Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Vzrušujícím způsobem o naší historii

  V sobotu 10. listopadu skončil 12. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska. Kromě soutěžních inscenací měli diváci  možnost vidět i Sofoklova Oidipa slovenského Komorného divadla Martin. Za titulní roli v této inscenaci byl desetičlennou studentskou porotou oceněn herec Marek Geišberg.

  Ředitel Těšínského divadla Karol Suszka, porotce Jan Hyvnar a oceněný herec Tomáš Dastlík. FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Odborná porota se rozhodla udělit 4. cenu těšínské loutkové scéně Bajka za inscenaci Pojďme všichni do Betléma. Porota ocenila zvláště narůstající profesionalitu souboru, práci s loutkou, jazykovou úroveň a poetiku inscenace. 3. cenu porota udělila herci Divadla Petra Bezruče Tomáši Dastlíkovi za silnou a detailně propracovanou hereckou studii postavy Heathcliffa v inscenaci Na větrné hůrce Jana Mikuláška. Porota se shodla na tom, že se jedná o jeden z velkých hereckých výkonů tohoto roku.

  Na 2. místě skončila pohybově taneční inscenace Diagnóza s podtitulem Virus času souboru české scény Těšínského divadla. Porota pronesla toto zdůvodnění: V inscenaci se podařilo zobrazit tematický protiklad mezi šedivostí každodenního života a poetického nadhledu, který zde představuje klaun s tanečnicí. Oceňujeme autora a režiséra inscenace Jaroslava Moravčíka, který dokázal vyprovokovat činoherní soubor k obrovskému hereckému a pohybovému nasazení plného energie a radosti.

  Nejlepší inscenací festivalu  byla zvolena S nadějí i bez ní Komorní scény Aréna v Ostravě. Hru Tomáše Vůjtka režíroval Ivan Krejčí. Porota svůj výběr zdůvodnila slovy: Tato inscenace vzrušujícím způsobem promluvila o naší historii 20. století a děkujeme všem tvůrcům, kterým se podařilo na tématu vyjádřit mravní velikost člověka v těžké historické situaci. Domníváme se proto, že i polické téma, které není podáno didakticky, je dnes stále aktuální, zvláště když jde o divadlo, které se zaměřuje na mládež.

  Albert Čuba, Alena Sasínová-Polarczyk, Marek Cisovský v inscenaci S nadějí i bez ní FOTO ARCHIV DIVADLA

  Ředitel Těšínského divadla Karol Suzska udělil cenu pro začínajícího umělce Janu Kovářovi za roli Šaška v Soudných sestrách Terryho Pratchetta, které uvedlo Horácké divadlo Jihlava.

  Členové odborné poroty: Jiří P. Kříž, Emil Orzechowski, Jan Hyvnar, Kazimierz Kaszper, Ladislav Slíva a čestný člen poroty starosta Českého Těšína Vít Slováček

  • Autor:
  • Publikováno: 13. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Vzrušujícím způsobem o naší historii

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,