Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Za divadlem do Hradce

  Ve dnech 21. až 30. června 2014 se Hradec Králové opět rozžije divadlem, odehraje se zde totiž jubilejní dvacátý ročník Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Každoroční svátek divadla, který se uskuteční díky spolupráci Klicperova divadla, o.p.s., Divadla Drak, o.p.s. a kontrapunktu, z.s., přiláká do východočeské metropole opět desítky divadelních představení, desetitisíce diváků, hvězdy českého filmu i začínající divadelníky, divadlo činoherní, loutkové, alternativní, pohybové, experimentální i pouliční a nejrůznější doprovodné a hudební projekty.

  TER-logo-napisV prostorách Klicperova divadla, tedy na hlavní scéně, ve Studiu Beseda, v komorní scéně V Podkroví a na Letní scéně, nás čeká celkem šest zahraničních inscenací, třináct skvělých představení z české divadelní scény, pět inscenací Klicperova divadla, dvě tlumočené besedy se zahraničními dramatiky, dva mimořádné speciály, dvě exkluzivní Povídání V Podkroví jako dárek našim divákům, a také každodenní pohádky, koncerty a taneční workshopy.

  Velkým lákadlem letošního ročníku bude jistě navýšený počet zahraničních hostů. V rámci nich se na naší hlavní scéně a v Klicperově divadle vůbec poprvé představí divadelníci z Rakouska (Wiener Volkstheater) s incenací hry Floriana Zellera Pravda v režii režisérky Doris Weiner. Hry tohoto mladého dramatika diváci Klicperova divadla důvěrně znají – v nedávné minulosti jsme totiž uvedli hned dvě ve Studiu Beseda v režii Petra Štindla – Ten třetí a Kdybys umřel. I tato vztahová komedie z prostředí dnešních pětatřicátníků s tématem nevěry a jejího popírání má skvěle vystavěnou formu, bryskní vtipné dialogy a nečekanou pointu. Dramaturg vídeňského Volkstheateru, pan Hans Mrak, bude také hostem celého našeho festivalu.

  Druhou zahraniční ozdobou hlavní scény bude Slovenské národní divadlo s inscenací hry Ivana Vyrypajeva Ilúzie za účasti bardů přední slovenské scény (Martin Huba, Emílie Vašáryová, Dušan Jamrich, Božidara Turzonovová). Představení v režii Eduarda Kudláče bude tvořit slavnostní zakončení festivalu na hlavní scéně. Jedinečný pokus o definici nedefinovatelných vzorců osudu je fantastickou příležitostí pro skvělé herce a otevřené, hloubavé diváky.

  Zbytek zahraničních festivalových hostů odehraje svá představení ve Studiu Beseda. Slavnostní zahájení festivalu na této scéně bude patřit izraelské inscenaci z Tmuna Theateru v Tel Avivu Iglú, jejíž autor a režisér Yehezkel Lazarov bude hostem našeho festivalu a po skončení představení bude spolu s oběma herci našim divákům k dispozici na tlumočené besedě. Komedie pro dva skvělé mladé herce pojednává o útěku z reality i komplikované lásce a jednom tajemství. Inscenaci uvádíme pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael.

  Vzácným hostem našeho festivalu bude i mladý dramatik, režisér a herec Regis de Martrin-Donos, který bude besedovat po skončení své inscenace Bitva s Diderotem pařížského divadla Badoc Theatre. Úspěšná inscenace, vycházející z dopisů Denise Diderota, vznikla na oslavu 300. výročí jeho narození a ukazuje nám zábavnou formou fiktivní setkání velkého francouzského myslitele tváří v tvář člověku 21. století. Dramatik, režisér a vystudovaný herec Regis de Martrin-Donos bude naším hostem po celou dobu trvání festivalu.

  Poprvé na našem festivalu přivítáme kosovské hosty – divadlo Qendra Multimedia z Prishtiny přiveze mezinárodně úspěšnou inscenaci Demolice Eiffelovky, absurdní komedii pro čtyři herce, ve které se za použití nejrůznějších divadelních prostředků rozvíjejí dva paralelní příběhy, které odděluje několik století, ale spojuje je téma lásky, nahoty a islámu. Hra Jetona Jeziraje v režii Blerty Jeziraj získala velký úspěch na evropském turné, nyní ji budeme moci vidět i v České republice.

  Posledním zahraničním hostem ve Studiu Beseda bude rumunsko-maďarský projekt české režisérky Lucie Málkové White Coffee, černobílá komedie o všem, co se nás týká. Autorská činoherně-pohybová inscenace je svým tématem hercům velmi blízka – „Pro herce je to téma velice osobní, protože se všichni narodili jako Maďaři v Rumunsku, vystudovali tam a někteří získali i angažmá v tamních divadlech.“ říká režisérka Lucie Málková.
  Zahraniční specialitou V Podkroví bude Tuniský den. Klicperovo divadlo tak naváže na spolupráci, započatou hradeckým Gymnáziem Boženy Němcové, které udržuje kontakty s tuniským městem Sfax. Nyní ji chceme rozšířit také na divadelní úroveň. V komorní scéně V Podkroví tak přivítáme ředitele tuniského divadelního festivalu Carthage days, profesora Lassaada Jamoussiho (Faculte des Lettres et Sciences Humaines de Sfax, Université de Sfax), který pohovoří o divadle a dramatu této pro nás exotické země. Divadelní režisérka Mouna Jamoussi (Theatre de la Paix) ráda zodpoví otázky, týkající se divadelní situace v Tunisku a pro děti máme nachystané každodenní pohybové workshopy s tanečníkem Chihebem Jebalim a ukázky tradičního tuniského tance.
  Všechny zahraniční inscenace se budou odehrávat v originále s českými titulky. Všechny debaty budou tlumočeny do češtiny.

  Jako každý rok jsme se snažili vybrat to nejlepší z domácí divadelní scény. Slavnostní zahájení festivalu na hlavní scéně Klicperova divadla bude patřit Divadlu Husa na Provázku a slavné hře Petera Shaffera Amadeus v režii Vladimíra Morávka, který inscenaci věnoval Miloši Formanovi a do hlavních rolí Amadea a Salieriho obsadil Martina a Miroslava Donutilovy.

  Po delší době přivítáme na festivalu Městské divadlo Mladá Boleslav. Uvedeme inscenaci hry Christophera Hamptona Úplné zatmění v režii Pavla Kheka, v hlavních rolích Paula Verlaina a Arthura Rimbauda uvidíme letošní Thálií oceněného Petra Mikesku a Matouše Rumla, který tutéž cenu dostal v minulém roce.

  Druhou inscenací, kterou k nám přiveze Divadlo Husa na Provázku, bude P.Š.T. aneb POHÁDKÁŘI, hra Simony Petrů v režii Anny Petrželkové na motivy dětských televizních bavičů a jejich profesionálních deformací, kterou uvedeme ve Studiu Beseda.

  Na hlavní scéně samozřejmě nebude chybět ani diskutovaná a oceňovaná inscenace režiséra Daniela Špinara, který v pražském Švandově divadle připravil Shakespearova Hamleta. Patrik Děrgel v titulní roli získal letošní Cenu Alfreda Radoka jako Talent roku.
  Další host, tentokrát s představením v dopoledním čase, bude také z Prahy – pozvali jsme Divadlo v Dlouhé s inscenací pro celou rodinu plnou písniček O líné babičce, kde v hlavní roli uvidíme hradeckou rodačku Jarmilu Vlčkovou.

  Po delší odmlce přivítáme na festivalu brněnské HaDivadlo, které k nám na festival přiveze Maryšu bratří Mrštíků v podobě krojované revolty jednadvacátého století v režii slovenského režiséra Lukáše Brutovského.

  Trochu alternativy přinese do Studia Beseda projekt Spitfire Company Antiwords, klauniáda Miřenky Čechové a Jindřišky Křivánkové na motivy Audience Václava Havla v režii Petra Boháče se speciálními objekty hlav sochařky Pauliny Skavové.
  Tradičním a milým hostem našeho festivalu bude ostravské Divadlo Petra Bezruče, tentokrát k nám zavítá s inscenací slavné hry Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa v režii uměleckého šéfa „Bezručů“ Štěpána Pácla.

  V rámci letošního ročníku festivalu přivítáme také Západočeské divadlo v Chebu, které ve Studiu Beseda uvede hudební monodrama o Laďce Kozderkové Psáno do písku v režii Jiřího Seydlera. Text Tamary Pomoriški, vycházející z životopisných knih o české „Lady muzikál“ interpretuje a nejslavnější písně Laďky Kozderkové zpívá Klára Štěpánková.

  Sobota 28. června je vyhrazena Dnu Divadla Na zábradlí. V rámci něj uvedeme dvě inscenace této pražské scény – na hlavní scéně Šedá sedmdesátá dramaturgyně Dory Viceníkové a režiséra Jana Mikuláška, ve Studiu Beseda přivítáme nejnovější inscenaci tohoto divadla, hudebně-dramatický projekt Miloše Orsona Štědroně v režii Jana Friče Velvet Havel.

  Speciálním dárečkem pro hradecké diváky se stane Městské divadlo Kladno a inscenace hry Davida Adjmiho Marie Antoinetta v režii Daniela Špinara, kde uvidíme v titulní roli naši v Kladně hostující herečku Pavlínou Štorkovou. Dalším hostem z Prahy budou Městská divadla pražská, která k nám zavítají s inscenací slavné hry Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové v režii Petra Svojtky s Veronikou Gajerovou, Alešem Procházkou, Veronikou Kubařovou a Viktorem Dvořákem. Toto představení bude tvořit slavnostní zakončení ve Studiu Beseda.

  Stejně jako každý rok, i letos uvedeme to nejlepší z aktuální sezony v Klicperově divadle. V dopoledních časech nabídneme na hlavní scéně inscenaci uměleckého šéfa Klicperova divadla Davida Drábka na motivy Williama Shakespeara Romeo a Julie, nejslavnější milostnou tragédii všech dob v podobě pořádné české East Side Story, dále Labutí jezero, nesmrtelný mýtický příběh zpopularizovaný baletem Petra Iljiče Čajkovského v adaptaci dua SKUTR a Williamsův Sestup Orfeův – slavné americké milostné drama o boření maloměstských konvencí v režii Martina Glasera. Ve slavnostním večerním čase bude na hlavní scéně uvedena také poslední premiéra této sezony – hra Davida Drábka v autorově režii Velká mořská víla, pokračování naší úspěšné inscenace Jedlíci čokolády. Zastoupení tvorby Klicperova divadla nebude chybět ani ve Studiu Beseda, kde uvedeme hru Eugena O´Neilla Cesta dlouhým dnem do noci. Drama o rodině, kde nebrat v úvahu polehčující okolnosti znamená zešílet, u nás zrežíroval David Šiktanc.

  Jako každý rok jsme pro naše diváky přichystali kromě klasických představení v tradičních prostorách i několik speciálů a doprovodných akcí.

  Vladimír Morávek a jeho hosté uspořádají na Havlově dvorečku debatní pořad Kabinet Havel, ve kterém můžeme zavzpomínat na výjimečnou osobnost Václava Havla a navštívit pro mnoho diváků netradiční prostor Klicperova divadla – Havlův dvoreček.
  Během divadelního festivalu nezapomeneme ani na film – jako dárek našim divákům jsme připravili speciální Povídání V Podkroví s Janem Hřebejkem. Oblíbený filmový režisér tu a tam režíruje i divadlo, také ho poslední dobou převádí do filmové podoby a je navíc častým milým hostem a fanouškem našich hradeckých inscenací!

  Hned den na to přivítáme opět V Podkroví dalšího filmového režiséra, také však režiséra divadelního a velice úspěšného dramatika Petra Zelenku. V rámci tohoto setkání proběhne slavnostní křest knižního vydání her Petra Zelenky Obyčejná šílenství, které vyjdou v péči editorky Lenky Jungmannové krátce před festivalem v nakladatelství Akropolis.

  Každoroční oblíbenou součástí festivalu jsou i pohádky na Letní scéně Klicperova divadla. I letos máme pro naše nejmenší připravený program na každé festivalové odpoledne – od 15:30 jim nabídneme jednu z pohádek – Jaroslava Holasová zahraje pohádky o Otesánkovi a O slepičce, Jakub Folvarčný přijede s programem Cirkus Prdítko-revival, Divadlo Na cestě přiveze pohádky O Lesněnce a O Plaváčkovi, Čmukaři předvedou pohádku Za každým rohem Jeskyňka, Andrea Marečková přijede s pohádkami Kašpárkova dobrodružství a O holčičce, která zlobila a Jan Bílek zahraje Sůl nad zlato. Bezprostředně po skončení pohádky budou mít děti i možnost pohybu – náš festivalový host, tuniský tanečník Chiheb Jebali, bude mít na Letní scéně každý den krátký taneční workshop. Děti se tak mohou naučit základy národního tuniského tance, salsy, latino dance i zumbu.

  Zatímco děti si užijí Letní scénu odpoledne, dospělí přijdou na řadu večer. Jako tradičně nás čekají každý den po skončení večerního představení na hlavní scéně venkovní koncerty. Na zahájení festivalu to bude kapela Klicperova divadla Mastix, v dalších dnech přivítáme kapelu Divadla Husa na Provázku Big Beatles, Safari akordeon orchestr ze ZUŠ Střezina v Hradci Králové, opět přijedou Střídmí klusáci v kulisách višní, On line session band, JH big band Hradec Králové, Two Towers hulu jazz s Petrou Chlebníčkovou, hrát bude také písničkář a stand-up komik Jiří Harnach, romská skupina Terne Čhave a závěrečný koncert festivalu obstará Laczo Deczi a Celula New York.


  Komentáře k článku: Za divadlem do Hradce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,