kteří budou od příští sezóny v roli kmenových tvůrců vytvářet novou podobu divadelního jazyka DRAKu. Žádaná představení Back to Bullerbyn, Gagarin! a Simply clever budou k vidění za jediné odpoledne.

  Oslavy mladého divadla jsou tradičně nejdynamičtější částí festivalového programu. Právě v Hradci bude naposledy uvedena dlouhodobě vyprodaná Regulace intimity, ve které letošní silný absolventský ročník KALD DAMU ohledává povahu vlastní existence na scéně a ve které vyjadřuje touhy a obavy celé generace. Škola libertinství ve jménu Markýze de Sade bude společným tématem tří vysokých divadelních škol při vzniku mezinárodní inscenace v režii Braňa Mazúcha. Poprvé od založení mezinárodního setkání divadelních škol se Divadlo DRAK pochlubí inscenací vzniklou z rezidenčního pobytu mladých divadelníků. Vítězný houpací kůň podle D. H. Lawrence je audio-vizuální experiment se dvěma herci a objektem pod pedagogickým vedením Roberta Smolíka. Prostě program Gaudeamus Theatrum se letos ponese v duchu formálního i tematického ponoru, po kterém navíc následuje oslava – v tomto případě happening na den slunovratu s názvem Sou-ostroví v režii studentů oboru Site Specific Tomáše Žižky.

  Těžko si představit, že by na hradecký festival nepřijely spřátelené loutkářské domy z Česka. Liberecké Naivní bude vyprávět dětem o beránkovi, který spadl z nebe a o myšce, která chtěla létat, Plzeňská Alfa variaci na sedm hlavních hříchů v režii Tomáše Dvořáka a chybět nemůže divadlo DNO. Letos je mu věnován celý den, během kterého se bude improvizovat i hrát slovní fotbal na téma Mackbeth. A že Anežka chce tančit, o tom nám Jiří Jelínek bude hrát se souborem pražského Minoru.


  Komentáře k článku: Za divadlem do Hradce II

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,