Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Výstava Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 dnes začíná

  První velká souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 přivítá dnes, 10. května, v pražském Obecním domě první návštěvníky. Kromě unikátního pohledu na české divadlo objektivem fotografů jednoho a půl století nabídne také rozsáhlý doprovodný program. Na své si přijdou profesionální i amatérští fotografové, divadelníci, milovníci divadla i rodiny s dětmi.

  Výstava Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 návštěvníky provede historií českého divadla od počátku vzniku fotografie a nabídne portréty hereckých hvězd, fotografie inscenací renomovaných velkých i studiových scén, divadelních budov i jejich zákulisí, to vše od poloviny 19. století až po současnost. Autory snímků jsou například legendy jako František Drtikol, Miroslav Hák, Václav Chochola a Jaroslav Krejčí či pocházejí ze slavného fotografického Ateliéru Langhans a řady dalších. Poutavým způsobem seznámí s řadou aspektů historie českého divadla a fotografie, přinese i srovnání historických a současných propagačních fotografií a materiálů divadel, dokumentaci důležitých momentů našich dějin, ve kterých divadelníci sehráli významnou roli či exponáty fotografické techniky.

   Samostatnou částí výstavy je prezentace výsledků soutěžní Přehlídky divadelní fotografie. Soutěž, do které se přihlásilo 121 profesionálních fotografů a studentů s 1 348 snímky, probíhá v České republice poprvé a pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších fotografií od čtyřiceti tvůrců. Výherci soutěže budou oceněni v několika kategoriích a výsledky budou vyhlášeny během slavnostní vernisáže.

  Pořadatelé nabízejí v průběhu výstavy mimo jiné cyklus komentovaných prohlídek s kurátory a workshopy divadelní fotografie s Viktorem Kronbauerem nebo Vojtěchem Brtnickým. V rámci partnerského festivalu FotoŠkoda Fest se uskuteční seminář k problematice divadelní fotografie s Josefem Ptáčkem. Nechybí ani bohatá nabídka workshopů pro děti i seniory. Vybrané dny zpestří výstavu fotografický ateliér Vandy Hybnerové.

  V komentovaných prohlídkách se kurátoři výstavy Anna Hejmová a Vojtěch Poláček zaměří postupně na tři témata, ke kterým výstava poskytuje množství zajímavých exponátů, artefaktů a dokumentů: Divadelní fotografie jako fenomén bude mapovat vývoj, formy, technologie a využití tohoto uměleckého oboru, Dějiny divadla ve fotografii se zaměří na klíčovou roli fotografie v dokumentaci divadla v historickém běhu času od národního obrození až po současnost a Příběh za fotografií přiblíží zjevné i skryté příběhy, které nám fotografie umí zprostředkovat.

  Pro profesionální i amatérské fotografy s hlubším zájmem o divadelní fotografii jsou připraveny tři víkendové workshopy. Divadelní fotografie s Viktorem Kronbauerem na Švestkovém dvoře se bude konat v sídle Divadla Continuo v jihočeských Malovicích, kde si účastníci budou moci vyzkoušet dokumentaci divadelního zákulisí i zkoušky a poté nad fotografiemi diskutovat. Specifikům dokumentace moderního tance se pak bude věnovat workshop s názvem Základy taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým, který se uskuteční v Kulturním domě Mlejn v pražských Stodůlkách. S fotografickou prací v terénu se budou moci seznámit fotografové na druhém workshopu Vojtěcha Brtnického, který se bude konat v rámci festivalu Tanec Praha.

  Doprovodný program výstavy ovšem pamatuje také na širokou veřejnost a rodiny s dětmi, pro něž je připravena řada tvůrčích dílen. Pro hravé zájemce všech generací otevře svůj fotoateliér na výstavě populární herečka Vanda Hybnerová. V nabídce jsou i specializované komentované prohlídky pro žáky a studenty. Součástí výstavy jsou také pracovní listy (určené pro žáky 1. stupně) a interaktivní instalace rozehrávající téma divadelní fotografie – virtuální realita na „jevišti“, dílnička divadelního plakátu nebo animovaného filmu a fotokoutek, kde se může každý vyfotit a stát se součástí historické divadelní fotografie.

   

  IDU připravuje na základě dlouholetého výzkumu paralelně s výstavou i odbornou publikaci mapující fenomén české divadelní fotografie, jejímiž autory jsou Martin Bernátek, Anna Hejmová a Martina Novozámská. Monografie vzniká v české a anglické jazykové verzi.

   …

  Česká divadelní fotografie 1859 – 2017

  Doprovodný program

  10/05               Komentovaná prohlídka výstavy – Fenomén divadelní fotografie

  13/05                Tvůrčí dílna pro děti: Vyrob si foťák a vyfoť svojí maminku

  19/05                Tvůrčí dílna pro děti: Jak se dělá divadelní plakát?

  20/05               Tvůrčí dílna pro seniory

  26 – 27/05       Fotoateliér Vandy Hybnerové

  31/05                Komentovaná prohlídka výstavy – Dějiny divadla ve fotografii

  2/06                   Seminář k problematice divadelní fotografie – Josef Ptáček (v rámci festivalu FOTO Škodafest)

  2-3/06              Workshop divadelní fotografie s Viktorem Kronbauerem na Švestkovém dvoře

  03/06                Tvůrčí dílna pro děti: Malí fotografové

  09 – 10/06       Fotoateliér Vandy Hybnerové

  16/06                 Tvůrčí dílna pro děti: Portréty hvězd

  16 – 17/06        Workshop Taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým v rámci festivalu Tanec Praha

  17/06                  Tvůrčí dílna pro děti: Vyrob si foťák a vyfoť svého tatínka

  17/06                  Tvůrčí dílna pro seniory

  21/06                 Komentovaná prohlídka výstavy – Příběh za fotografií

  22/06                 Workshop základy taneční fotografie s Vojtěchem Brtnickým

  Časy, místa konání a případné registrace najdete na www.divadelnifotografie.cz.

  ///

  Více informací k výstavě i doprovodnému programu najdete na www.divadelnifotografie.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/divadelnifotografie. Výstavu pořádá Institut umění – Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem. Výstava byla zařazena mezi oficiální aktivity připomínek a oslav významných výročí roku 2018.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. května 2018

  Komentáře k článku: Výstava Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 dnes začíná

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,